Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CORBA

3 posters

Go down

CORBA Empty CORBA

Пишување by Albatros Вто Сеп 18 2018, 09:12

Ajde na corba. Very Happy

Гинисов рекорд: Чорба за половина град

Во градот Јамагата во северна Јапонија е поставен светски рекорд за најголема чорба. Таа се послужуваше осум часа и нахрани половина град, а присутните официјални лица на Гинисовата книга на рекорди ја внесоа меѓу рекордите соборени во 2018 година.

Во казанот, пак, завршија три тони компири, два тона јунешко месо и вреќи локални зачини. Чорбата некако успеаја да ја мешаат рачно, но проблемот беше како да се послужи од олкав сад? Секако, со тешка машинерија, па во помали казани, па во чинии и така имаше чорба за речиси 13.000 луѓе. Дојде доста голем дел од жителите на градот, оти не е мала работа да се влезе во историјата со најголемата чорба на светот.

Чорбата постојано беше дополнувана и догревана, па од казанот се јадеше цели осум часа. Претставниците од Гинис велат дека чорбата, покрај тоа што е огромна, била и прилично вкусна.

https://1tv.mk/zivot/%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4-%D1%87%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

CORBA Empty Re: CORBA

Пишување by Flora Вто Сеп 18 2018, 09:32

Corbadzija si stanal he he. Very Happy

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

CORBA Empty Re: CORBA

Пишување by EVITA Вто Сеп 18 2018, 09:34

Receptot da go dadat.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

CORBA Empty Re: CORBA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот