Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAFINI

3 posters

Go down

MAFINI Empty MAFINI

Пишување by IVA Пет Aвг 31 2018, 10:57

Mafini i toa cokoladni.

Чоколадни мафини

Состојки:

200 грама чоколада за готвење

150 грама маргарин

125 грама шеќер

80 грама брашно

4 јајца

1 прашок за печење

Подготовка:

Во тенџере на оган растопете ги чоколадата и маргаринот и оставете ги да се изладат. Во друг сад изматете 4 белки, потоа додадете ги шеќерот и жолчките.

Откако смесата ќе стане пенеста додадете ги брашното, чоколадата со растопениот маргарин и прашокот за печење. Се добро измешајте, за да може целата смеса добро да се соедини.

Вака подготвената смеса ставете ја во калапи за мафини, печете 20 минути во загреана рерна на 180 степени.

https://kajgana.com/chokoladni-mafini
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

MAFINI Empty Re: MAFINI

Пишување by Bosonoga Пет Aвг 31 2018, 11:14

Obozavam se sto ima cokolado pa neka se toa i cokoladni mafini.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

MAFINI Empty Re: MAFINI

Пишување by EVITA Пет Aвг 31 2018, 12:36

Samo da e od cokolada ke se izede. Very Happy

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

MAFINI Empty Re: MAFINI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот