Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DEMENCIJA

Go down

DEMENCIJA Empty DEMENCIJA

Пишување by Flora Пон Ное 12 2018, 13:15

Sekoj moze da dojde vo takva situacija.

Деменцијата и неочекуваните промени кои ги прави кај луѓето

Деменцијата е цел спектар на нарушувања и заболувања кои се поврзани со губењето на меморијата, особено кај повозрасните лица, во поодминати години.

Таа настанува кога нервните клетки во мозокот престануваат да функционираат како што треба. Тоа резултира со губење на памтењето, целосно или делумно, како и попречување на одредени когнитивни функции.

Но, покрај губењето на меморијата, постојат и други симптоми кои се карактеристични за мнозинството луѓе кои страдаат од деменција. Некои од овие симптоми и фактори навистина ќе ве изненадат што се нашле на оваа листа.

Губење на слухот
Кај лицата кои делумно или целосно го изгубиле слухот, постојат зголемени ризици за други заболувања, како што се депресијата, физички попречености и деменција.

Тоа настанува најчесто поради дополнителниот напор што мозокот треба да го вложи за да компензира за изгубениот слух, како и заслабнувањето на самите центри во кои се процесира звукот. Доколку се интервенира со апаратче за слушање, ризикот значајно се намалува.


Херпес
Постои врска помеѓу вирусот херпес симплекс 1 и Алцхајмеровата болест.

Оние кои го имаат вирусот, се изложени на 2,5 пати поголем ризик за Алцхајмерова болест, која исто така спаѓа во спектарот на деменцијата.

Врската постои во ген на вирусот кој е поврзан со Алцхајмерот.

Поспаност во текот на денот
Алцхајмеровата болест е исто така поврзана и со нарушеното спиење.

Најчесто застапена како ризик фактор, поспаноста е присутна кај луѓето кои се поспани цел ден, но во текот на ноќта се соочуваат со несоници или неправилен ритам на дишење.

Консумирање преголеми количини шеќер
Луѓето кои имаат повисоки нивоа на шеќер во крвта се соочуваат и со побрзо „трошење“ на мозокот.

И при дијабетес и при деменција, телото, а особено клетките во мозокот, не ја користат глукозата како што би требало, а со тоа и се намалува правилното функционирање на мозокот.

Загадување на воздухот
Се чини дека загадувањето на воздухот е поврзано речиси со секоја болест со која се соочуваме во денешното модерно време.

Дури и најмала концентрација на ПМ10 и ПМ2,5 честички, која ги надминува дозволените граници, предизвикува да внесувате чист отров во своето тело.

Тој отров понатаму влијае врз целиот ваш организам, секако и врз мозокот.

Сетилото за мирис
Доколку лицето не може да регистрира потекло на едноставен мирис (јагода, лимон, ментол...) тогаш се наоѓа во ризичната група за деменција, најчесто Алцхајмерова болест.

Исто така, откако ќе настапи некое заболување од спектарот на деменцијата, иако личноста до претходниот ден успевала да детектира мириси, може да настане потешкотија во тој процес.

Осаменост
Осамените луѓе имаат дури 40% повисок ризик за заболување од деменција.

Причини за тоа може да бидат намалената комуникација, а со тоа и намалена активност на центарот за говор, како и чувствата кои го „напаѓаат“ телото.

Овие луѓе, статистички, се поизложени и на лоши животни навики, кои дополнително наштетуваат на нервниот систем.

https://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/62839-demencijata-i-neochekuvanite-promeni-koi-gi-pravi-kaj-lugjeto

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот