Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Пржени модри патлиџани

2 posters

Go down

Пржени модри патлиџани Empty Пржени модри патлиџани

Пишување by IVA Пон Сеп 03 2018, 16:18

Koga se patlidzani togas neka se przeni za meze iako mene licno peceni mi se poubavi.

Состојки
3 млади модри патлиџани
6-7 чешниња лук
по вкус магдонос и сол
по потреба јаболков оцет
по потреба брашно и масло

И уште една рецепта со модри патлиџани, ароматично летно мезе, а кога патлиџаните се млади тие се топат во устата. Прекрасна варијанта и за посните денови Smile

1. Патлиџаните се сецкаат по 0.5 - 1 см по должина, потоа се посолуваат и се чекаат да се пуштат сок, па се сушат со салфети.
2. Патлиџаните се засекуваат од едната страна како шепи, потоа извалкани во брашно се пржат од двете страни. ( пожелно да се редат на салфети за да се впие вишокот од маслото)
3. Во чинија се редат испржените патлиџани, одозгора се попрскуваат со јаболков оцет и врз нив се става изренданиот лук.

Доколку сакате можете да попрскате патлиџаните со маслиново масло.
Летно мезе од модри патлиџани се послужува изладено.

https://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D1%80%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%9F%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE
IVA
IVA

Број на мислења : 364
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Пржени модри патлиџани Empty Re: Пржени модри патлиџани

Пишување by delta Пон Сеп 03 2018, 19:57

toa swe ceni./,,:meze za rakija??>
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот