Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RAK NA NOKTI

Go down

RAK NA NOKTI Empty RAK NA NOKTI

Пишување by Flora on Саб Окт 06, 2018 10:05 am

Ако ова ви се појави на ноктот, време е за ПАНИКА! (фото+видео)

Сите знаеме дека штом ќе ни се појави дамка или младеж со необична боја, облик или големина треба итно да се јавиме на лекар. Но, дали знаете дека истото тоа важи и за ноктите?

Секое лето докторите не потсетуваат да ја мачкаме својата кожа со помош на средства за сончање и да реагираме на секоја промена која ќе се појави на кожата. Во спротивно, доколку не внимаваме, можеме да добиеме потенцијално смртоносен рак на кожата. Меѓутоа, дали сте слушнале дека некој имал рак на нокотот?

За жал да, иако ова се случува прилично ретко, сите канцери кои ја напаѓаат кожата може да се развијат и на ноктите на рацете и нозете.

Всушност, самиот тумор не се развива на самиот нокт, туку на ткивото под плочата на нокотот.

Обично се појавува една светло кафеава линија под нокотот, а потоа полека се шири додека не стане линија која е подебела и потемна.Poveke TUKA

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот