Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GIBANICA

2 posters

Go down

GIBANICA Empty GIBANICA

Пишување by IVA Пет Aвг 31 2018, 10:59

Brza, lesna i ednostavna.

Брза гибаница

СОСТОЈКИ:
500 гр. кори за гибаница
300 гр. сирење
2 шолји масло
2 јајца
1 шолја кисела павлака
сол
малку кисела вода

ПОДГОТОВКА:
Се матат јајцата со малку кисела вода, па се додава масло и сирењето издробено и се меша убаво, па се става киселата павлака.
Се меша се убаво да се соедини.
Се става една кора на дно на тепсија, па се гужваат две кори и се ставаат во филот, и се става фил, па се развлекуваат по тепсијата, па се става една кора, па две згужвани и така додека не се потроши материјалот.
Последната кора се мачка со масло.
Се пече на 180 степени додека не порумени.

https://gotvi.mk/2018/08/31/brza-gibanica/
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

GIBANICA Empty Re: GIBANICA

Пишување by misterija Пет Aвг 31 2018, 11:37

Mnogu maslo....auuuu.. Shocked

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот