Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Загадување на воздухот

+7
OPOZICIONER
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
Teo
PRVOBOREC
11 posters

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Вто Дек 27 2022, 10:09

Загадување на воздухот - Page 8 Img_1367

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Bosonoga Вто Дек 27 2022, 12:45

Od crepovite dpmneovski stetocinski drugo i ne moze da ocekuvas.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 973
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Дек 27 2022, 21:13

Еве кој освен Арсовска е во раководните структури на градот:

-Директор на ЈП „Паркови и зеленило“ е Зухјер Реџепи од ДУИ.

-Директор на ЈП „Улици и патишта“ е Саид Саид од ДУИ.

-Директор на Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ е Снежана Стојчевска од Левица.

-Директор на КИЦ е Антонио Димитров од Левица.

-Директор на Музеј на Град Скопје е Панче Велков од Левица.
Заменик директор на „Градски паркинзи“ е Сенада Ибраимова од Левица

-Директор на „Градски паркинзи“ е Крсте Петровски, инаку генерален секретар на ГРОМ, а заменик градоначалник е Александар Трајановски исто така од ГРОМ.

-Директор на ЈСП Александар Стојковски од СДСМ

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Дек 27 2022, 21:32

Дека загадувањето не е поврзано со опозицијата, како што си фантазираат тие што сметаат дека власта треба само да дрпа пари, а за случувањата во државата е виновна опозицијата и веруваат дека нивниот шпоцен лидер е црпнат од нива во Муртино за да го озбрише македонскиот идентитет се вечерните резултати според кои Струмица, град во кој ВМРО не е на власт е најзагаден град во Македонија. Мали градови не влегуваат во светската листа на загадени градови, па затоа таму Скопје е лидер во Европа и на 5то место во светот со тенденција на движење кон врвот (ве веста на денешен е на 8мо место)..

https://denesen.mk/strumica-shampion-skopje-najzagaden-grad-vo-evropa-do-nego-se-bitola-gostivar-i-kavadarci/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Сре Дек 28 2022, 07:48

Spored napishanoto vo linkot pogore,  ili Strumica i „regionot" ?!?!?! ne se vo Evropa ili vselenata sepak ima kraj. Samo i edinstveno glupokjata na vbro-vsro dpbne-dpsne ovcite e beskrajna.

Загадување на воздухот - Page 8 Img_2339
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Сре Дек 28 2022, 19:34

Се работи за тоа, ајде да напишам уште еднаш, дека на светската листа (практично на IQcare, односно Airvisual) се главните градови на државите и големите градови. Не се сите населени места. Во многу земји има села поголеми од Струмица. Не малку туку многу поголеми. Загадувањето во Струница пак е забележано од нашиот мониторинг систем. Скопје е во котлина и тешко е да се прочистува (вентилира). Веројатно треба да се размислува за ограничување на бројот на жители и ако градот се шири да се шири по околните повисоки места, а не по теќението на Вардар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Чет Јан 05 2023, 17:04

Ова вчера, денес ќе биде уште полошо. Трендо веќе гарант го пали бадникарскиот оган пред зградата.  Very Happy  Нешто дрва, нешто автомобилски гуми и бог нека му се смилува на Скопје..

Загадување на воздухот - Page 8 Flqgkm10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Јан 06 2023, 11:30

Кај што живеам сега, откако заминав во пензија, на 15 км од центарот на Скопје, не се палат бадникатски огнови и нема коледари. Децата поминуваат по куќи на Василица.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пон Јан 09 2023, 09:28

Скопје и вечерва беше меѓу десетте најзагадени поголеми градови во светот, а најзагаден во Европа. Слична загаденост, повеќекратно погоема од дозволената има и во другите градови во Македонија. Реално, на куси патеки не може да се направи ништо позначајно. Може да помогне само Господ со ветер. Но време е нешто да се направи на подолги патеки. Прво да се намали концентрацијата на населението, со помалку луѓе на иста површина има помало загадување. Во Скопје, откако градоначалничката ја напушти коалицијата со партијата што ја донесе на власт се случија доста благо речено чудни работи. На пример се исклучија 200 приватни автобуси од градскиот превоз (затоа што бараа да им се плати тоа што го сработеле, што не е и не може да биде причина за раскинување на договор). ЈСП склучи договор за набавка на гориво под сомнителни околности. Покрај тоа што постои сомнеж за корупција поради тоа што горивото се плаќа не по големопродажна, туку по малопродажна цена (разликата е 6%) туку поради тоа што добавувачот е од партијата што владее со Македонија, од ДУИ, постои сомнеж дека горивото е можеби набавено поефтино доколку не ги задоволува еколошките стандарди, а тоа можеби не се контролира при увозот и дистрибуцијата. А нееколошко гориво е поевтино на светскиот пазар.
Не знам дали треба да чекаме партијата што во моментов владее со Македонија, ДУИ, да му нареди на Ковачевски да почне да води сметка за екологијата или таква одлука да наметне Еди Рама на претстојната средба на лидерите на повластената етничка заедница, Албанците, на претстојната Тиранска платформа 2 што треба да се случи оваа недела или да почнеме заеднички, без разлика дали сме и ќе останеме Македонци или се спремаме да станеме Бугари затоа што така сака нашиот лидер под контрола на евроатлантската меѓународна банда, затоа што со вакво загадување ќе испоцркаме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Јан 14 2023, 15:34

По кратко прочистување на воздухот со помош на Господ, а не на црпнатиот од нива во Муртино или неговиот наследник, Скопје во моментов е на 6то место по загаденост во светот на листата на IQAir. ПМ2,5 има 5 пати повеќе од максимално дозволеното, а ПМ10 2,5 пати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Нед Јан 15 2023, 09:47

Вака напишано веќе има логика. Затоа што ингеренциите за борба против загаденоста ги има град Скопје, на чие чело шпицниот по наредба од побегуљата а со помош на дпне оФците кои гласаа ја инсталира Данела со која подоцна се испотепаа кој да ги брцне подлабоко рачињата во медот.

По кратко прочистување на воздухот со помош на Господ, а не на побегуљата од Будимпешта  или неговиот наследник, шпицниот премиероградоначалник  како што самиот се декларира, Скопје во моментов е на 6то место по загаденост во светот на листата на IQAir.

Инаку, потполно го разбирам твојот гнев кон Господ  кого очигледно го обвинуваш дека недоволно му помогнал на бегалецот, неговиот наследник шпицниот и нивната инсталација, па Скопје сепак има многу поголеми концентрации на ПМ честички од дозволеното.

трендафил напиша:ПМ2,5 има 5 пати повеќе од максимално дозволеното, а ПМ10 2,5 пати.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Јан 15 2023, 14:58

Дали има и кој е шпицен градоначалник на Скопје се гледа по директорите на фирмите и установите со кои раководи градот и ги именува неговиот градоначалник. Скопје како географска положба со овој технолошки развој што го има не би требало да има повеќе од 200 илјади жители, па да има горе-долу нормален воздух. И проблем со загадувањето нема само во главниот град, туку горе долу во сите градови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Сре Јан 18 2023, 22:27

И градот Скопје и други државни институции во Скопје користат мазут за загревање и го загадуваат Скопје.

https://lider.mk/skandal-danela-gori-mazut-nejzinite-kancelarii-zagaduvaat-povekje-od-onie-na-usje/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Чет Јан 19 2023, 17:09

Добровечер небањати.

Загадување на воздухот - Page 8 Img_1389

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 21:24

Интересна манипулација за тие што се дресирани да ја примаат пропагандата на Сорос што ја наследи СДСМ и примаат ибформации без да го вклучат мозокот. Ингеренции за загадувањеѕо во Скопје имаат само градот Скопје и државните органи. Како личности Данела Арсовска и шпицните Ахмети и Јовачевски. Зошто некој би корумпирал некого за нешто за што нема ингеренции.
Да поставам овде прашање и зошто власта го блокира Собранието и спикерот Талат Џафери не свикува седници. Да не случајно се плаши дека власта не може да обезбеди кворум, односно нема мнозинство меѓу пратениците. Пишувам за просто мнозинство, а не за 2/3 кое е потребно за бугаризација на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Пет Јан 20 2023, 11:03

Добар ден небањати.

Загадување на воздухот - Page 8 Img_1390

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Јан 20 2023, 16:28

Убаво си ја поставил веста од Курир, само од омраза кон најголемата партија во Македонија не си видел дека истата е 0д 7 декември 2019 година. Време во кое државна власт, градска во Скопје и општинска во Кисела Вода беше на СДСМ. Зошто оваа фотографија некој ја објавува сега, после 3 години и кусур е или манипулација или повторно од ќоравост поради омраза кон најголемата македонска политичка партија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Јан 20 2023, 19:37

Според анализата на невладината О2, најзагаден град во Македонија во декември е Струмица. Град во кој не е ВМРО на власт.

https://www.sitel.com.mk/vo-berovo-imalo-samo-1-den-so-chist-vozduh-strumica-najzagadena

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 21 2023, 08:53

Загадување на воздухот - Page 8 Img_1392

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Јан 21 2023, 09:46

Кај сите потенцијални загадувачи, па и во фабриката УСЈЕ има мерни станици за мерење на воздухот и со нив управува министерството за екологија. Што би рекле владата. Можеби Левица нема доверба во владата, па затоа бара дополнителна контрола. Можеби и да се во права, но ме изненадува што ти немаш доверба во тие што ги поддржуваш на форумов. Со министерството за екологија раководи ваш човек, Насер Нуредини. Човекот е од ДУИ, најчесната партија во Македонија, од која ниту еден функционер не се појавил на суд иако е на влас, и државна и локална, повеќе од дваесет години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 21 2023, 12:13

Загадување на воздухот - Page 8 Img_1400

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Јан 21 2023, 16:26

Немам коментар во однос на тоа кој го спонзорирал постот и што е важно тоа ако спонзор во случајов не е цементарницата Усје. Во него пишува дека сите советници на општината едногласно го прифатиле спонзорството. Но уште еднаш ќе напишам дека тоа нема врска со евентуалното загадување затоа што ингеренции за тоа имаат владата и градот Скопје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Јан 29 2023, 17:52

Во Скопје затворот Идризово се грее на јаглен. Мазут користат двете бази на ЈСП (во Автокоманда и Ѓорче Петров), Клиничкиот центар Мајка Тереза, Клиниката за физикална терапија, а екстра лесно масло за греење користат околу 100 училишта, градинки и други јавни установи. Градоначалничката Арсовска и државниот инспекторат не ги спомнаа.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1l4gHHYppQt5QR1S1P9sf4hQsgiHMSp4&ll=41.991486200000026%2C21.413523400000013&z=12

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 8 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот