Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KASLICA

Go down

KASLICA Empty KASLICA

Пишување by Bosonoga on Вто Окт 02, 2018 11:36 am

Interesen i vkusen lek a lesno se pravvi i ne e kompliciran.


Сварете банана, мед и вода: Ќе се решите од болното и воспалено грло и кашлицата

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените.

Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички мед

Начин на подготовка:

Излупете ги бананите и изгмечете ги со вилушка. Потоа ставете ги во лонец и додајте зовриена вода. Оставете ги половина час. Кога смесата ќе се излади, додајте мед. Важно е медот да го додадете последен, бидејќи, доколку го измешате со врела вода, ќе ги изгуби своите лековити својства.

Пијте по 100 мл од оваа напивка четири пати дневно. Количината на состојките од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова тура. Резултатите ќе бидат видливи после 5 дена!

https://centar.mk/blog/2018/10/01/svarete-banana-med-i-voda-ke-se-reshite-od-bolnoto-i-vospaleno-grlo-i-kashlitsata/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 892
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KASLICA Empty Re: KASLICA

Пишување by misterija on Вто Окт 02, 2018 12:58 pm

Bosonoga напиша:Interesen i vkusen lek a lesno se pravvi i ne e kompliciran.


Сварете банана, мед и вода: Ќе се решите од болното и воспалено грло и кашлицата

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените.

Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички мед

Начин на подготовка:

Излупете ги бананите и изгмечете ги со вилушка. Потоа ставете ги во лонец и додајте зовриена вода. Оставете ги половина час. Кога смесата ќе се излади, додајте мед. Важно е медот да го додадете последен, бидејќи, доколку го измешате со врела вода, ќе ги изгуби своите лековити својства.

Пијте по 100 мл од оваа напивка четири пати дневно. Количината на состојките од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова тура. Резултатите ќе бидат видливи после 5 дена!

https://centar.mk/blog/2018/10/01/svarete-banana-med-i-voda-ke-se-reshite-od-bolnoto-i-vospaleno-grlo-i-kashlitsata/

Упорна кашлица ме мачи три дни, но ќе го пробам баш и овој рецепт...НО МНОГУ ДОЛГО ТРЕБА ДА СЕ ЧЕКА ЗА РЕЗУЛТАТИ, ПЕТ ДЕНА.. па плуќа ке расцепам.. Crying or Very sad дајте некој рецепт со брзо дејство.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

KASLICA Empty Re: KASLICA

Пишување by Bosonoga on Сре Окт 03, 2018 9:53 am

Eve edno interesno receptce so brzo dejstvo.


Сируп кој веднаш смирува кашлица

Потребни состојки:

1 чаша мед

1 чаша лимонов сок

1 бела ротквица

1 главица виолетов кромид

6 чешниња лук

Начин на подготовка:

Измијте го зеленчукот, излупете го и исечкајте го, па сомелете го во блендер.

Додајте го медот и свежо исцедениот лимонов сок, така да добиете хомогена смеса.

Земете една газа и процедете ја смесата во стаклена тегла.

Сирупот чувајте го во фрижидер, а неговата свежина ќе трае една недела.

Возрасните можат да земаат 2 кафени лажици дневно, па дури и повеќе во зависност од состојбата на кашлицата, а за деца се препорачува 1 кафена лажичка дневно.

Уште по првото консумирање на сирупот, вашата кашлица ќе се смири и ќе започне да исчезнува.

http://exclusive.mk/articles/41897/sirup-koj-vednash-smiruva-kashlica
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 892
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KASLICA Empty Re: KASLICA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот