Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Загадување на воздухот

+7
OPOZICIONER
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
Teo
PRVOBOREC
11 posters

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 17:19

E pa togash pushenjeto voopshto nema da ti prechi, kako i da svrtish klje imash isti rezultati so ostanatite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 18:01

Ветерот или знамето на НАТО пред владата со срушена ограда го намалија загадувањето. СКопје е на 45 место во светот во моментов на www.airvisual.com

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 18:09

NATO ja chuva Makedonija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 18:20

Од кого?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 18:28

Pa od Rusija, neli tie se zakanuvaa deka kje bideme legitimna meta ako vlezeme vo NATO? Istite zakani kje gi imashe od drugata strana ako vlezevme na primer (ova e nauchna fantastika) vo Evroaziska Unija. Ako vekje treba da birash pomegju dve strani ja birash posilnata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 20:05

А зошто воопшто треба некаде да влеземе?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 20:28

Zatoa shto sami ne mozheme.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 20:34

Што се боревте за власт ако не можете сами да ја водите државата? Пред да почнете да ја рушите државата имавме меѓу најголемите покачувања на БДП во Европа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 21:02

Ne se raboti za vodenjeto na drzhavata tuku za neshto sosema drugo, sepak i da sakam da ti objasnam nema da sfatish, premnogu si glup.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 19 2019, 08:52

Ноќеска повторно Струмица е најзагаден град во Македонија, со 417 микрограма на метар кубен ПМ10 честички. Ваљда за тоа е виновен Коце Трајановски, односно старата власт, а не Зоран Заев и Али Ахмети. Скопје е на 11 место на светот иако има двојно почист воздух од Струмица, но на листата на Еарвижуал се само главните и поголемите градови.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/makedonija-se-gushi-strumica-vcheravecher-ubedlivo-najzagaden-grad/
https://www.airvisual.com/world-air-quality-ranking Резултатите се менуваат и се прикажува моменталната загаденост на оваа адреса)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Вто Фед 19 2019, 11:07

Побарај стручна помош, ако успеат да ти помогнат можеби ќе сфатиш и ќе правиш разлика помеѓу ингеренциите на одредени функционери. Исто ако терапијата ти поделува можеби ќе успееш да објасниш и како Заев и Ахмети ја загадуваат Струмица.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Фед 24 2019, 13:56

Ако во Скопје е виновен стариот градоначалник Коце Трајановски и општинските градоначалници освен тој од Центар (беше од СДСМ и сега е заменик министер за по надвор) не гледам зошто за Струмица да не е одговорен нивниот стар градоначалник од село Муртино. АКо е одговорна државната власт виновен е повторно истиот човек.
Гледам дека загадувањето зависи исклучиво од Господ, односно од времето, а дека ништо не е направено да има барем напредок од 1%, па да се надеваме дека за 100 години ќе има чист воздух во градовите од Македонија. Ако нашиот премиер е црпнат од нива во Муртино, требаше да ја ангажира својата натприродна моќ за прочистување на воздухот, наместо да ни го смени името и да ни ги кастрира историјата и идентитетот. И да наведува телепатски терористите од Диво Насеље да претепуваат притвореници.
Денес воздухот во Скопје е прилично добар, па се наоѓаме на 72 место на airvisual.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Мар 01 2019, 19:51

Во моментов Скопје е на 13 место во светот по загадување. Едно место пред нас, 12то. се наоѓа „пријателска“ Софија. Кога веќе ја споменав да потсетам дека на денешен ден 1 март во 1941 година Бугарија стана дел од тогашната Меѓународна заедница, односно пристапи кон Тројниот пакт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Сре Окт 30 2019, 18:38

Ништо не е направено ниту во врска со загадувањето. Македонија повторно, не само Скопје, е во врвот на светските листи за загадување. Интересен статус на оваа тема.

Точно е дека е загаден воздухот ама барем сега ПМ честичките се проевропски, а не режимски ко порано.

https://infomax.mk/wp/фејсбук-статус-на-денот-воздухот-е-зaгa/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Сре Окт 30 2019, 22:04

poleka se prezemaat merki ,jas veruvam vo segashnata vlast deka ke go sredi i ova

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by SHARENI Пет Ное 01 2019, 01:16

samo dali ke ima dovolno vreme prijatelche
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Ное 01 2019, 18:54

Што стана со тоа електричните автобуси како тој што се возеше низ Скопје со бугарски регистерски таблички. Лани беше ветено и поврзување на градската топлификација на студентскиот дом Кузман Јосифовски-Питу, гинекологија Чаир требаше да помине на гас. Исто и кумановската болница. Да не должам со списокот. Да констатирам само дека ништо не е направено, освен дека некои мерни станици не работат со години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Bosonoga Саб Ное 02 2019, 13:17

nemoze se'  shto nebilo vo red da se popravi za dve godini
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by OPOZICIONER Саб Ное 02 2019, 13:21

da rabotea vredno i posveteno za narodot vo izminatite 11 godini site shto bea vlast ,denes ovie temi ke bea nadminati
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 957
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Ное 03 2019, 17:52

И пред тие 11 години имаше власт во Македонија. На пример имавме 54 години власт на СДСМ. Овдека дискутирам врз основа на тоа што вети партијата која не победи на избори, а е на власт и што направи. Ти би требало подобро да знаеш врз основа на кои ветувања си гласал и повеќе да бидеш лут затоа што си излажан. Јас не сум излажан. Не верував на лагите во старт.
Фактите говорат дека на полето за загадување ситуацијата сега е полоша од порано. Никогаш не сме имале порано загадување надвор од грејната сезона во повеќе градови и повеќе денови. Ниту сме биле во врвот на загадувањето во Европа и светот во подолг период. Нема

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Ное 08 2019, 19:44

Да ја одбележам хаваријата во ОХИС настаната минатата вечер, а за која се молчеше додека не реагираа граѓаните.

Еве линкови до еден опозиционен и еден провладин извор на информации.

https://infomax.mk/wp/xabаријата-се-kpиела-три-дена-јани-макраду/
https://fokus.mk/armijata-vleze-vo-ohis-nema-informatsii-kako-izlevaneto-na-opasniot-otpad-vlijae-na-lugeto/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by osa Саб Ное 09 2019, 11:59

vednash se prezemeni site merki i nishto ne e sokrieno ,se e transparentno od prviot moment

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by SHARENI Саб Ное 09 2019, 15:12

[size=42]Макрадули: Денеска е направен нов увид во „Охис“, ги уверувам жителите на Кисела Вода дека нема опасност[/size]

Заменик-министерот за екологија Јани Макрадули кој по хаваријата во ОХИС вчера соопшти дека состојбата е под контрола, излеаната течност е собрана и покриена со пилевина, денеска повторно ги смирува граѓаните.

-По вчерашните случувања во кругот на Охис, денес повторно е направен увид од страна на Државниот инспекторат за животна средина и од Лабараторијата АМБИКОН на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, ангажирана од страна на судот, за надзор на процесот и начинот на кој се одвива чистењето.

Она што е констатирано е дека инцидентот е саниран, благодарение и на брзата реакција на сите надлежни институции. Станува збор за процес на чистење на 11 видови хемикалии, кој трае 9 месеци. Сите хемикалии кои се собрани се детално испитани. Досега целиот хлор е отстранет и изнесен, како и дел од другиот опасен отпад кој се наоѓал во кругот на Охис. Oва е систем каде целосно се знае каде точно завршуваат сите овие хемикалии. Тие се препакуваат и како опасен отпад се извезуваат надвор од државата. Откако ќе бидат собрани и обработени податоците од сите релевантни институции, ќе се донесе соодветно решение. Сакам да ги уверам жителите на Кисела Вода дека не постои никаква опасност, а тоа и го покажуваат и мерења од страна на Лабараторијата АМБИКОН, направен со PID детектор за органиски испарливи компоненти кој покажа дека нема концентрација на метил акрилат мономер во зоната на објектот, напиша Макрадули на Фејсбук
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Ное 09 2019, 18:34

Не знам дали состојбата е санирана денеска, но за вчера има нејасни работи. Зошто за инцидентот алармираа граѓаните, а не изведувачот на работите или некоја надлежна институција. Ако инцидентот беше мал зошто на терен излезе бројна единица за хемиско биолошка заштита на армијата. Зошто не е излезен јавен обвинител за да изврши истрага? Зошто вчера го немаше Макрадули или министерот пред ОХИС? Јасно е дека вчера вечер отровот е отстранет, но се крие што се случувало вчера. Кој утврди на пример дека вентилот бил неисправен, а не дека е заборавен отворен, на пример?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Ное 19 2019, 13:14

Загадување на воздухот - Page 4 Mavrovsko2

Вака изгледа Мавровското Езеро денес. Дали на СДСМ ќе му успее да го исуши. За разлика од ВМРО кое го спаси Дојранското.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 4 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот