Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

auf wiedersehen Gvujo

5 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

auf wiedersehen Gvujo - Page 2 Empty Re: auf wiedersehen Gvujo

Пишување by трендафил Чет Мај 19 2016, 10:50

Се надевам дека САД и ЕУ нема да бараат одлагање и на редовните избори во 2018 година ако до тогаш не биде исполнет нивниот услов, а тоа е на изборите да победи СДСМ или да нема избори. Како што откако ги исполнивме условите за НАТО и ЕУ ни поставија дополнителен услов да го смениме името и идентитетот. Изгледа дека сега власта се брза да ги исполни условите за одржување на предвренеи избори што побрзо. Па затоа координаторите на пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, вчера поднесоа во процедура измени и дополнувања на шест закони и тоа Законот за општа и управна постапка, Законот за управни спорови, Законот за помилување, Законот за заштита на приватноста, потоа Законот за изменување на изборниот законик, како и Законот за заштита на личните податоци.
Првите два закони се поврзани со подобрување на работата и зголемување на ефикасноста во управните постапки на Државната изборна комисија, третиот е закон кој претходно беше најавен и од ДУИ и од ВМРО ДПМНЕ, а со него на Претседателот на државата му се дава можност да изврши понитшување на одредено помилување. Четвриот е всушност одложување на примената на Законот за заштита на приватноста, попознат како за бомбите. Поточно се одложува неговата примена до први јули 2017 година, а дотогаш оваа проблематика ќе биде опфатена во рамки на Кривичниот законик.
Последните два, пак, се поврзани со работата на Државната изборна комисија, поточно со проблемите со кои се соочи ДИК при објавување на личните податоци на граѓаните при прочистување на избирачкиот список.
СДСМ кога беше на власт во последната половина година не направи ништо за исполнување на условите кои сам ги постави само за да нема избори. Зошто прифативте одлагање на изборите од 24 април за 5 јуни кога не сте спремни за избори?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот