Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+11
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 16 of 19 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by osa Чет Фед 03 2022, 23:49

трендафил напиша:Темава е отворена на крај од 2018 година. Дали после тоа СДСМ се опамети или уште повеќе забега!?

shtom ne gi SOTRE vemeronite ,znachi seushte ne

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16360
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Фед 04 2022, 20:09

Ако очекуваш дека на говорот на омраза ќе одговорам со омраза нема да го направам тоа. На друга тема веќе напишав дека не ве мразам туку ве жалам.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Фед 04 2022, 20:22

За жалење се дпне оФците кои шират лаги за политичките неистомисленици и со тоа го навредуваат и омаловажуваат сопствениот народ сакајки по секоја цена да дојдат на власт и да продолжат со криминалот и диктатурата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Фед 04 2022, 20:43

defo напиша:Мирка ти си?
Само таа ги мешаше, вака работите. Не бе брат не е до тоа. Шарената револуција, започна со студентите, започна со хонорарците, за после СДСМ да ја преземе преку сега покојни Горан Тозија(Медо). Тој беше врската, измеѓу улицата и СДСМ. Тука настапија и Здравко Савевски, Бранимир, Димче(лево мде), Ирена Ристиќ и т.н. Русија, УСА и компанија немаа врска, сем што можда во одреден сегмент потпомогнаа во падото на Груески, но по мое недоволно. Можеа посилно. Ама им требаше иницијална капсула, која со тек на време се изгуби. Па ајде да видеме со Таче, како ќе биде.

А колку за говорот на омраза, за „сечење јазици“ шо планираш да добиеш Нобелова награда за литература?!?
Токму тоа и го напишав на македонски јазик.  Најгиолем број од нив, скоро сите Отворено општество веќе не ги плаќа и се префрлени на списокот на државни службеници. Ќе си заминат по првите следни избори и жал ми е за нив затоа што освен предавството на сопствената држава ништо друго не знаат да работат.
Кај Груевски на странците им пречеше најповеќе тоа што покажа дека и една мала држава со умно водење на економијата може да се развива. Дури и во услови на светска економска криза и непријателски однос на НАТО и ЕУ. Западните што јадат фекалии за наводни нерешени добрососедски односи за Македонија со Грција или сега Бугарија беа слепи за овие идноси кога ги примаа во членство нашите соседи. 
Во врска со минималната плата многу ми е чудно што владата ги покачи пензиите за неполни 3% (вклучувајќи ги и минималните, а минималната плата сака да ја покачи (читај да ги принуди работодавачите да ја покачат) за многу повеќе, за 20%. Инаку кај нас ниту пензијата ниту платата не се социјална, туку економска категорија. Кај тие што земаат помалку од некој минимум, државата може да определи додаток, но како социјална помош. За да знаат тие што ја добиле дека не е нешто што им следува. Реално нема ниту еден параметар шѕо би оправдал покачување на минималната плата за 20%. Ниту имаме тплкаво покачување на БДП ниту на платите. Повеќе оправдување би имало за покачување на пензиите затоа што ковидот во соработка со Филипче го смали бројот на пензионери за повеќе од 7.500.

Не знам кој лажеше дека по понижувањето со додавката северна ќе добиеме датум за преговори за ЕУ, дека членството во НАТО ќе донесе странски инвестиции ...

Северномакедонски јазик не постои.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Фед 04 2022, 21:05

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Фед 04 2022, 22:22

СДСМ направи толкава пропаганда околу минималната плата, што и опозицијата мора да води политика. Владата и онака се бори за секој ден опстанок. Да потсетам дека минималната плата во Македонија ја воведе токму ВМРО, но не како политички туку како економски инструмент. Ова е само обид за корупција на одреден дел гласачи. Утре за да ја добијат минималната плата ќе мора да се качат на бугарски воз. Не по пругата што ЌЕ е иозгради за Бугарија, туку на гласање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Саб Фед 05 2022, 11:35

Ова со Трајко не е политика туку политикантство. Настрана тоа што не владата туку синдикатита се носители на барањето за зголемување на минималната плата. Изгледа Трајко се збунил некаде, наместо бунтови и немири што ги предвидуваше заради покачувањето на минималната плата ќе имаме бунтови и немири доколку таа не се покачи. Толку за дневно политикантските популистички малверзации на дпне.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Фед 05 2022, 13:45

Ветување дека минималната плата ќе се зголеми за 20% е ветување на политичарот што фала му на Господа си замина од политичката сцена иако ќе треба време да замине и од позадинското командување. Нормален човек не може да очекува во стопанска гранка во опаѓање (а такви се резултатите во најголемиот број на стопански гранки кај што има минимални плати). За жал имаме хибриден режим во кој замислата на вождот, да не кажам диктаторот, МОРА да се спроведе. Без разлика дали се рабпоти за минимална плата, идентитет, име на државата. Да повторам, ако државата сака да го помогне опстанокот на стопанските гранки и посебно вработените во нив треба да дава социјален допринос на семејства кои имаат под одреден прилив во семејството, наместо со законска одлука донесена најчесто од двојца луѓе (Заев и Ахмети до сега). При тоа треба да се ограничи времето на таква помош за да се принудат фирмите да работат подобро, а вработените да бидат поагилни, па ако не се задоволни од примањата да си побараат друга работа.
Кога се зборува за бунтови и немири тие некогаш се потребни. Југославија би била фашистичка земја ако граѓаните не се побуниле на 27 март 1941 година. Македонците не би имале држава ако не се побунувале во време на отоманската, српската и бугарската окупација. Нешто што тие што ја именуваа државата како Северна и ја поништија претходната борба на граѓаните на Македонија, вклучувајќи ја и таа со пенкало кога на референдумот на кој со 72,16% од граѓаните со право на глас беше изгласана самостојност на Република Македонија. Диктатурата го смени името по неуспешен референдум на кој за беа само 33,76% од гласачите. При тоа гнаско лажејќи дека со тоа име ќе влеземе во ЕУ, нешто што и најбудалите гледаат дека не е точно, однесно дека пред потпишување на Преспанскиот договор тоа не е обезбедено со некој договор со ЕУ и не знаеме дали е тоа направено поради недостаток на ум или за пари. Лага е и дека НАТО ќе ни донесе странски инвестиции и пари. 
Диктатурата си дозволува да се меша и во науката. Да пишува нова историја. Дури и нова граматика. Ако грашанин на Крива Паланка е кривопаланчанец, што е граѓанин на Северна Македонија. Според граматиката на СДСМ не е северномакедонец. Со договор со странска држава на будалетинка од наша страна, не можеш да ја смениши граматиката и историјата. Тоа доколку е потребно се прави на друг начин и прво се прави па после се применува. Дали нормален човек (политичар) може да тврди дека им требало декларација од парламентот за да дозволат историчарите да ја утврдуваат историјата, граматичиратите граматиката, економистите економијата, математичарите математиката ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Саб Фед 05 2022, 14:33

Partiski botu, ne e pravilo iminjata na naciite bezuslovno da proizleguvaat od imeto na drzavata ili gramatickite pravila na odreden jazik. Toa e rabota na izbor na narodot ili narodite koi ja naseluvaat drzavata. Primeri niz svetot ima kolku sakas. Edinstveno partiskite botovi ne gi gledaat zatoa sto partiskata agenda ne im dozvoluva.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Саб Фед 05 2022, 14:45

Vo odnos na minimalecot, SSM ima izgotveno opsezna analiza i samo partiskite botovi pretaat zapletkani vo blesavstinite na svoite partii. Jasno e deka rabotnicite ne mozat da preziveat so primanjata sto gi imaat sega, normalno e sindikatite da vodat griza za svoite clenovi. Ne e normalno koga edna partija menuva mislenje spored duvanjeto na veterot pa botovite moraat da smisluvaat blesavstini za da gi opravdaat zongliranjata predizvikani od potrebata za zacuvuvanje na partiskiot rejting. Vprocem Slavevski e eden od najslabite ekonomisti i Mickoski go vrati vo zivot zaradi potrebata od edinstvo vo vmro. Najdobar dokaz za bezvrednosta na Slavevski e sto ekspresno bese otstranet od minister za finansii od strana na Gruevski. Najdolno e sto Bocevski i ostanatite cesno si podnesoa ostavki a Slavevski placese pred pratenicite zaradi smenata.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Фед 05 2022, 15:32

Да се викаме Република Македонија одлучија на 8 септември 1991 со 72,16% за од вкупниот број на гласачи. Резултатите од тој референдум се згазени со неуспешен референдум на кој за гласаа 33,76% од гласачкиот список. Пратениците не го почитуваа референдумот, на што се обврзани со Уставот. Ова се голи факти. Вакво нешто не може да помине во земја во која постои основната демократија. Прво требаше да го смените Уставот, па патоа да усвоите прашање поставено на неуспешен референдум.
Што добивме на економски план со влезот во НАТО освен неколкуте милијарди евра дополнително задолжување и се поголема инфлација.
Во која земја се определува било кој економски параметар, вклучувајќи ја и минималната плата однапред. Да не ја сонил амнестираниот криминалец црпнат од нива во Муртино?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 08 2022, 20:44

Програмата за прослави на важни настани и личности треба да ги носи Собранието преку комисијата за култура. Тоа требаше да одлучува и за тоа на кој начин ќе се одбележо 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Не може за тоа да одлучуваат само еден или двојца. 
По минувањето на БЕСА во опозиција бидејчи власта немаше мнозинство (што би рекле не беше власт) не се закажуваа седници на Собранието додека не се купоја неколку пратеници. 
Во моментов не се бираат уставни судии, па судот не може да работи целосно туку само за предметите на кои се гласа со просто мнозинство. Од 9 судии фалат 4. Проблемот е што комисијата за избори и именувања е избрана со консензус, а сега (по заминувањето на БЕСА од власта) мнозинство во неа има опозицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Фед 09 2022, 08:44

нема избори. Ти кажа Таче. Па задниве 15 години имамвме избори ко за 30 години, не е доста а?!
И ако ја сакате Македонија(а не ја сакате, да не ти го спомнувам истиот муабет со гробот и мочањето) бидете кооперативна опозиција.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 09 2022, 17:01

На некој начин секогаш одлучува мнозинството. Паметни луѓе не дозволуваат тоа да се случи со сила. Мислам на демократска сила без мешање на странци како што се случува вио последните 5 години.  Не мислиш дека по изборите имаме 4 годишна диктатура. Со купени пратеници нема демократија. ЦВо секој случај во демократска земја може за се да се разговара. Зошто заедничката историја на македонците со северно потекло што сакате да ја наметнете на сите Македонци ви е предмет на разговор со вашите источни пријатели, а со другите Македонци не сакате да разговарате за ништо. 
Дали сега диктатор е Ковачевски или и понатаму е истиот од минатото, без разлика дали тоа е амнестираниот криминалец од Муртино или некој странец?
Да заклучам, не мора да има нови избори, но не може да не се разговара за тоа. Во демократски земји на одреден период една или повеќе точки на дневен ред има право да постави опозицијата. На точно временски дефинирана седница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 09 2022, 18:38

Чудно е власта, што би рекле мнозинството да бега, да бојкотира седници. СДСМ и ДУИ како мнозинство бегаа и од референдум, тој за општинските граници по мерка на терористите од УЧК. Во последно бвреме избегаа од седницата за доверба на тогашната влада на Заев (и Ахмети). Денес избегаа од седницата на комисијата за надворешна политика за да не се дискутира за декларацијата за Гоце Делчев. Во паника една од пратеничките на СДСМ си ја заборавика чантата. Што чанта заборавила претсеателот на комисијата на соопшто.

https://fb.watch/b3Bartsi0g/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Фед 14 2022, 07:37

Го слушам соопштението на СДСМ за 100 дека нова локална власт и се чудам. Место да се пофалат што направиле нивните градоначалници во овој период слушнав само напади против опозицијата. На пример дека не спровеле ниту еден свој проект во овој период. Секој не многу подпросечен IQ знае дека за да се спроведе еден проект треба време. Прво да се распоше тендер за идеен проект, па за проектна документација и на крај за изведба. Претходно треба да се расчистат и сопственичките односи на локацијата кај што ќе се озведува објектот. 
Имаше и општа изјава дека наводно претходната власт оставила пари во буџетите. Намена на локалната власт е да ги потроши сите пари (нормално да има некоја резерва за вонредни ситуации). Бидејќи кај нас во ниту една општина не е средено се, не би требало да има вишок пари. Се разбира доколку нема неплатени обврски. Во секој случај би сакал да слушнам која тоа општина имала вишок пари во касата и повеќе пари отколку обврски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пон Фед 14 2022, 09:20

Да не си заборавил нешто? На пример дека нападите се однесуваат на власта во  тие општини. Поделбата на локална и централна власт е дефинирана, па според тоа опозицијата во тие општини ја критикувала власта. Доста се правевте опозиција, власт сте во најголемиот број општини и градот Скопје. Фатете работете нешто, не само да кукате владата да ви дава пари а вие да вдомувате партиски плакетолепачи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by TRAJCHE Пон Фед 14 2022, 16:18

Nov nacin na presmetka i minimalna plata 18 000, nova metodologija za presmetuvanje plus zgolemuvanje na penziite i dodatno finansiski paket za penzionerite, SDSM pokazuva deka ima sluh za potrebite na narodot.

https://www.slobodenpecat.mk/so-nova-metodologija-kje-rastat-i-penziite-kje-sledi-i-finansiski-paket-za-penzionerite/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 673
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Фед 14 2022, 19:18

СДСМ за да има какви такви шанси да ја спаси врхушката од затвор останувајќи на власт сега ќе се обидува да поткупи дел од граѓаните. ДУИ своите гласачи ги поткупува со истакнување на двојазични табли и таму кај што нема 20% Албанци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Вто Фед 15 2022, 07:55

Partiskite botovi na vmro rikaa od radost koga Gruevski gi prakase penzionerite na banja i skijanje i odvreme navreme pred izbori im frlase po nekoja para kako na prosjaci. Mnogu blesavi bile tie botovi, zatoa sto ocigledno toa bilo potkup na glasaci.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 15 2022, 19:52

Кога ВМРО дојде на власт пензиите доцнеа повеќе ид 1 месец и се исплаѓаа во неколку категории, прво најмалите, па средните и на крај најголемите. По смртта пензионерите „добиваа„ уште две пензии. Сега покачувањето е повеќе од двојно помало од инфлацијата. Тогаш инфлацијата беше до 1% или имаше намалување на цените (негативна инфлација. По критериумите што ги воведоа Ахмети и Заев пензиите требаше да се намалуваат.

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Inflacija

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by PRVOBOREC Сре Фед 16 2022, 08:17

Ајдееее инфлација 2,4 % покачување на пензиите со јануарското усогласувања 2,9 %. Во јули следува ново покачување и поквалитетна методологија за пресметување. Небањатите лажливци во кома."


https://vlada.mk/node/27534
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Фед 16 2022, 20:26

2,9% е половина од инфлацијата. Така е според законот што го сменија СДСМ и ДУИ веднаш по доаѓањето на власт во 2017 година. Во времето на ВМРО на овие пари имаше плус половина од процентот на покачувањето на просечната плата. Ова ни е пет години по ред скратено.
Еве и извештај од Државниот завод за ревизија, која е сигурно една од најсамостојните установи во Македонија за задолжувањето во последните пет години. Во 2021 долгот достигна 60% од БДП.

https://dzr.mk/mk/220216-javniot-dolg-go-dostigna-nivoto-od-60-od-bdp

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Фед 16 2022, 21:24

трендафил напиша:Сега покачувањето е повеќе од двојно помало од инфлацијата.


трендафил напиша:2,9% е половина од инфлацијата.

За кој закон станува збор и што тој закон регулира и како гласи?

И бидејки инфлацијата е 2,4% како 2,9% е половина од 2,4%.

Престани да се демантираш сам себе.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Фед 17 2022, 19:02

Според законот за ПИОМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 16 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 19 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот