Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PESTERSKI LUGE

Go down

PESTERSKI LUGE Empty PESTERSKI LUGE

Пишување by Flora Чет Сеп 20 2018, 10:25

Ne bas, osven sto ziveat vo pestera se drugo im e baegi sovremeno.

Тука живеат вистинските пештерски луѓе: На сред шума се крие пештера, а еве што има во неа

Во непристапниот дел на кинеската провинција Гуиџоу, во пештера до која нема ни пат, не само што живеат луѓе, туку и постои цело село, организирано така што животот на целата заедница се одвива во пештерски мрак.

Селото Жонгдонг се наоѓа на 1.800 метри надморска висина, а до него се стигнува само со едночасовно планинарење, што на неговите жители им го отежнува снабдувањето со основни потреби.
https://skopje24.mk/tuka-ziveat-vistinski-pesterki-lugje-na-sred-suma-se-krie-pestera/

Flora

Број на мислења : 407
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот