Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SVETCI

Go down

SVETCI Empty SVETCI

Пишување by Bosonoga on Нед Окт 14, 2018 11:12 am

Katolicite ke proglasat dvajca svetci, edniot toa i go zasluzuva.

Ватикан ќе ги прогласи за светци папата Павле Шести и надбискупот Ромеро

Папата Франциско денеска ќе ги прогласи за светци двете „најважни и најоспорувани личности“ на Католичката црква во 20 век – папата Павле Шести и салвадорскиот надбискуп Оскар Ромеро.

Павле Шести е познат по тоа што, откако стана папа во 60-тите години на минатиот век, го воведе служењето литургија на национален, наместо на латински јазик, а со тоа ги зајакна односите со луѓето од други вери и ја воведе практиката папите да патуваат по светот.

Во 1968 година го потврди противењето на Ватикан за контрацепција со што ги зајакна конзервативните, а ги оддалечи напредните сили во Римокатоличката црква.

Надбискупот Оскар Ромеро е познат по тоа што остана покрај народот во Салвадор и ги осудуваше сиромаштијата, неправдата, убиствата и малтретирањата. Во 1980 година е убиен за време на миса во болничка капела.


https://1tv.mk/svet/%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%86%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%82/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот