Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HOROR

Go down

HOROR Empty HOROR

Пишување by Bosonoga on Сре Окт 10, 2018 11:07 am

ХОРОР ФИЛМОВИТЕ ГО ПОДОБРУВААТ ИМУНИТЕТОТ

Хорор филмовите влијаат позитивно на човековиот организам, затоа што предизвикуваат состојба на катарза и го засилуваат имуниот систем, велат експертите.

– Гледајќи хорор филм, ние искусуваме нешто што во вистинскиот живот едвај некогаш би го доживеале. Тоа води до катарза и не ослободува од емоции и од нашите разочарувања кои се насобрале, објаснува Марк Грифитс, психолог од универзитетот „Нотингам Трент“.

Освен тоа, страшните филмови го зајакнуваат имунитетот и ја зголемуваат отпорноста кон болести.

Професори од Универзитетот во Ковентри ја контролирале крвта на доброволци, додека пред да гледаат хорор и потоа. Резултатите по „филмската сеанса“ покажале дека во крвта на испитаниците бројот на леукоцити се зголемил.

Гледањето хорор филмови предизвикува реакција во организмот, слична на онаа при физичка борба или бегство. Во крвта се ослободува големо количество адреналин, што го активира и интензивира одбранбениот систем, па дури може и да ослабнете.

Сепак, ако се работи за некој со срцеви проблеми, таквото покачување на адреналинот е многу опасно.

https://lokalno.mk/horor-filmovite-go-podobruvaat-imunitetot/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

HOROR Empty Re: HOROR

Пишување by Flora on Сре Окт 10, 2018 11:29 am

Treba i da imas so kogo da gledas. Very Happy

Flora

Број на мислења : 372
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот