Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мачки

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:41 am

4. Не удирајте ја

Дали ги удирате вашите пријатели кога ќе ве изнервираат? Сигурно не. Исто е и со вашата мачка. Доколку сакате да ги подобрите односите со неа, постојат многу други начини за да ја воспитате. На пример, секогаш кога ќе направи нешто недозволено испрскајте ја со вода, плеснете силно со рацете или повторувајте гласно „Не“ или „Стоп“, при што во иднина ќе знае кога не е во право. Уште еден предлог којшто може да ви користи е поставувањето безопасни стапици на местата каде што вашата мачка не би требало да оди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:50 pm

Бојата на крзното им го открива карактерот: 5 интересни факти за мачките

Многу од нас, а особено оние кои ги имаат како домашни миленици, мислат дека знаат сè за мачките.

Зошто прават одредени движења, која храна најмногу ја сакаат, дали се дружељубиви или не... се само дел од нештата кои секој сопственик на мачка веднаш ќе знае да ви ги одговори.

Сепак, постојат неколку интересни факти кои веруваме дека не ги знаете:

Мачки - Page 4 5-interesni-fakti-za-mackite-koi-sigurno-ne-ste-gi-znaele-01

1. Мачките повеќе ги слушаат наредбите на жените, отколку на мажите, бидејќи жените имаат многу попискав тон на глас за разлика од мажите.

2. Видот на мачките е навистина развиен, но дали сте знаеле дека тие можат да гледаат во темница 6 пати подобро од луѓето?

3. Бојата на крзното го открива нивниот карактер, па така шарените мачки се многу независни и се приврзуваат само кон една личност. Жолто-портокаловите мачки пак, од друга страна се многу подружељубиви.

4. Мачките започнале да живеат во домовите на луѓето како домашни миленици многу подоцна од кучињата.

5. Според истражувањата спроведени врз пронајдени коски од мачки во селото Кванукун во Кина, се верува дека чувањето на мачките како домашни миленици датира од пред 5.300 години.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:49 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:50 pm

Мачки - Page 4 2lxwmpu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:50 pm

Мачки - Page 4 2u6frrp

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:51 pm

Мачки - Page 4 25jhwth

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:51 pm

Мачки - Page 4 W8xif5

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:52 pm

Мачки - Page 4 2w1y3k0

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:52 pm

Мачки - Page 4 9zotgm

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:53 pm

Мачки - Page 4 Zuiir8

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:53 pm

Мачки - Page 4 2s7dp9d

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 10:54 pm

Мачки - Page 4 2lm75kw

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Саб Дек 17, 2016 2:12 pm

Macheshka zabava za Nova Godina...

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:48 pm

Мачка – волшебно животно кое ве штити вас и вашата куќа од негативна енергија

Спротивно на она што го мислат луѓето, мачката е животно со позитивна аура. Таа под своја заштита го зема не само нејзиниот сопственик, туку целото семејство со кое живее, домот и околината. Не мислете дека мачката само ви пречи ако се врти околу вас. Со оваа постапка таа ги споделува со вас своите астрални сили и магијата која се содржи во секоја нејзина постапка. Ако ја отфрлите, вие се лишувате од позитивната енергија која сака со вас да ја сподели оваа животно.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:48 pm

Со мачките не постои втор пат. Тие не можат повторно да ви дадат такви астрални сили, туку дури може и да го земат назад она што ви го дале во минатото. Тие се заштитници на вашиот дом и ве бранат од зли духови. Областа која мачката ја смета за своја, е благословена со позитивна аура. Нејзиното присуство помага дури и кога некој ќе се всели во стара куќа каде што претходно живеел некој друг.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:48 pm

Мачката и злите духови

Кога мачката ќе пронајде зли духови во куќата, таа ќе се обиде да ги утврди нивните намери, а потоа целосно ќе ги отстрани од куќата. Ако забележите дека вашата мачка седи на одредено место во куќата и долго време гледа во нешто, тоа значи дека овде постојат зли духови. Астралната способност на мачките е толку силна што може да ги исплаши и да ја ослободи куќата од нив.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:48 pm

Мачката и домаќинството

Луѓето кои ви се љубоморни може да ве урочат, при што ќе почувствувате намалување на здравјето, благосостојбата и просперитетот. Ако се сомневате во нешто вакво, тогаш допрете ја вашата мачка со двете раце, милувајте ја нејзината лева шепа и продолжете сѐ до опашката. Тоа ќе ви овозможи поблизок контакт со неа, а додека го правите ова, вие сте во согласност со моќното животинско царство кое може да ги отстрани и најсилните магии. Мачките се канали преку кои се пренесува космичката енергија и тие може да донесат многу позитивни работи во домаќинството каде што живеат. Во Русија постои ритуал каде пред вселувањето во домот, внатре се пушта мачка. Доколку се работи за стара куќа, мачката ќе ја отстрани негативната енергија која ја оставиле претходните сопственици. Мачките привлекуваат силна енергија во домот затоа што научиле да живеат во високо енергетски зони.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:49 pm

Лекување со мачките

Мачките имаат голема магична моќ која може да излекува една личност. Тоа се однесува на сите видови и сите бои. Тие ќе лежат на заболените места на личноста и несвесно ќе ја излечат. Можете да практикувате континуиран процес на заздравување со едноставно галење на мачките, затоа што оваа активност го ублажува емоционалниот и менталниот стрес, а тоа е најлесен начин за лекување.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:49 pm

Како бојата игра важна улога кога сакате да ги искористите моќите на мачката

Ако сакате да ги искористите моќите на мачката, многу е важно да ја имате предвид нејзината боја.

Црна: Црните мачки се поврзуваат со окултни сили, вештерки, магија и заштита. Верувале или не, црните мачки имаат голема моќ да ја апсорбираат негативната енергија. Нивната присутност носи мудрост и моќ на добро расудување.

Црвена: Овие животни се поврзани со машката енергија и силата на сонцето, како и со енергијата Јанг. Црвените мачки привлекуваат пари и богатство.

Сина или сива: Нивната позитивна енергија помага за одржување среќа, љубов, мир и емоционална стабилност.

Бела: Белите мачки може да го намалат стресот. Тие поседуваат енергија која може да им пружи добро здравје на членовите во домаќинството.

Двобојни мачки (како сијамските): Тие може да донесат долговечност, успех, соларна магија и енергијата Јан.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:52 pm

Креативни уметнички дела на кои мачките се прикажани како историски личности

Сите ги знаеме познатите личности кои оставиле белег во историјата како што се кралицата Елизабета, Клеопатра, Вилијам Шекспир и други. Но, дали некогаш сте си замислиле како би изгледале мачките во улога на овие значајни луѓе? Кристина Хес е уметница која ја претворила таа идеја во реалност. Имено, таа изработила уметнички дела во кои ги прикажува историските легенди како животни, овој пат како мачки. За некои од нив користела масло, а некои се дигитални. Без оглед на употребената техника, неспорно е дека крајниот резултат е навистина неверојатен.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:52 pm

Јизо Бодисатва

Мачки - Page 4 11-kreativni-umetnichki-dela-na-koi-machkite-se-prikazhani-kako-istoriski-lichnosti-kafepauza.mk_
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:53 pm

Таа планира да продолжи да ја развива оваа идеја и да создаде уште вакви уметнички дела, но со различни животни како што се лисици, јазовци, зајаци и уште многу други.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:53 pm

Марија Антоанета

Мачки - Page 4 1-kreativni-umetnichki-dela-na-koi-machkite-se-prikazhani-kako-istoriski-lichnosti-kafepauza.mk_
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:54 pm

Погледнете ги овие креативни уметнички дела кои ги прикажуваат познатите историски личности од сосема друг аспект…
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 8:54 pm

Кралицата Елизабета

Мачки - Page 4 2-kreativni-umetnichki-dela-na-koi-machkite-se-prikazhani-kako-istoriski-lichnosti-kafepauza.mk_-704x1024
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 4 Empty Re: Мачки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот