Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by osa on Нед Окт 21, 2018 1:16 pm

5 симптоми на Алцхајмерова болест 19 ОКТОМВРИ 2018 / 13:13
Денес во светот 1 од 6 луѓе постари од 65 години и скоро секое второ лице постаро од 85 години, боледуваат од Алцхајмерова болест. Со оглед на тоа дека светската популација старее, современата медицина ја опишува Алцхајмеровата болест како чума на 21виот век.

Откривањето на болеста во првите стадиуми е од голема помош и за самите семејства на заболените, кои што ќе имаат повеќе време да се подготват и да ја испланираат грижата за заболениот од Алцхајмерова болест.

Губење на меморијата. Поради стрес, презафатеност или расеаност, сите понекогаш забораваме одредени имиња или податоци и најчесто тоа не треба да нѐ загрижува.
Повлекување од социјални активности. Како што напредува болеста, заболените од Алцхајмер се откажуваат од своите хобија, друштвените активности и работата и избегнуваат контакт со други лица.
Проблеми со интерпретација на визуелни слики. Во одредени случаи на Алцхајмерова болест може да се јават и проблеми со видот како: неможност да се процени оддалеченоста или големината на одреден предмет, тешкотии при читање, проблеми при разликување на боите итн..
Проблеми при извршување на вообичаени активности. Лицата кои страдаат од Алцхајмерова болест често имаат тешкотии при изведување на секојдневни активности кои претходно ги извршувале самостојно без проблеми.
Промени во расположението и однесувањето. При Алцхајмерова болест, лицето може нагло да го менува расположението без да има причина за тоа, а може и да дојде до промена на карактерот.

https://www.alsat-m.tv/mk/5-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BB%D1%86%D1%85%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty Re: 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by osa on Нед Окт 21, 2018 1:18 pm

ubavo veli pogovorkata chovek se uchi dodeka e ziv .....nikogash ne sum doshla vo kontakt so informacija deka i : karakterot se menuva od ova bolest

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty Re: 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by osa on Нед Окт 21, 2018 7:21 pm

lele ushte ne mi se veruva shto prochitav za alchajmer ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty Re: 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by Nebula on Пон Окт 22, 2018 9:34 am

Zaeban toj germanecot. Very Happy

Nebula

Број на мислења : 622
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty Re: 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by osa on Вто Окт 23, 2018 3:00 pm

bogami mnogu ....poznavam mnogumina shto ednostavno nemozat da si ja doznaat vistinskata dijagnoza ,a glej kakvi "skrieni " bolesti postoele ....mislish depresijata e prichina za promena na raspolozenieto ,a vsushnost mozelo i drugo da e ,shto bi rekla germanecot raspalil ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ Empty Re: 5 СИМПТОМИ НА АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот