Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ANKSIOZNOST

Go down

ANKSIOZNOST Empty ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:51 pm

7 нешта што ги правите, а никој не сфаќа дека тоа е поради анксиозност

Анксиозноста воопшто не е лесна состојба за разбирање, особено за оние кои лично не ја искусиле. Поради нејзе правите одредени нешта што другите не ги сфаќаат.

Можеби токму овој текст ќе ви помогне да им покажете како навистина се чувствувате кога ги одбивате поканите за излегување и зошто се плашите од најлошите исходи во секоја можна ситуација.

Во случај ни самите да не се разбирате себе што ви се случува, еве ви мала помош околу прифаќањето и справувањето со својата состојба:

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:51 pm

1. Одбивате покани дури и кога ви се оди некаде
Некогаш анксиозноста е толку чудна што од вас ја извлекува секоја капка енергија. Затоа воопшто не ви се оди на настани за кои всушност некогаш сте сакале да одите.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:52 pm

2. Се опседнувате со нешта за кои нормално не би мрднале со прст
Се нервирате за разговор од минатата недела, за своја или туѓа постапка, за нешто што сте го чуле или нешто што друг ви кажал. Што и да ви се случува, луѓето кои немале анксиозност, нема да го разберат ова.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:52 pm

3. Лесно се будите дури и кога сте уморни
Спиењето ви претставува проблем поради многуте нешта кои треба да ги прифатите и да се навикнете на нив. Вашиот ум никогаш не запира, па дури и кога спиете, тој е целосно буден и ве измачува.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:52 pm

4. Си ги повторувате разговорите во глава
Мразите конфронтации, но можните сценарија постојано ви се вртат во глава. Во мислите, можете совршено да го изведете разговорот, но во реалност не собирате храброст за такво нешто.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:52 pm

5. Мислите дека е ваша вина што некој не ви враќа веднаш
Помирете се, луѓето не седат постојано со телефоните во рацете. Некогаш јадат, некогаш спијат, во тоалет се или прават нешто друго и не можат веднаш да ви вратат. Не го сфаќајте тоа толку лично.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:53 pm

6. Имате нервен слом секогаш кога се зборува за иднината
Иднината ве прави нервозни и несигурни и мразите да зборувате за долгорочни планови. Она што за некого е возбуда, за вас е страв и ужас и мразите да разговарате за иднината.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Flora on Саб Дек 08, 2018 12:53 pm

7. Има денови кога сте физички и ментално премногу уморни за да можете да функционирате
Некогаш анксиозноста ве удира толку силно, што не можете да замислите да се мешате со луѓе и да правите нешто конструктивно. Затоа тие денови се повлекувате настрана. Ова може да биде погубно бидејќи многу луѓе нема да имаат разбирање за вашата потреба да се повлечете настрана.

https://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/63648-7-neshta-shto-gi-pravite-a-nikoj-ne-sfakja-deka-toa-e-poradi-anksioznost

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by delta on Саб Дек 08, 2018 1:23 pm

cel narod za u zuto kombe i u ustanova/./><,?
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by misterija on Саб Дек 08, 2018 10:53 pm

delta напиша:cel narod za u zuto kombe i u ustanova/./><,?

Podobro ke bese cel narod so zuti eleci i pred triumfalna kapija, ama Skopskata!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Bosonoga on Саб Дек 22, 2018 12:15 pm

nemoze se da se pripishuva na anksioznost
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 866
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ANKSIOZNOST Empty Re: ANKSIOZNOST

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот