Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ELIKSIR

Go down

ELIKSIR Empty ELIKSIR

Пишување by EVITA Пет Сеп 14, 2018 12:55 pm

Otsekogas sakame da ziveeme vecno i da bideme mladi pa lugeto niz vremeto se obiduvale toa da go postignat na sekakvi nacini od koi nekoi denes izgledaat smesni.

Овие 4 еликсири на младоста, убавината и долговечноста ќе ве одушеват со нивните резултати!

Многу алхемичари и исцелители низ годините биле во потрага по еликсир за бесмртност, вечност и убавина, па на тој начин настанале некои интересни и лековити рецепти кои се зачувани до ден-денес. Секој сака да ја задржи младоста што е можно подолго, а со овие рецепти тоа и не е толку невозможно…

1. Источен еликсир на младоста
Помешајте 100 мл сок од лимон, 200 г мед и 50 мл маслиново масло и земајте од смесата по една лажица секој ден. Исто така, секое утро можете и свежо да jа припремате така што ќе измешате една лажица свеж сок од лимон, 2 лажички мед и половина лажичка маслиново масло. Користејќи го овој еликсир ќе изгледате помладо, со поубав тен, побистри очи, поубава кожа, ќе го подобрите варењето и веројатно никогаш нема да дознаете што е склероза.

2. Тибетска пивка вода
Во тегла ставете кристал, чаден и розов кварц, аметист, карнеол и ахат, прелијте ги со врела вода и оставете ги 8-10 часа да отстојат на сонце. Секојдневно пијте по 2-3 шолји, а течноста можете да ја користите и како лосион, омекнувач на кожата, за еластичност, исчезнување на брчките, за исеченици, изгореници и модрици. Оваа вода ќе ве помлади, ќе ве ревитализира и служи како превенција од разни болести.

4. Кавкаски пијалак на долговечноста
Варете 25 г корен од анасон во 1 л врела вода околу 2 минути и оставете да отстои 10 минути. Пијте 3 шолји дневно.

4. Египетски чај за младост и убавина
Во стариот Египет чајот од суданска ружа – хибискус бил многу популарен. Археолозите пронашле негови остатоци во пирамидите, а како пијалак е популарен и до ден-денес. Хибискусот е богат со антиоксиданси кои ја штитат кожата од стареење, па редовната конзумација на овој чај ќе ви овозможи подолго време да ја зачувате младоста и убавината.

https://www.kafepauza.mk/zivot/ovie-4-eliksiri-na-mladosta-ubavinata-i-dolgovecnosta-kje-ve-odushevat-so-nivnite-rezultati/

EVITA

Број на мислења : 266
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот