Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIRIJA

Go down

SIRIJA  Empty SIRIJA

Пишување by Albatros Чет Aвг 30 2018, 11:54

Uste ne prestanuvaat, izgleda deka se sprema najgolemata bitka vo koja ke bidat involvirani poveke strani. Od edna strana SAD i sojuznicite ke se obidat da go iskoristat napadot za presmetka so Asad a od druga Rusija ke saka preku Asad da vosspostavi kompletna kontrola nad Sirija. Turcija e megu dva ogna i nejzinot odnesuvanje ke bide nepredvidlivo.

Битка за Идлиб - битка за Сирија
Режимот на Асад се спрема за битка за Идлиб, последното бунтовничко упориште. Но, не е во прашање само контролата врз градот, во игра е иднината на целата земја, а свои интереси тука имаат и странски фактори.
https://www.dw.com/mk/%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B4%D0%BB%D0%B8%D0%B1-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-45288250?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Albatros Пет Aвг 31 2018, 13:59

Ke bide krvavo, rusite obvinuvaat za laziranje na napad so hemisko oruzje.

Лавров истакна дека во план е провокација со хемиски напад и таа операција има за цел да ја одржи присутноста на терористите на просторот на северозападната сириска провинција Идлиб која што моментално е најголемото упориште на сириските бунтовници.

https://tocka.com.mk/vesti/279735/lavrov-gi-napadna-amerikancite-sakavte-da-go-smenite-rezimot-vo-sirija-kako-sto-toa-go-napravivte-vo-irak-i-libija-no-ne-uspeavte-vo-toa

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Albatros Саб Сеп 08 2018, 10:21

Tesko e koga ke pretrpis poraz i moras da gi napustis bazite sto veke si mislel deka se sigurni.

АРМИЈАТА НА САД РАЗРАБОТУВА ВОЕНИ ВАРИЈАНТИ ЗА РЕАКЦИЈА ПО ЕВЕНТУАЛЕН ХЕМИСКИ НАПАД ВО СИРИЈА

https://lokalno.mk/armijata-na-sad-razrabotuva-voeni-varijanti-za-reaktsija-po-eventualen-hemiski-napad-vo-sirija/

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Albatros Пон Сеп 24 2018, 12:41

Ke go iskoristat soboruvanjeto na avionot da gi naoruzaat sirijcite do zabi.

Русија испраќа С-300 во Сирија, поради соборувањето на „Иљушин”

https://makfax.com.mk/svet/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%9C%D0%B0-%D1%81-300-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D1%81%D0%BE%D0%B1/

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Albatros Сре Окт 03 2018, 10:20

Rusite go isporacaa najmoknoto protivvozdusno oruzje vo Sirija, izraelcite sega dvapati ke razmislat pred da napadnat a posle da se krijat zad ruski avioni.

Русите го испорачаа моќниот ракетен систем како одговор за соборувањето на авионот: Сега ги обучуваме Сиријците!

Русија го испорача првиот ракетен систем „С-300“ на сириската армија, потврди рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Тој го известил рускиот претседател Владимир Путин дека освен „С-300“ против-воздушниот систем, во Сирија било испратено и друго дополнително оружје за да се зголеми безбедноста на руските војници кои што се распоредени во воените бази ширум Сирија.

„Во рамките на одлуката на претседателот, започнавме да спроведуваме низа на мерки насочени кон јакнење на системот на против-воздушна одбрана на Сирија, кој што има за цел, меѓу другото, да ги заштити нашите војници. Завршивме со испораката на „С-300“. Ова вклучува 49 технички единици, локатори за осветлување, основни системи за детекција, контролни машини и лансери“, изјави Сергеј Шојгу.

https://tocka.com.mk/vesti/283401/rusite-go-isporacaa-mokniot-raketen-sistem-kako-odgovor-za-soboruvanjeto-na-avionot-sega-gi-obucuvame-sirijcite

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Albatros Сре Окт 03 2018, 10:21

Eve kako izgleda S-300.

SIRIJA  GvsDfnTjC0-rusite-go-isporacaa-mokniot-raketen-sistem-kako-odgovor-za-soboruvanjeto-na-avionot-sega-gi-obucuvame-sirijcite

SIRIJA  Ym6Sfn3Vfw-rusite-go-isporacaa-mokniot-raketen-sistem-kako-odgovor-za-soboruvanjeto-na-avionot-sega-gi-obucuvame-sirijcite

Albatros

Број на мислења : 767
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SIRIJA  Empty Re: SIRIJA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics
» Sirija

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот