Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШОКАНТНО -ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Go down

ШОКАНТНО -ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО  Empty ШОКАНТНО -ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Пишување by osa on Сре Окт 17, 2018 10:59 pm

Хан: Ако договорот не помине, ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да одговора за тешките последици за граѓаните на Македонија
ОКТОМВРИ 17, 2018 ПОЛИТИКА


Во интервју за „Еурактив“, комесарот за проширување Јоханес Хан ја повика на одговорност македонската опозиција и изрази сомневање дека предвремени избори би донеле двотретинско мнозинство.

„Последиците од бојкотот на опозицијата може да доведат до заостанувањето на земјата во процесите на развој“, рече Хан.

Тој рече дека новите избори би можеле да доведат до ризични доцнења во процесот.

Тоа не би послужило на никого, бидејќи не е јасно дали нови избори би донеле квалификувано мнозинство, потребно за да се прифати договорот за името.

„Покрај тоа, грчкото трпение има свои граници. Атина досега се однесуваше конструктивно, но и таа има свој политички календар“, вели Хан.

Поради овие причини еврокомесарот сака договорот за името да биде усвоен без одложување.

Во коментар на социјалната мрежа Twitter, Хан повика опозицијата да делува решително и да го поддржи договорот со Преспа.

„Ако договорот не помине, ќе треба да одговора за тешките последици за граѓаните на Македонија“, рече Хан.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска одлучија да се откажат од, според нив, „неплодната дебата“ која се води во парламентот. Пратеничката група заклучи дека се е кажано и дека нема потреба од понатамошна дебата по однос на предложените уставни промени и Договорот од Преспа.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ШОКАНТНО -ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО  Empty Re: ШОКАНТНО -ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Пишување by osa on Сре Окт 17, 2018 11:01 pm

da prasham ovoj chichko koj ke go pcue zoshto ne gi fali dpmneovcite

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот