Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+11
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 2 of 19 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 26 2019, 16:55

Директорот на Шутка денес дал оставка, но не неотповиклива, па за оставката има соопштение од портпаролот на владата ќе се одлучува после претседателските избори, односно најрано во мај. Да не помине оставката како оставката по атентатот на Киро Глигоров на тогашниот прв полицаец Љубомир Фрчковски. Колку што знам до сега единствен министер што дал неотповиклива оставка од морални причини е Антони Пешев, Министер за транспорт и врски на Македонија од редовите на СДСМ (во тоа време можевме слободно да си ја викаме земјата како што ние сакаме па немаше додавка северна). Човекот е од мојата струка пред да се пензионирам, информатичар и мој познаник, а во информатиката (дигиталната електроника) нема компромис или е цело или е ништо, ако не имаме грешка, нели Defo.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Вто Фед 26 2019, 17:40

трендафил напиша:

П.С.: Во ситуација кога ништо не се гради, а буџетот е зголемен благодарејќи на зголемени акцизи даноци и задолжувања и се „троши“ до крај, тешко дека ќе имаме предвремени избори. Можеби за некој процент ќе се зголеми делот на ДУИ.

Ќе има, само СДСМ ќе попричекаат уште малку додека сите дпсмне-офци зафатени од новата болест "luditis opozicionitis" завршат во жолто комбе и кошули со ракавите отпозади.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 26 2019, 18:18

Вие не можете да обезбедите неколку илјади кошули за полицајците или војниците, па ќе обезбедите стотици илјади лудачки кошули во Македонија и дијаспората за тие што не го поддржуваат предавството на Заев и заевистите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Вто Фед 26 2019, 18:38

Овде потполно си во право, затоа вие лудаците од дпсмне сеуште шетате слободно. Сепак не е толку трагично, за дијаспората ќе се погрижат властите на државите каде што се наогаат дотичните а за во Македонија нема да требаат премногу, полека почнувате да ја прифаќате реалноста судејки по изјавите на вашиот претседателски кандидат.

https://plusinfo.mk/%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D0%BC%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B5-%D0%BC%D0%B8-%D0%B5/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Фед 26 2019, 19:39

Интересна колумна на Гордан георгиев, прочитајте ја за работите да станат појасни и кога не се........

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 27 2019, 10:04

Сигурно е дека не можам да се правам дека во моментов според Уставот не сме Република с. Македонија, но тоа треба да се смени на законски начин, кога институциите ќе почнат да работат независно, а сторителите да се најдат со лисици или лудачки кошули во зависност од тоа што ќе го утврдат институциите откако ќе се очистат од политичко влијание. Се разбира доколку не побегнат на време и добијат азил во некоја од земјите во чиј интерес работеа, односно во Грција, Бугарија, Албанија или некоја земја од евроатлантската меѓународна заедница. Јас ја пренесов шегата дека доколку влеземе во НАТО немаме опасност оваа организација нема да не бомбардира, но може да се самобомбардираме со помош на пријателите на Заев од соседството. Читам сега дека небото над Македонија треба да го чуваат грчки авиони, па не можам да исклучам можност за самобомбардирање.
Очигледно е дека денес Заев ќе му прости се на Ахмети, затоа што ниту на едниот ниту на другиот не им одговараат предвремени избори, а за повеќе од 1,5 година треба да се свртат уште многу тендери. Амнестираниот криминалец од Муртино очигледно не размислува за можноста на избори народот да одлучи. Исто и амнестираниот терорист од Зајас.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Сре Фед 27 2019, 10:28

трендафил напиша:Сигурно е дека не можам да се правам дека во моментов според Уставот не сме Република с. Македонија, но тоа треба да се смени на законски начин, кога институциите ќе почнат да работат независно,

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 D0wu4e10
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 27 2019, 10:43

Што сакаш да кажеш со оваа гнасна карикатура со злоупотреба на фотографија од гробот на Претседателот на Република Македонија Борис Трајковски. Дека ВМРО треба да подигне револуција и да почне да ги убива тие што го потпишаа Преспанскиот договор, го изгласаа во Собранието и го поддржуваат како ти на пример? Од позиција на опозиција можностите се толкави. И од позиција на власт потребно е т.н. Бадинтерово мнозинство. Затоа борбата ќе биде подолга, но без пролевање крв. Прво што ќе треба да го направи идната власт е да не дозволи странци, туку наши историчари да ги пишуваат историските книги, за да не продолжи опоганувањето на македонскиот ум. Нека тужат Грците и Бугарите на суд. Тешко ќе добијат затоа што меѓународното право не дозволува мешање на политиката и науката. За целосно раскинување на договорот мора да се причека влегувањето во ЕУ кое ќе биде толку побрзо колку што оваа власт побрзо ќе си замине.
Еве овде ми падна на ум да одбележам и дека фудбалерот Горан Пандев има побарано и добиено италијанско државјанство. Ваљда се распрашал кај своите струмичани што човек е Заев и од што семејство е.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Сре Фед 27 2019, 11:05

трендафил напиша:Што сакаш да кажеш

Deka si glup.

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Mnrnd10
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Фед 27 2019, 11:31

Жмицко ги продаде дпсмне-офците, желбата за власт е преголема а изгледа во шупакот на Сорос си најде топло гнезденце.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 27 2019, 11:34

Најчевска казнета со 200 евра за фрлање боја.
Да се каже дека вие сте идиоти, веќе е премалку.
Има ли поглуп начин да покажеш дека си смрдлива и провинциска елита, од тоа да казниш друг за тоа што и самиот си го правел, потоа узурпирал, и евентуално те довело на власт.
Троглодити.
Ова е твит на порано шарениот, а сега изгледа само револуционер без додавка, Ивор Мицковски. Навистина е за апчиња, што би рекол Луксор, власт што е дојдена со боење и во тоа учествуваа многу функционери вклучувајќи го тука и премиерот да казнува други за истото дело само затоа што се критични кон неа.

https://republika.mk/vesti/makedonija/zaev-frla-boja-shekjerinska-frla-boja-shilegov-frla-boja-spasovski-frla-boja-mozete-da-mi-objasnite-zoshto-za-niv-nema-prijavi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 27 2019, 13:31

Професорката Најчевска пишува дека сега наместо боја по институциите треба да се фрлаат кофи со лајна врз тие што се на власт. Но не е сигурна дали за оваа власт и тоа е доволно.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215080797748190&set=a.1114611900345&type=3

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Мар 30 2019, 08:48

Интересно писмо од Агенцијата за млади и спорт до спортските федерации. По него тие треба да ги менуваат имињата со додавање на Република Македонија, без насилно наметнатиот број на буквата С. Така ФФМ треба да стане Фудбалска федерација на Република Македонија според писмото.
Очигледно сите што учествувале во создавањето на овој допис, Игорче Кузмановски, Александар Пујовски, Томислав Андоновски и тој што го одобрил, Дарко Каевски, размислувале со своја глава, а не со мозокот на меѓународната банда што повеќе од еден век сака да изврши етноцид врз македонскиот народ и на заевистите (квислинзите).


СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Federacii


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 11:32

Ako i ti razmisluvashe so svoja glava a ne chekashe od shtabot da ti go kazhat tvoeto mislenje ova nemashe da bide iznenaduvanje za tebe.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 14:17

За жал грешката, а со грешна власт грешка е тоа што би требало да биде, Република Македонија, е исправена. Ова само кажува колку се писмени функционерите на хунтата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Мај 07 2019, 15:17

Консензуалниот претседател на СДСМ и ДУИ повикува да се сплотиме за доброто на државата. Не е во состојба или не сака да разбере дека е тешко некој што му се кршат човековите права да се сплоти со тој што му ги крши. За разлика од Пендаровски сметам дека македонска е целата историја случена на територијата на нашата држава која по наша волја се вика Република Македонија и дека тоа северна е насилно натурено со рекетирање од странци, дека дел од мојот идентитет е и античкиот, дека дел од македонскиот јазик се и леринскиот, костурскиот и другите македонски дијалекти од Беломорска Македонија. Не ми пречи што како македонци се нарекуваат и Грците дојдени на територијата на Македонија пред 1 век при размената на население помеѓу Грција и Турција, но не прифаќам дека тие имаат право да ми оспоруваат на мене било што македонско. А Пендаровски како дел од власта ќе се бори за кршење на моите човекови права, односно да бидам Македонец со северно свиткана кичма. Едноставно, за разлика од Пендаровски идентитетот не ми е за продавање. Не велам дека странците со милионите долари и евра не успеава да преобратат добар дел од Македонците, доволно за да може со помош на етничкото малцинство што си замислува дека е мнозинство да избере претседател по свој кеиф. Не оспорувам дека СДСМ со таа помош има мнозинство, но по првите избори ќе ги загуби 8-те платеници со чија помош го смени Уставот. А ако се обединат и Македонците што како нужно зло ќе ја заборават времено омразата кон ВМРО иако повеќе ја мразат актуелната власт со сите што учествуваат во неа, може следната влада да биде и промакедонска наместо прозападна.

https://www.press24.mk/pendarovski-da-se-splotime-za-dobroto-na-drzhavata-i-pokraj-politichkite-razliki

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by PRVOBOREC Сре Мај 08 2019, 16:23

Македонците се обединети и решија да му стават крај на злото наречено небањати еднаш за секогаш. Не само бабата што ја кандидиравте туку и сите вас закоравена небањата багра ве пратија да плачете во ќош.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мај 08 2019, 17:34

Помалиот дел од Македонците се обединија со Албанците против мнозинството Македонци. Да те потсетам уште еднаш дека Гордана Силјановска е 9 години помлада од дедо ти Доналд Трамп или 5 години од дедо ти Павлопулос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Мај 08 2019, 19:36

Не лажи бе, какво мнозинство. Ако мнозинството македонци сакаше да гласа за вас ќе гласаше. Добивте само 370К гласови од затуцани дпме-Офци и клиентелисти кои мислеа дека обврска на СДСМ е да ги вдоми во администрација. Милион и двеста илјади вистински македонци избраа да ја поддржат политиката на европеизација на Македонија и не гласаа за вашата Гога гледајки ја како продолжение на вашата погубна изолационистичка политика.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мај 08 2019, 19:53

Не пишував за македонци/граѓани на Република Северна Македонија, туку за Македонци. Од каде метлата ако црпнатиот од село Муртино е задоволен со резултатите од изборите. Никој не мете чист двор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Мај 08 2019, 20:04

370К се мнозинството македонци? Грешка си нешто, милион и двеста илјади македонци кои не се нарекуваат себеси северџани како вие што гласавте за Гога не гласаа за вас туку ги поддржаа политиките на СДСМ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мај 08 2019, 20:17

Од 432.212 гласа има повеќе десетици илјади гласови на Албанци, а и Роми. СДСМ со помалите коалициони партии нема 377.713 колку што доби кандидатката на ВМРО и коалицијата. 432.212 е далеку помалку од 609.813 колку што наводно гласаа ЗА на референдумот кој божем беше чесен. Да гласаа 1,2 милиона за било кој кандидат ќе немаше втор круг на избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Мај 08 2019, 20:24

А тоа што милион и двеста илјади македонци не гласаа за вас и со тоа јасно ставија на знаење дека не сакаат Гога да биде претседател не го броиш? Немате ни третина од гласовите на македонците а ваму ми раскажуваш приказни за некакво мнозинство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 10 2019, 09:06

luxor напиша:А тоа што милион и двеста илјади македонци не гласаа за вас и со тоа јасно ставија на знаење дека не сакаат Гога да биде претседател не го броиш? Немате ни третина од гласовите на македонците а ваму ми раскажуваш приказни за некакво мнозинство.
СЕве ти ги точните бројки по таа логика. 1.808,131 запишани во списокот.
Против Гордана се 1.808.131 - 377.713 (толку гласале за неа) = 1.430.418

Против Стево 1.808.131 - 436.212 = 1.371.919


Мнозинството се против двата кандидата заедно 1.808.131 - 377.713 - 436.212 = 994.206

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Мај 10 2019, 19:24

Сите што не гласале за Гога се против неа и ги поддржуваат политиките на СДСМ. Ако беа против договорите со Грција и Бугарија за кои Гога тврдеше дека ќе ги ревидира ќе гласаа за неа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 2 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 19 Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот