Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ORIGANO

Go down

ORIGANO Empty ORIGANO

Пишување by Flora on Чет Сеп 13, 2018 11:05 am

Popularen zacin ama i lek, moze da si go odgleduvate i vo saksija.

ОРИГАНО

Температура
Тоа е растение прилагодено на потоплите клими, и затоа на ориганото  му треба топлина и светлина. Тоа е погодно за сончеви области (многу светлина и топлина)
Вода
Ориганото е медитеранска култура што нема премногу високи барања за вода, потребно е да се земе во предвид  почвата да не е премногу влажна.
Почва
Ориганото успева на сите видови почва. Најдобрите резултати во одгледувањето се постигнуваат во плодна, длабока и растресита земја. Премногу влага во почвата негативно ќе  влијае на оваа култура. Ako  се засади во саксии  се држи  на светло место на сонце, и оросувајте ги лисјата секое утро по малку внимавајки да не го наводниме премногу.
Земјата за оригано треба да биде подлабока ситно издробена, иако расте подобро на плодна почва, може да се сади и на посиромашна затоа што ориганото  не е пребирливо во тој однос.

Директна сеидба на оригано не е препорачлива, најдобро е да се засади од расад . Посејте семе во чаша до 5 мм во длабочина, кога растението ќе  порасте до 10-15 см треба да се скрати на  3-4cm да се поттикне развојот на бочни листови.  Ако не сакате да чекате можете да купите готови садници.

Засадување на оригано може да се направи во есен и пролет. На есен, садењето најдобро се прави во средината на октомври. Растенијата треба да бидат засадени подлабоко за да не страдаат од мраз. Ориганото се сади на растојание од 60 - 70 см помеѓу редовите и 25 см помеѓу растенијата во ред.
Ориганото се коси, значи дека во првата година го сечете до висина од 3-4cm над земјата и тоа во почетокот на август, а во наредните години, косите двапати годишно во април и август.

Од ориганото  се користи листот и стеблото. Можете да го исушите или користите во свежа состојба.

Flora

Број на мислења : 385
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ORIGANO Empty Re: ORIGANO

Пишување by Nebula on Чет Сеп 13, 2018 12:29 pm

Super zacin e ama makedonskata kujna ne go koristi dovolno.

Nebula

Број на мислења : 698
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ORIGANO Empty Re: ORIGANO

Пишување by EVITA on Чет Сеп 13, 2018 12:49 pm

Se koristi poveke vo mediteranskata kujna.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 262
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ORIGANO Empty Re: ORIGANO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот