Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by OPOZICIONER on Пон Сеп 03, 2018 10:31 am

Grad Skopje ke ovozmozi besplaten prevoz za site ucenici, a MON domakonski zastedil na kupuvanje ucebnici koi se duri pokvalitetni od tie so gi kupuvase dpmne.

Најавен новитет пред учебната година: Бесплатен превоз за сите средношколци

https://skopjeinfo.mk/najaven-novitet-pred-uchebnata-godina-besplaten-prevoz-za-site-srednoshkolci

МОН: Откупот на учебниците оваа година поевтин, потранспарентен и поквалитетен

https://tocka.com.mk/vesti/279965/mon-otkupot-na-ucebnicite-ovaa-godina-poevtin-potransparenten-i-pokvaliteten
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Пон Сеп 03, 2018 10:24 pm

Не гледам зошто некој што му е подалеку автобуската станица од училиштето би имал бесплатен автобуски превоз, но популистички потегот не е лош. А зошто не би имале бесплатен превоз за сите граѓани?
Ако учебниците требаше да бидат заменети со нови (нов текст по нова програма) а промена не е направена за да не се направи штета на своите фирми, чистење на магацините од книги што требаше да се фрлат со 40% попуст и не е така евтино.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by Teo on Вто Сеп 04, 2018 9:55 am

C c c, pak protiv decata si pishuval...Zasrami se Trendafile...Zoshto, ama zoshto sakash da im go otezhnuvash zhivotot na dechinjata koi odat na uchilishte i se trudat da nauchat raboti so koi utre bi bile korisni za svojot narod i svojata zemja...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 4:54 pm

Не ми е јасно зошто мислиш дека со предлогот за сите граѓани да има бесплатен превоз им се отежнува животот на дечињата. Да не се за тебе децата надвор од сите?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by luxor on Вто Сеп 04, 2018 7:35 pm

трендафил напиша:Не гледам зошто некој што му е подалеку автобуската станица од училиштето би имал бесплатен автобуски превоз, но популистички потегот не е лош.

Овде се изјаснуваш против бесплатното возење на учениците што всушност е барање за отежнување на нивниот живот. Според тебе децата би требало пеш да одат на училиште или да плаќаат за превозот иако тие се иднината на државата. Не гледам така да се буниш за бесплатниот превоз на пензионерите затоа што тоа би те погодило по џебот.

трендафил напиша:А зошто не би имале бесплатен превоз за сите граѓани?

Ова не е никакво барање туку прашање, и обид со демагошки пристап да ја оспориш одлуката за бесплатен превоз на учениците. Демек или сите или никој, а пензионерите никаде ги нема во твојот наратив. Ќе се согласиш дека тоа е многу себично од твоја страна.
luxor
luxor

Број на мислења : 5583
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 9:47 pm

Ајде да се обидам да го поставам прашањето на друг начин. Зошто детето на некој богат бизнисмен да има бесплатен автобуски превоз, а вработен во фирмата на богаташот што работи за минимална плата да плаќа месечен билет за одење до работа?
Исто важи и за пензионерите. И тој со максимална и тој со минимална пензија имаат бесплатно возење во вторник, петок, сабота и недела.
Не разбирам ниту како бесплатни учебници можат да бидат поевтини. Дали сега се побесплатни.

https://republika.mk/956036

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by Teo on Сре Сеп 05, 2018 10:14 am

трендафил напиша:
Не разбирам ниту како бесплатни учебници можат да бидат поевтини. Дали сега се побесплатни.

https://republika.mk/956036

Poeftino se nabaveni od ministerstvoto, potochno MON za isti broj uchebnici so podobar kvalitet platilo pomalku...Parite na gragjanite shto vie gi kradevte pri nabavkite na uchebnici sega se zashtedeni...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Сре Сеп 05, 2018 3:36 pm

Веќе ти напишав дека тие учебници требаше да се фрлат затоа што нели требаше да се смени програмата. Наместо да се фрлат министерството им го продолжи рокот и за оваа година и нормално е кога се чисти ѓубре од магацините да се добие и поголем попуст од 40%.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 05, 2018 3:49 pm

Тоа ти го тврдиш небањат и вашите шители и курири, не значи дека и во реалноста е така.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1290
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Саб Сеп 08, 2018 1:50 pm

Не е ли Сител режимска телевизија?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by PRVOBOREC on Саб Сеп 08, 2018 10:08 pm

Еднаш небањат секогаш небањат, еднаш шител секогаш шител, тоа ви е менталниот склоп и тука помош нема.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1290
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 8:53 pm

Сем Алфа телевизија, јас не гледам некоја нережимска. Ме чуди што наместо во сегашноста кога Сител ја подржува северномакедонската опција гледаш во мионатото кога беше македонска и покрај тоа што уредникот на информативната програма е Србин - Латас. Изгледа кога те исплаќале заборавиле да ти ги соопштат промените. Дали Сител го купивте со пари или уцени би требало да знаеш подобро од мене. Извинете што до сега не ви честитав на новиот играш во тимот во Собранието Амди Бајрам.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 11:17 am

Vidi, vidi, spored Trendafil dodeka mediumite se potplateni i uceneti od dpne da izvestuvaat i shirat lagi vo nivna korist togash se slobodni, no shtom pochnat so realni informacii togash se rezhimski...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 5:43 pm

Владата тогаш мораше на некој начин да реагира затоа што македонските медиуми беа корумпирани од странски тајни служби и божем невладини организации (Сорос).

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6681
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by luxor on Сре Сеп 12, 2018 7:58 pm

И начинот беше да ги корумпира и уценува медиумите како некоја мафијашка банда, што и сте.
luxor
luxor

Број на мислења : 5583
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI Empty Re: BESPLATEN PREVOZ I POEFTINI UCEBNICI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот