Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TUSIRANJE

Go down

TUSIRANJE Empty TUSIRANJE

Пишување by Flora Пон Ное 12 2018, 13:13

Tusiranjeto e super rabota pa da naucime nesto za toa.

9 важни разлики меѓу туширањето со топла и студена вода

Сите често се тушираме, но некои од нас ја преферираат топлата, други пак постудената вода. Но, што е подобро и кои се разликите меѓу туширањето со топла и студена вода?

Студената вода:

– го забрзува метаболизмот

– ја подобрува концентрацијата

– го стимулира имунолошкиот состав

– ја затегнува кожата

– помага во согорување на маснотиите

– го намалува целулитот

– ни дава енергија

– го подобрува расположението

– ја подобрува работната способност

Топлата вода:

– ги намалува отоците

– ги опушта мускулите

– ја намалува запушеноста на дишните патишта

– ги отвора порите и ја чисти кожата

– ги отфрла токсините од телото

– го намалува заморот

– помага против несоница

– ја ублажува главоболката

https://iportal.mk/zdravje/9-vazhni-razliki-megju-tushiranjeto-topla-studena-voda/

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот