Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

REFERENDUM

+7
misterija
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
Bosonoga
Teo
11 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Dino Пон Окт 01 2018, 23:08

luxor напиша:A каде ја остави твојата обврска да го зачуваш она што твоите предци ти го дале на тацна? Или го чуваше така што избра изолација од најсилната светска воена алијанса што ги гарантира суверенитетот и интегритетот на државата што твоите предци ја формирале?

Nato ne se mesa vo vojni megu zemji clenki i vnatresni sudiri so znaci garancija nema nikakva.

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 23:14

трендафил напиша:Не забележав дека Македонците вршат притисок врз опозицијата. Ниту Русите. Кој тоа врши притисок.

Токму тие за кои тврдиш дека не вршат притисок. Шестотини илјади гласови за европска Македонија е притисокот врз дпмне-офците заради кој се плашите од предвремени. А русите бараат да го испорачате тоа за кое што ве платија, да ја држите Македонија надвор од евроатлантските интеграции.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 23:16

Dino напиша:Nato ne se mesa vo vojni megu zemji clenki i vnatresni sudiri so znaci garancija nema nikakva.

А која тоа земја членка на НАТО би не нападнала после решавањето на сите проблеми со соседите? И зошто би имало внатрешни судири во држава која ги почнува процесите на интеграција во ЕУ?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Dino Пон Окт 01 2018, 23:24

Siptarite sto ke sakaat da ja federaliziraat osven ako veke ne e dogovoreno toa da im se dade za pomosta vo promenata na imeto i drzenjeto na vlasta.

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Пон Окт 01 2018, 23:29

Гледам се мачиш па да ти помогнам, на албанците најмногу им одговара евроинтеграцијата. Со влез на Македонија и Албанија во ЕУ практично ќе престанат да постојат границите меѓу нас и албанците навистина ќе живеат сите во една држава, во ЕУ. Знаејки го тоа многу лесно може да се предвиди дека никакви војни или внатрешни судири не им одговараат, напротив им одговара мирна, безбедна и правна држава Македонија во која ќе ги уживаат сите права кои се загарантирани во ЕУ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 19:36

Нема да им важи за Грција затоа што таму според законите нема Албанци. Не би им важело ни за Бугарија од исти причини. Нешто не ми се верува ниту дека во ЕУ нема граници. Да беше така не ќе имаше ни спор за границата помеѓу Хрватска и Словенија. Се согласувам дека Албанците имаат помалку проблеми од нас Македонците. Ќе им пречи само тоа што за населените места во Чемерија нема да смеат да ги употребуваат изворните (албански) називи, туку ќе мора да користат грчки. Но приказните за ЕУ се релативно далечна иднина за Македонија. 15 години доколку Заев си замине брзо. Инаку повеќе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Вто Окт 02 2018, 19:54

Никогаш нема да влеземе во ЕУ ако Заев си замине. Со силувачи и руски шпиони може само да стигнеме до распад на државата. За среќа Заев нема да ви ја исполни желбата. Напротив ќе ве растури на избори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 09:08

Ако Заев брзо не си замине ќе престанеме да постоиме како народ. Не знам зошто распишавте референдум ако не ги почитувате резултатите. Дали целта беше Македонците сами да се укинат како народ, односно наше целосно понижување, или да ги принудите пратениците од ВМРО кои во предизборната програма имаа запишано дека нема промена на уставното име да гласаат за негова промена. Во секој случај обидот не успеа и покрај поддршката што ја имавте од меѓународната банда (заедница) вклучувајќи и видни личности кои дојдоа во Македонија да се повозат со Мерцедесот гребен од мачки.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Luxor Сре Окт 03 2018, 09:21

Сме постоеле како народ и кога сме немале држава. Вашиот проблем е што не знаете со програма да дојдете на власт па морате со опструкции на иднината на народот. Но, ни тоа нема да ви помогне народот не сака власт од луѓе кои го уценувале, малтретирале и ограбувале со години.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 16:59

Нешто си контрадикторен самиот со себе. Ако народот го сака Преспанскиот договор, катастрофата во економијата, задолжителниот албански и во општини во кои не живее ниту еден Албанец и се друго што правите, тогаш ВМРО не би имало шанси да дојде на власт. Не се доаѓа на власт со водење инает со волјата на граѓаните. Ниту Ангела Меркел, Курц, Столтенберг и другите што се возеа во „изгребаниот“ Мерцедес не може да помогнат тука. Не ли ви е јасно дека народот сака во ЕУ, но името и идентитетот го сака повеќе.
На овие избори имаме уште еден специфичен настан. Во општина Центар Жупа меѓу 18.30 и 19.00 гласал по еден гласач на секои 5,4 секунди. За тоа време треба да се провери со УВ ламба дали гласачот не гласал претходно, да му се провери идентитетот, да се потпише во списокот, да земе ливче, да отиде зад параванот и да заокружи за што гласа, да го стави ливчето во кутијата и да излезе. При тоа на парламентарните избори на ова гласачко место гласале 19% од запишаните, на локалните што исто така беа фалсификувани 29%, а на референдумот 59,20%. Да видиме дали обвинителството ќе го преиспита случајот што е многу едноставно. Треба да се провери колку од тие што гласале не биле во земјата или да се спореди графолошки потписот во избирачкиот список на гласачкото место и дигитализираниот потпис од личната карта што го има во информатичката база на МВР. Не верувам дека јавниот обвинител ќе покрене истрага. АКо се проверат сите потписи, веројатно многу членови на изборни комисии ќе одат во затвор, а бројот на гласови За ќе падне далеку под 600 илјади, иако тоа не е важно затоа што и овака референдумот е неуспешен за предлагачот. Успеава тие што бојкотираа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 17:51

Pak si lazhel za glasanjeto...Po avtomatizam i se drugo shto si napishal e laga...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 18:43

http://referendum.sec.mk/Referendum/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=76&ps=731

http://referendum.sec.mk/Referendum/Turnout?cs=mk-MK&r=t&rd=t6&eu=All&m=76

https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=76&ps=731


Не очекувам да се извиниш за клеветите, но простено ти е затоа што не ги мразам тие што се против сопствениот народ туку ги жалам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 18:53

Toa chekav bre Trendafile...Tochno toa go chekav...Ajde vaka...Imashe nekolku organizacii koi gi sledea izborite...Vo edna od niv nabljuduvach beshe i vashiot pratenik Vlatko Gjorchev, koj napisha deka bil na izbirachkoto mesto od pred 7 do 20 chasot dodeka ne bile izbroeni livchinjata...Znachi nabljuduvachite bile prisutni zaq celo vreme na glasanje i broenje na livchinjata...I niedna, nitu provladina, nitu proopziciska organizacija shto imashe nabljuduvachi na referenduimot ne vlozhila niokakva zabeleshka za glasanjeto vo koe bilo IM vo Centar Zhupa...Nitu pak za broenjeto na glasovite...

E sega, kade e nastanata grshkata...Pretsedatelite na IO se javuvaat vo OIK i po telefon go soopshtuvaat brojot na izlezeni glasachi...Od OIK gtie brojki gi sobiraat i telefonski ghi dostavuvaat do DIK koja posle toa gi objavuva na sajtot...Pogreshno sobrani brojki vo OIK, pogreshno kazhana brojka od OIK vo DIK, pogreshno slushnato i zapishano vo DIK, pogreshno zapishano na sajtot na DIK, se toa mozhe da dovede do takva situacija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 19:02

Тоа е можно во незваничниот извештај. Званичниот е по прегледаниот материјал кој е пристигнат во ДИК. Во секој случај трениран си за да веруваш само на Заев. Веруваш препоставувам и дека тој е црпнат од нива во атарот на село Муртино. Тоа е твое право. Очигледно не вреди човек да си губи време да те разубедува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 19:05

Ne tresi zeleni od edna, a od druga da mi stavash print skrinovi od izleznost vo 18 i 30 chasot...Kakov materijal preistignat vo DIK togash...I shto veruvam jas vekje sum napishal...Zhalnoto e shto ti obiduvajki se da lazhesh i da gi napravish tie shto chitaat glupi samiot ispagjash smeshen...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 20:23

REFERENDUM - Page 3 2855

Карикатурава посветена на македонскиот референдум е од полскиот карикатурист Анджеј Краузе објавена во лондонски Гардијан. Да ти појаснам, ние бојкотирачите сме тиа свртени со грб кон гласачката кутија, а вие сте тие во средина со знамето на ЕУ и кутија со знамето на нашата држава што сакате да ја прекрстите.

https://www.theguardian.com/commentisfree/picture/2018/oct/03/andrzej-krauze-macedonia-referendum-cartoon-greece

Штом за тебе е нормално да има брзина од 5,4 секунди по гласач и излезноста на референдумот да биде двојно поголема отколку на изборите не би дискутирал повеќе со бројки. Се надевам дека МВР ќе ги спореди потписите во избирачкиот список на тие што гласале со нивниот дигитализиран потпис.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 20:30

Teo напиша:Ne tresi zeleni od edna, a od druga da mi stavash print skrinovi od izleznost vo 18 i 30 chasot...Kakov materijal preistignat vo DIK togash...I shto veruvam jas vekje sum napishal...Zhalnoto e shto ti obiduvajki se da lazhesh i da gi napravish tie shto chitaat glupi samiot ispagjash smeshen...
Не се работи за принт скринови туку за линкови до званичните извештаи на ДИК.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by defo Сре Окт 03 2018, 21:09

Него да прашам јас која е наредната стапка на ДПМНЕ, после „победава“..или само ќе слават. И ќе слават, дур не им преседне славењето. Сашо Орданоски во една прилика напиша, западот не отпишува, истокот не не запишува, јас би преформулирал, од западот се отпишавме, истокот не не запишува. А стратегија како да немаме, СДСМ се со слаба стратегија, без визија поголема, а ДПМНЕ се моментално во победнички дух, и сеуште немаат стратегија, како од вчера.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 21:11

Prestani so lazhenjeto za glasanjeto vo Centar Zhupa...Bez ogled link ili ne, vodi do izleznosta vo 18 30 chasot...Ottamu i tvoeto lazhenje za razlika i mestenje glasovi...Kako vo 18 i 30 chasot materijalot bil vo DIK...Se zakopuvash se podlaboko vo sopstvenite lagi...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 21:14

defo напиша:Него да прашам јас која е наредната стапка на ДПМНЕ, после „победава“..или само ќе слават. И ќе слават, дур не им преседне славењето. Сашо Орданоски во една прилика напиша, западот не отпишува, истокот не не запишува, јас би преформулирал, од западот се отпишавме, истокот не не запишува. А стратегија како да немаме, СДСМ се со слаба стратегија, без визија поголема, а ДПМНЕ се моментално во победнички дух, и сеуште немаат стратегија, како од вчера.

Ovoj pat navistina ne mozheme da prognozirame nishto...SDSM potfrlija na nekoi polinja...Pogreshija shto se beshe staveno na kartata na nadvoreshnata politika...Del od glasachite zatoa ne izlegoa na referendumot...Sega nadezhta e svrtena kon predvremenite izbori...Ostanuva da se nadevame deka vo megjuvreme narodot kje sfati deka druga shansa nema da imame...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 09:25

Опозицијата има врзани раце затоа што не може сама да го распушти Собранието. Не знам кога тоа западот сакал да не запише како рамноправна членка во своите организации. Да потсетам дека Грција нема право на вето во ОН, но и таму не бевме примени со своето име затоа што право на вето имаат САД, Велика Британија и Франција. Реално освен партијата на Јанко Бачев никој друг не сакал во Македонија отпишување од западот, а приближување кон истокот, а за разлика од западот истокот изгледа не презема мерки за насилно приближување со барање на происточни предавници, како што направи западот. Резултат на скоро тродецениското поткупување на разни новинари и експертутки од страна на разни западни извори од кои најпознат е фондот на Сорос и нивна агресивна пропаганда успеано е да се отцепи еден дел од македонското ткиво, тие што гласаа ЗА на референдумот, но според резултатите се работи за помалиот дел Македонци.
Што понатаму, ќе видиме. Дали меѓународната банда (заедница) конечно ќе прекине со идиотскиот однос кон нас и ќе не прифати такви какви што сме, или ќе не принуди да менуваме страна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 11:08

Dosta bre so krokodilski solzi nad sudbinata na Makedonija koga site znaeme deka gi leete samo za spas na pastirot i familijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 11:37

Воопшто немам причина да леам солзи за Македонија по референдумот кога се виде дека мнозинството и во државата, да не зборувам за Македонците во дијаспората се на браникот на татковината и нацијата исто како што со векови биле нашите предци што сакате да ги избришете од историјата.
За сите евентуални криминалци секогаш сум пишувал дека треба да си одговараат за своите дела. Но за потсетување за евентуална кражба следи многу помала казна отколку за велепредавство. Да не беше укината смртната казна во нашата држава ќе напишев дека за кражба следи затвор, а за предавство смрт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 11:42

трендафил напиша:Воопшто немам причина да леам солзи за Македонија

Normalno deka nemash prichina da leesh solzi za Makedonija, vashite solzi se rezervirani za sudbinata na pastirot i familijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 18:58

Дали претседателот на МАНУ го поддржа референдумот затоа што неговата ќерка ја праќате да работи како македонски претставник во Светската банка. Колкава плата даваат таму?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

REFERENDUM - Page 3 Empty Re: REFERENDUM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот