Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+11
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 10 of 19 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Окт 21 2020, 17:18

Не знам што ти се утувило во глава дека Македонија мора да биде роб на некого, но сигурно е дека не сте пораснале од времето кога се смеевте пред 30 години кога ВМРО спомнуваше македонски пари, македонска фудбалска репрезентација, македонска војска ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Окт 27 2020, 09:32

СДСМ...бееее...Јани Макрадули нов директор на пошта....добро бе толку ли не најдовте некој посалаен менаџер. Таму треба менаџер, менаџер, пошо вака и во ваква сосотојба не можете да ја продадете, сем ако не сакате само деловни просотрии да продавате. Што е лошо многу.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by zozoti Вто Окт 27 2020, 11:21

Neli ke ja sitkaat pa privremeno covekot da ima za lepce.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Окт 27 2020, 11:41

Види не е проблем шо ќе ја продаваат него како. Во Македонија скоро сите  продажби (сем ан ЕВН, телеком и ОКТА), завршија на продажба на објекти за смешни пари. Не бизнис. Јаз за тоа се бунам.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Окт 27 2020, 14:57

За мене уште потрагично е тој што ја банкротира поштата, сега да биде ставен во железницата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Окт 28 2020, 13:10

трендафил напиша:За мене уште потрагично е тој што ја банкротира поштата, сега да биде ставен во железницата.
А кој, како зошто? Нели Жерновски ќе е таму. А не збори многу за пропаста на пошта, имаат удел и твоите љубимци и тоа каков. Оти Јанкулоска не свика, да ги фати напагачите и ограбувачите пред избори 2011,2013 и 2008.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Окт 28 2020, 13:21

Се извинувам за ненамерната грешка. Тој што ја банкротира пошта сега треба да ги банкротира државни патишта.
Благодарам за забелешката.

https://makfax.com.mk/makedonija/%d0%b7%d0%b0%d0%b5%d0%b2-%d0%b4%d0%b8%d1%80%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%88%d1%82%d0%b0-%d0%b5/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Ное 04 2020, 19:57

Ви честитам г-не Заев паднавте најниско што можевте.....луѓе кои размислуваат различно од вашата багра ги менувате од раководни функции. За клиниката за здравство Кети Ставрич избега во онај момент, кога ради нечија тврдоглавост, имавме епидемија на морбили, која за наша среќа не помина црно, Алулоска ги средуваше аномалиите, и сега некоја структура, од себе познати причини ќе прави промени. Истото беше и со Ангелчо од Козле, ги размрдал, малце да поработат, ама неќеле и се побуниле, па плачеа кај Зоран Божиноски, праеа скандали, и така.
Значи Заев тргнат си на патот на Груески, можда несвесно. Ама тргнат си. И Сега за капак, што мене најмногу ме изнервира беше одлуката за поставување на Софијанова, Цули за директор, онаа истата која не го потпиша лекувањето на Тамара од Велес, во нејзино време недоставуваа цитостатици.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by osa Сре Ное 04 2020, 20:22

tokmu taka defo ...nitu metla nitu nishto ne pomaga ...ostanuva SDSM NA VLAST A VLADEE DPMNE ...nishto od zivotot za site ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Ное 04 2020, 21:34

Сакаш ли да кажеш Дефо дека сега има цитостатици. Можеби и ги има, но ретко кој може да отиде на преглед и да му бидат препишани. За да отидеш во болница треба да направиш ковид тест на своја сметка и нормално да биде негативен. Од јули месец, по изборите на кое едно од изборните ветувања беше барање мандат за успешно справување со пандемијата во Македонија е најголема смртноста на одреден број жители (обично се смета на милион жители). До сега од пандемијата се починати 1.071 наши сограѓани. Не знам колку од нив се викале Тамара.
Не знам зошто за малата Та,мара стално се премолчува дека првично било предвидено да се оперира во СКопје од странски хирург, што тогаш беше применувано, а кога таа варијанта отпаднала понудена е операција во Турција за што бил направен и договор со болницата, но тоа го одбила мајката на Тамара. Мајката исто така не го однела детето ни на преглед кога добило пневмонија. За жал, од сегашна гледна точка не би бил изненаден дека во одлуката на мајката нема прсти вмешано и бандата на Сорос со нејзините експоненти кои сега се на власт, но не сакам да обвинувам без докази.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Чет Ное 05 2020, 06:29

трендафил напиша:Сакаш ли да кажеш Дефо дека сега има цитостатици. Можеби и ги има, но ретко кој може да отиде на преглед и да му бидат препишани. За да отидеш во болница треба да направиш ковид тест на своја сметка и нормално да биде негативен. Од јули месец, по изборите на кое едно од изборните ветувања беше барање мандат за успешно справување со пандемијата во Македонија е најголема смртноста на одреден број жители (обично се смета на милион жители). До сега од пандемијата се починати 1.071 наши сограѓани. Не знам колку од нив се викале Тамара.
Не знам зошто за малата Та,мара стално се премолчува дека првично било предвидено да се оперира во СКопје од странски хирург, што тогаш беше применувано, а кога таа варијанта отпаднала понудена е операција во Турција за што бил направен и договор со болницата, но тоа го одбила мајката на Тамара. Мајката исто така не го однела детето ни на преглед кога добило пневмонија. За жал, од сегашна гледна точка не би бил изненаден дека во одлуката на мајката нема прсти вмешано и бандата на Сорос со нејзините експоненти кои сега се на власт, но не сакам да обвинувам без докази.

Плавото има, бар за дечињата на детска клиника, ова ти го кажувам од прва рака. Правилата се такви, макар што мислам дека во најголем дел не се праќаат на приватно него, него се спроведуваат тестови во рамки на клиниката. А за црвеното покажува колку безчуствителен човек.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Ное 05 2020, 15:15

За мене нема метотрексат во аптеките, а не може да се патува ни до Грција каде патем се и поевтини,паи да дојдам до нив или морам да користам лични врски. Но и така ќе ми требаат најмалку две недели да добијам инекции што ќе треба сам да ги ставам, затоа што нема таблети. Или да ризикувам и еднаш неделно да одам на клиника.
Тоа што вистината е често пати болна многу ми е жал. А смртта на Тамара во најмала рака беше злоупотребена за промена на името и кастрирање на македонскиот идентитет. Да потсетам и дека советник во министерството за здравство во времето на смртта на Тамара беше Филипче, а тогашниот министер Тодоров е пријател на актуелната власт и поддржувач на договорите што наводно ни обезбедија влез во ЕУ. Лично се сомневам дека тоа е во знак на благодарност за стореното, па затоа го напишав тоа во претходниот пост.


На линкот подолу ќе видиш дека некои власти не ги жалат децата. Во него се гледа дека Комесарството за еврејски прашања на фашистичка Бугарија платило карти за превоз од Скопје до Треблинка на 25 март 1943 година за 1.745 возрасни и 137 деца од 4 до 10 години, а на 28 март 1.797 возрасни и 395 деца од 4 до 10 години. Да објасна, децата од 4 до 10 години се водат посебно затоа што за нив се наплатува половина карта, а тие под 4 години не се евидентирани затоа што за нив не се плаќа карта.

https://expres.mk/bugarskata-vlada-vo-1943-platila-za-deportacija-na-600-evrejski-deca-do-treblinka-dokument/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Чет Ное 05 2020, 19:57

трендафил напиша:
На линкот подолу ќе видиш дека некои власти не ги жалат децата. Во него се гледа дека Комесарството за еврејски прашања на фашистичка Бугарија платило карти за превоз од Скопје до Треблинка на 25 март 1943 година за 1.745 возрасни и 137 деца од 4 до 10 години, а на 28 март 1.797 возрасни и 395 деца од 4 до 10 години. Да објасна, децата од 4 до 10 години се водат посебно затоа што за нив се наплатува половина карта, а тие под 4 години не се евидентирани затоа што за нив не се плаќа карта.

https://expres.mk/bugarskata-vlada-vo-1943-platila-za-deportacija-na-600-evrejski-deca-do-treblinka-dokument/
И сега треба да ги наградиме, ради овој случај одредени ликови. Не сериозно нормални ли сте.......
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Ное 05 2020, 21:36

СИгурно е дека не треба да ги наградиме, ако мислиш на Бугарите, туку треба да бараме да се извинат за сите злосторства што бугарските фашисти (ваљда бугарскиот народ сега не го поддржува нивниот профашистички режим). Во сегашно време не е награда, ако мислиш на СОфијанова, да бидеш директор на клиника. Одговорноста е огромна. Ме изненадува тоа што мислите дека ниту еден директор во државата не смее да биде од ВМРО.
Што се однесува до метотрексат и други ревматолошки лекови ги немаше ниту во 2019 година, но можеа да се купат по аптеките во најголем број увезени од Грција или скоро двојно поевтино во Грција. Сега за жал нема таква можност. Метотрексатот парично не е проблем затоа што можеше да се купи кај нас за 590 денари или во Грција за помалку од 6 евра и на просечен пациент му трае 4 месеци таа доза (100 таблети). но проблем е кога го нема.
https://kurir.mk/makedonija/vesti/pacientite-od-revmatologija-nemaat-kluchni-lekovi-i-terapii-ministerot-filipche-se-ushte-ne-ja-dobil-zasluzenata-metla-od-zaev/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Ное 06 2020, 08:04

трендафил напиша:СИгурно е дека не треба да ги наградиме, ако мислиш на Бугарите, туку треба да бараме да се извинат за сите злосторства што бугарските фашисти (ваљда бугарскиот народ сега не го поддржува нивниот профашистички режим). Во сегашно време не е награда, ако мислиш на СОфијанова, да бидеш директор на клиника. Одговорноста е огромна. Ме изненадува тоа што мислите дека ниту еден директор во државата не смее да биде од ВМРО.
Што се однесува до метотрексат и други ревматолошки лекови ги немаше ниту во 2019 година, но можеа да се купат по аптеките во најголем број увезени од Грција или скоро двојно поевтино во Грција. Сега за жал нема таква можност. Метотрексатот парично не е проблем затоа што можеше да се купи кај нас за 590 денари или во Грција за помалку од 6 евра и на просечен пациент му трае 4 месеци таа доза (100 таблети). но проблем е кога го нема.
https://kurir.mk/makedonija/vesti/pacientite-od-revmatologija-nemaat-kluchni-lekovi-i-terapii-ministerot-filipche-se-ushte-ne-ja-dobil-zasluzenata-metla-od-zaev/

Смее, не смее да се  гради менаџмент во здравство со партиска книшка се слагам, ама имам една друга мака....не мора тој пример да е со Софијанова, пошо знаеме како беше во минатото со нејзе, и какви афери имаше за нејзиното име врзано. И не во ред такви кадри да добиваат функција во државава. Абе виде ДПМНЕ-овците луди сте, се отепавте од крекање против Дац, кога направи сообраќајка , против Павле Богоески со дрогата, сега ова го подржувате. Смешки. Него кој ти е матичен лекар да му дадам да прочита шо пишуваш, полесно ќе ти најде чаре ако прочиташ шо пишуваш?
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Ное 06 2020, 14:21

СДСМ во тоа време имаше сериско производство на афери. Да се сметаа и аферите во БДП ќе бевме подобри и од Кина во економијата. Ако и трас-трас судството под раководство на Заев нема поведено никаква постапка против Софијанова веројатно ништо и нема освен во главите на аферамените. Дај Боже ова да е почеток што ќе трае. Државните службеници да не се бираат според партиската или етничката припадност, туку според вештините што ги имаат. Мојот пријател Слободан Унковски еднаш кажа дека не е лесно да направиш нешто како министер ако немаш пари на располагање. Самиот призна дека како министер не бил успешен. И се откачи од политиката.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Ное 06 2020, 20:03

трендафил напиша:СДСМ во тоа време имаше сериско производство на афери. Да се сметаа и аферите во БДП ќе бевме подобри и од Кина во економијата. Ако и трас-трас судството под раководство на Заев нема поведено никаква постапка против Софијанова веројатно ништо и нема освен во главите на аферамените. Дај Боже ова да е почеток што ќе трае. Државните службеници да не се бираат според партиската или етничката припадност, туку според вештините што ги имаат. Мојот пријател Слободан Унковски еднаш кажа дека не е лесно да направиш нешто како министер ако немаш пари на располагање. Самиот призна дека како министер не бил успешен. И се откачи од политиката.
И еве не пак на почеток....некои работи ги читаш, ама не ги разбираш.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 18:24

Не ги разбирам работите на ист начин на кој ги разбираш ти. Мене на пример ми беше јасно дека договорот со Грција беше за еднократна употреба, членство во НАТО. Исто е и со пријателството со Бугарија. Договорот беше за членство за НАТО поради големиот притисок на САД. Слушам во моментов дека Кина планира до 2035 година, за 15 години да стане помоќна економија од САД, а до сега сите планови ги извршувале пред време. Посилна е одамна од ЕУ. Дали ние за 15 години ќе станеме членка на ЕУ низ преговори?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Ное 14 2020, 18:21

defo напиша:Ви честитам г-не Заев паднавте најниско што можевте.....луѓе кои размислуваат различно од вашата багра ги менувате од раководни функции. За клиниката за здравство Кети Ставрич избега во онај момент, кога ради нечија тврдоглавост, имавме епидемија на морбили, која за наша среќа не помина црно, Алулоска ги средуваше аномалиите, и сега некоја структура, од себе познати причини ќе прави промени. Истото беше и со Ангелчо од Козле, ги размрдал, малце да поработат, ама неќеле и се побуниле, па плачеа кај Зоран Божиноски, праеа скандали, и така.
Значи Заев тргнат си на патот на Груески, можда несвесно. Ама тргнат си. И Сега за капак, што мене најмногу ме изнервира беше одлуката за поставување на Софијанова, Цули за директор, онаа истата која не го потпиша лекувањето на Тамара од Велес, во нејзино време недоставуваа цитостатици.
Еве мислење за Спфијанова од твојот сограѓанин Златко Ориѓански.

Аспасија Софијанова e врвен, светски лекар, нокеска го спаси животот на моето дете. Таа е идеолошки, вмро, јас сум контра вмро, таа Влаинка, јас, Македонец. Дал тоа беше важно во тој момент? Не !
На крајот, таа ми подари своја книга, јас и подарив моја музика.
Животот е сепак, над се !!! Мора овие работи да ги разбистриме, осветлиме, да не мешаме баби и жаби, за добро на сите нас.

https://www.facebook.com/origjanski/posts/10220380838165596

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Ное 16 2020, 13:55

трендафил напиша:
defo напиша:Ви честитам г-не Заев паднавте најниско што можевте.....луѓе кои размислуваат различно од вашата багра ги менувате од раководни функции. За клиниката за здравство Кети Ставрич избега во онај момент, кога ради нечија тврдоглавост, имавме епидемија на морбили, која за наша среќа не помина црно, Алулоска ги средуваше аномалиите, и сега некоја структура, од себе познати причини ќе прави промени. Истото беше и со Ангелчо од Козле, ги размрдал, малце да поработат, ама неќеле и се побуниле, па плачеа кај Зоран Божиноски, праеа скандали, и така.
Значи Заев тргнат си на патот на Груески, можда несвесно. Ама тргнат си. И Сега за капак, што мене најмногу ме изнервира беше одлуката за поставување на Софијанова, Цули за директор, онаа истата која не го потпиша лекувањето на Тамара од Велес, во нејзино време недоставуваа цитостатици.
Еве мислење за Спфијанова од твојот сограѓанин Златко Ориѓански.

Аспасија Софијанова e врвен, светски лекар, нокеска го спаси животот на моето дете. Таа е идеолошки, вмро, јас сум контра вмро, таа Влаинка, јас, Македонец. Дал тоа беше важно во тој момент? Не !
На крајот, таа ми подари своја книга, јас и подарив моја музика.
Животот е сепак, над се !!! Мора овие работи да ги разбистриме, осветлиме, да не мешаме баби и жаби, за добро на сите нас.

https://www.facebook.com/origjanski/posts/10220380838165596

Излегуваат на површина штабските глувци, не се секирај, она што ДПМНЕ го правеше, сега и СДСМ го имплементира. На твитер се расправам подолг период со „партиски ботчиња", неможат да размислат со своја глава па тоа ти е. Отвори твитер да го видиш другар ти кежман, едно време на почетокот шкрапаше тука, сега се претворил во твоја копија, ама со СДСМ-оски предзнак и од СДСМ-овец, станал, СДСМ-овца.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Ное 16 2020, 14:56

Да бидам искрен не сум имал контакт со Софијанова, но за нејзиниот татко можам да потврдам дека беше и е врвен педијатар.
Не тврдам дека јас сум оригинал на форумов, но ако условно се наречам така, мислам дека скоро сите тогаш условно може да се наречат копија со СДСМовски предзнак. Јас сум Македонец што уште од почетокот на распадот на СФРЈ сакаше самостојна Македонија, со идентитет пренесен од дедо ми (лага е дека во училиштата не учеа дека сме антички македонци), противник на приватизација по менаџерски модел кога директорите беа заостанати од времето кога беа бирани по централните комитети без реални способности (освен исклучоци и тие фирми добро работат и денес), бев против промена на знаме име, да не зборувам за притисок врз мојот идентитет со вештачко создавање на народ со исто име, Македоци, а со наводно бугарско потекло. Треба ли нешто повеќе за да не го сакам СДСМ. Финансиски не сум имал корист од никого затоа што во најголем дел од работниот век работев за странска фирма. Не подржувам ни што се испразнија вештачките езера, но и Охридското делумно, за да се фали владата пред избори дека има зголемено производство на енергија, а сега имаме катастрофа и еколошка и економска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Ное 16 2020, 15:36

трендафил напиша:Да бидам искрен не сум имал контакт со Софијанова, но за нејзиниот татко можам да потврдам дека беше и е врвен педијатар.
Не тврдам дека јас сум оригинал на форумов, но ако условно се наречам така, мислам дека скоро сите тогаш условно може да се наречат копија со СДСМовски предзнак. Јас сум Македонец што уште од почетокот на распадот на СФРЈ сакаше самостојна Македонија, со идентитет пренесен од дедо ми (лага е дека во училиштата не учеа дека сме антички македонци), противник на приватизација по менаџерски модел кога директорите беа заостанати од времето кога беа бирани по централните комитети без реални способности (освен исклучоци и тие фирми добро работат и денес), бев против промена на знаме име, да не зборувам за притисок врз мојот идентитет со вештачко создавање на народ со исто име, Македоци, а со наводно бугарско потекло. Треба ли нешто повеќе за да не го сакам СДСМ. Финансиски не сум имал корист од никого затоа што во најголем дел од работниот век работев за странска фирма. Не подржувам ни што се испразнија вештачките езера, но и Охридското делумно, за да се фали владата пред избори дека има зголемено производство на енергија, а сега имаме катастрофа и еколошка и економска.

Јас татко и не ни знаев дека е педијатар. 
Околу Македонштината, јас сум Македонец, кој живее во Република Северна Македонија и зборувам Македонци, моите предци се Македонци, добро од кај мајка ми се со криза на идентитет, од Бела Планка и Пирот, тие 50 години биле срби, 50 бугари. Прабаба ми, мајка на баб ми била Бугарка, баб ми Србинка, а мајка јер родена Скопје, Македонка. За приватизацијата доволно е само Минчо од железара да го спомнам и тука, веќе нема СДСМ, ДПМНЕ, има само лопови кои за сопствениот комодитет, менуваат страна, а партииве со широко отворени раце ги пречекуваат. Вештачките се затоа вештачки, тука не знам веќе, како се правилата а за Охридското, од дамна се третира како вештачко.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Ное 16 2020, 18:29

Значи и ти тешко дека ќе одиш во ЕУ, затоа што таму по најново можат да одат само тие што ќе признаат дека нивните предци, ако се повозрасни и тие самите, биле Бугари што Тито, според Захариева најголемиот комунистички диктатор, вештачки во соработка со Сталин преку ноќ ги претворил во Македонци низ цел свет. И во САД, Австралија, Канада ...
Тито се има поклонето пред гробот на Гоце Делчев и има положено венец. Дали постои слична активност од било кој бугарски владетел во периодот кога коските на Гоце биле во Бугарија, од 1923 година до 7 октомври 1946. Дали цар Борис во Втората светска војна го сторил тоа во Илинденската организација во Бугарија кај што биле моштите на Гоце. Колку што знам бугарскиот цар му се поклонил на Хитлер. Тоа затоа што не бил фашист.
Да споменам за почеток и еден не многу познат случај од заедничката историја со Бугарија од времето на Првата светска војна. Во прилепското село Долгаец се убиени 315 селани. На нивниот споменик пишувало „кога би биле Волци би избегале, кога би биле Турци би се сожалиле, но тоа биле проклетите Бугари", СПоменикот е срушен за време на бугарската фашистичка окупација на Македонија. И наместо да се извинат за злосторствата, уште ние сме виновни. Како јагнето што му ја матело водата на волкот.
Гледам Заев изјавува дека се договорил со Бугарија за три историски периода и пет историски личности. Како да се работи за договор сакаш државно земјиште ќе уплатиш едно евро за црквата и едно евро кај Вицето во менувачница, а не за историја за која се загубени многу животи додека е извојувана слободата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by PRVOBOREC Пон Ное 16 2020, 19:15

Во ЕУ ќе одат само говната небањати кои за бугарски пасоши си ги продадоа предците потпишувајки дека до седмо колено биле бугари. Затоа сега молчат небањатите морони и сите им се криви освен газдата им Каракачанов и мајка им Блгарија.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Ное 27 2020, 01:22

СДСМ не потпаѓај на ликот и делото на Б.Ц. Со него е завршено. Тиј е потрошена муштлика која по мое, сега се обидува да извлече жив газ. Тој е еден од оние ликови кои потајно се радуваа на провалата наречена СЈО. Која им купи време. Сега пробуваат да се вратат на тронот. Несмееме да им дадеме можност.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 10 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 19 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот