Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Саб Дек 15, 2018 7:16 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Саб Дек 15, 2018 8:19 pm

A sto bi sakal ti, Zaev da se pravi Bucko i da vi dozvoli da blokirate cel grad so deset luge. Ili izlezete narod ili sokrijte se da ne vi se smeat.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by defo on Нед Дек 16, 2018 7:34 pm

Оу, чекај кое е ова здружение па сега. Ај вака прво, не ми е јасно ако сите се борат за иста кауза, зошто не се сите на исто место. Или и ова сме ние понатаму жртва на интигрите на едно чудовиште, кое во замена за својата (привидна) слобода, имаше задача да ја растури Македонија. А за награда јаде во Унгарските ресторани.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Нед Дек 16, 2018 7:40 pm

Законот не зборува така. За волја на вистината и јас сум против блокирање на улици, но сегашниот закон го дозволува тоа, односно правото на протест е посилно од слободата на движење. Изгледа си заборавил колку време шарените предавници ја блокираа истата улица пред владата кога на улица имаа поставено шатори. Не беше Бучко, туку беа Груевски и Димитров премиери во време на тие протести на луѓето што сакаат да го укинат македонскиот народ и да формираат нов со истото име но со избришана историја, што би рекле идентитет.

Повторно да напишам дека погрешно е мислењето кај домашните предавници дека сите што се против бришење на македонската историја, фуснотирање на македонскиот јазик и бришење на поголемиот дел од македонскиот идентитет (историјата) не се ВМРОвци. Такво погрешно мислење имале и бугарските фашистички окупатори - дека сите нивни противници се комунисти.

Да потсетам и дека како опозиција се буневте за најмало попречување на протест. Изгледа дека само сте јаделе фекалии. Од мене ова што го правите е очекувано. Ниту една вазалска власт не е демократска.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by defo on Нед Дек 16, 2018 8:00 pm

Не слободно протестирајте, немам против. Тоа е демократски чин. Не смееат да ве прекинат. Али мое мислење е дека вие меѓусебе си правите сплетки, не власт, не јас, не Тео, не ЕУ, не од кале, вие меѓувас. И мислам дека ова е сево последица на тоа што бркајќи се меѓусебе ја изгубивте и она малку подршка што ја имавте.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Нед Дек 16, 2018 8:32 pm

Ако мислиш на поддршка од газдите, тие ве донесоа на власт за да завршите одредена работа, укинување на македонскиот народ во сегашен облик и формирање на нов со истото име и додека не го завршите (не)делото ќе ве заштитуваат. Ниту една таква групација немала вечна заштита и сите го јаделе стапот по ослободувањето на земјите во кои е воспоставена марионетска власт. Но да прекинам со општи муабети. Во случајов еден протест е одобрен, а после без образложение и право на жалба укинат со усно известување, Вакво нешто не се случува во земји во кои има минимум демократија. Писмено издадено одобрение може да се укине со нов писмен акт. Најтажно во целата ситуација е што најголем број од медиумите воопшто не го споменуваат овој настан. Такво нешто немаше со минатата власт за која тврдите дека било режим. Што е тогаш ова што го имаме сега?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Нед Дек 16, 2018 10:29 pm

Samo ti brani gi tvoite dpne-ofci lazen patriotu, vistinskite patrioti znaat deka vie go podgovivte terenot za promenata na imeto i deka so toa sto sedite vo partlamentot i obezbeduvate legitimitet na tie promeni samo odrabotuvate za tie istite gazdi da ve vratat na vlast na slednite izbori kako nagrada za pomosta vo promenata na imeto i istorijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Пон Дек 17, 2018 9:29 am

Ако добро те разбирам мислиш дека Мицковски ги потпиша договорите со Бугарија и Грција, а не Заев или дека Заев е малолетен, па не одговара за своите постапки.

Хунтата забрани и блокада на една лента на магистралниот пат Струга-Охрид иако тоа беше одобрено. За мене ништо неочекувано од вазалска власт, што би рекле двојно диктаторска, која пред интересите на народот прво ги става интересите на газдата, па сопствените.

https://twitter.com/twitter/statuses/1074384427231469568

Во случајов протестантите немаа намера тотално да го блокираат сообраќајот туку само една лента со тоа што по другата истиот би се одвивал наизменично, што по мене е ОК, за разлика од тотална блокада, што за мене е компромис меѓу правото на протест и слобода на движењето.
Заевистите и Ахметистите очигледно сите што се против промена на сопствениот идентитет, против тоа македонскиот да биде единствен словенски во кој светите браќа Кирил и Методиј Солунски ќе треба по диктат на Заев и вас заевистите да ги викаме Свети Кирил и Методиј Тесалонички.
Колку што гледам признаваш дека странци ве довеле на власт и се плашиш дека ќе ве шутнат на следните избори. Ајде да се обединиме во борба за слобода и да не дозволиме друг да одлучува место нас кој ќе биде на власт во Македонија, а ако избереме погрешна власт заедно да ја рушиме.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Пон Дек 17, 2018 11:35 am

Trsenjeto zeleni i pisuvanjeto fermani so spinovi nema da ja sokrie vinata na tvojata dpne-predavnicka za prodazbata na imeto i identitetot na sto aktivno rabotite od 2006 koga strancite ve donesoa na vlast kupuvajki gi glasovite na nsdp. Uste pomalku ke sokrie deka vo momentov na celo so velepredavnicite predvodeni od zmicko-crniloto popoznat kako armadila sesrdno odrabotuvate na kolena kaj strancite aktivno pomagajki vo promenata na imeto i identitetot. Narodot znae za vaseto predavstvo i dogovorot so makedonskite neprijateli da gi prodadete makedoncite vo zamena za doaganje na vlast pri sto pokraj prodazbata na makedonskiot nacionalen identitet spremni ste i da go glasate zaev za pretsedatel na  izborite koi ke bidat i pretsedatelski i parlamentarni i se toa samo za da strancite  gi ubedat albancite po izborite da koaliciraat so vas od dpne-predavnicka i zmicko-crni-armadila da bide premier a vie partiskite poltroni da se izzivuvate nad makedonskiot narod kogo po kojznae koj pat go predadovte.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Dino on Пон Дек 17, 2018 5:43 pm

A sds so se edni patrioti koj od koj pogolem. Eden saglam politicar nema vo nasata vukojebina. Site se isti kurac samo lazat da sednat na fotelja posle ic ne im cue ni za drzava ni za narod.

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Пон Дек 17, 2018 7:22 pm

За разлика од сега, во времето на режимот, како што прозападните да не кажам северни Македонци милуваат да ја викаат претходната власт, немаше забрана на ппротести. Дури и кога шарените предавници со месеци се изживуваа со скопјани и кампираа на улица пред владата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Пон Дек 17, 2018 8:19 pm

Na tvoe mesto jas bi bil pivnimatelen vo izjavite osven ako ne mislis deka nekoj e dovolno lud da poveruva deka tepanjeto i apsenjeto studenti vo bibliotekite go pravese sdsm od opozicija.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Пон Дек 17, 2018 8:54 pm

Први демонстрантите ја нападнаа полицијата, но и после тоа немаше забрана на никаква активност на платениците на Сорос и овчичките на пастирот од Муртино. Да повторам, јас лично не сум за давање на предност на правото на протест пред слободата на движење, туку за компромис. Како во случајот во Охрид кога протестантите сакале да блокираат само едната трака од патот, а другата да ја остават слободна за движење, но хунтата и тоа не им го дозволи. Не знам дали е тоа самостојна одлука на владата или наредба е стигната од Кале или некоја друга локација.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Пон Дек 17, 2018 9:46 pm

C c c, mnogu ste evoluirale vo dpne predavnicka pod vodstvo na zmicko armadila i negovite crnila popoznati kako clenovi na rakovodstvoto na najgolemata antimakedonska partija, tolku mnogu sto so ogled na vasata (ne)pismenost voopsto ne iznenaduva sto citanjeto knigi vo biblioteka od strana na studentite za vas e napad na policijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by defo on Пон Дек 17, 2018 10:04 pm

Џабе Тео, не сфаќа поенти човеков.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Вто Дек 18, 2018 8:35 am

Струмичанецот Митко Ѓорѓиев во емисијата на Чомовски го критикуваше однесувањето на Заев и фамилијата во Струмица и Македонија.
https://www.facebook.com/188640524610813/videos/527666274414523/

Резултататот е пукната вилица и два скршени заба по нападотод активистите на „демократската“ власт на аболицираниот криминалец од Муртино. Кој денеска треба да биде номиниран од платениците на Сорос во ФОН за нобелова награда за мир.

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Mitko_gjor

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Вто Дек 18, 2018 9:43 am

Да дополнам и дека по реформите во информирањето што ги направи власта, со исклучок на неколку портали, ниту една телевизија или весник не ја објави веста за политички нарачаното тепање.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Вто Дек 18, 2018 12:10 pm

Nema poglupi luge vo Makedonija od clenovite na dpne predavnicka. Ne znaete nitu incident da inscenirate. Toa sto psiholoskiot profil vi e za nikade i gi proektirate svoite osobini na drugite e vasiot najtezok hendikep. A toa sto ste dovolno glupi pa mislte deka drugite se glupi i ke poveruvaat deka ima uste poglupi sto ke naracaat ili izvrsat nasilstvo i pri toa ke obelodenat koi se naracatelite ve pravi uste poglupi zaradi vaseto veruvanje deka narodot e glup i ke nasedne na takva plitka laga. Ke bese daleku piubedlivo ako vasiot moron namesto da laze deka Zaev e glup i ispratil glupaci da izvrsat nasilstvo plus pri toa i ke kazat koj e naracatelot da si molcese a ne providno da obvinuva politicki protivnici. Ili uste poednostavno ke bese da kaze cesno kade i so kigo pijan vletal vo tepacka koja nema vrska so naracki i slicni moronstini. Fascinira vasata glupost so koja veruvate deka vo mal grad kako Strumica incident so takov razmer ke ostane tajna i glupiot spin deka nasilnicite se glupi i javno go obelodenuvaat naracatelot ke vi pomine. Ocigledno deka pod vodstvo na zmicko armadila i crnilata okolu nego naglo paga inteligencijata na clenovite na dpne predavnicka, za vreme na pastirot sepak bevte za nijansa poinventivni. Naridot nema da vi go prosti toa potcenuvanje na negovata inteligencija i kaznata ke ve stigne mnogu brzo.
PS. Zosto mislis deka politickiot pamflet od kujnata na tvojata dpne predavnicka sto moronot go izrecitira kaj Comovski i obicen lekarski izvestaj za povredi koi se zdobieni nejasno kako bidejki za toa go imame samo zborot na ocigleden platen lazlivec od dpne predavnicka se validen dokaz za da obvinis nekogo deka e naracatel na nasilstvo. Posebno sto gluposta na pamfletot bese razotkriena pri samoto javuvanje. Da ne zborime deka imalo i ima mnogu pozestoki kriticari na Zaev pa vlakno ne im fali od glavata. I tebe te zafatila devolucijata na dpne predavnicka pod rakovodstvoto na zmicko armadila i crnilata okolu nego?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Пет Дек 21, 2018 9:22 am

Teo напиша: A toa sto ste dovolno glupi pa mislte deka drugite se glupi i ke poveruvaat deka ima uste poglupi sto ke naracaat ili izvrsat nasilstvo i pri toa ke obelodenat koi se naracatelite ve pravi uste poglupi zaradi vaseto veruvanje deka narodot e glup i ke nasedne na takva plitka laga.
Ако добро те разбирам ти си сигурен дека сите што се против промена на името на државата и идентитетот се глупи, доволно глупи како што кажуваш, а дека предавниците се паметни. Интересно мислење, новина кај нас Македонците. Колку што гледам Оливер Спасовски не ги има пронајдено напаѓачите, а знаеме дека е доста ефикасен во борбата со политичките противници. Всушност како и секоја недемократска, па уште и вазалска власт. Колку повеќе време ќе помине без пронаоѓање на напаѓачите во Струмица, толку повеќе ќе верувам дека зад нападот стои власта. Заев, бидејќи Али Ахмети не верувам дека се мешал во Струмица.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Teo on Пет Дек 21, 2018 5:43 pm

Bidejki se vo sto veruvas ti e pogresno jasno e deka tvoeto pisuvanje e dokaz poveke za nevinosta na vlasta za slucajot za koj stanuva zbor.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by трендафил on Вто Дек 25, 2018 3:16 pm

Драги мои, со вас не е можен ниту Мир – а камоли пак по-Мирување!
Навистина, ама навистина направив се за да погледнам внатре во себе си, да вдишам длабоко и да се преиспитам, дали навистина беше премногу кога пред четири месеци за прв пат јавно, на телевизија ве нареков фашисти!?
И, тогаш реков дека се плашам оти бесот и омразата ќе прераснат во исклучивост и реваншизам кој нема да се задоволи само со отфрлање од општеството на оние кои ви се спротиставуваат, туку ќе ескалира во нивно систематско стигматизирање, етикетирање, сегрегација, па дури и создавање на државен апартхејд со кој ќе ги изолираат неистомислениците во социјални и уметнички гета.
И еве, се случува: по филмот на ред сега дојде и театарот, каде што јас исто така творам како режисер.
Имено, претставата “Ревизор“ која јас и моите долгогодишни соработници – композиторот Горан Трајкоски и костимографот Невенка Тасева Петровиќ почнавме да ја работиме во Народниот Театар “Ј.Х-К. Џинот“ во Велес, после речиси двомесечни игри и преписки со директорот на театарот Александар Ивановски, ни дадоа Известување дека го ПРЕКИНУВААТ ПРОЕКТОТ И СОРАБОТКАТА СО НАС!
Типично за самобендисани и педантни административни егзекутори, ни испратија Известување по Мејл! Ниту еднаш не не повикаа на разговор во врска со проектот. Заеднички да побараме и најдеме решение за ситуацијата која самите си ја создадоа. Имено, тие, без наше знаење, без наша согласност, без воопшто да не прашат за тоа, средствата наменети за подготовка на театарската претстава, инаку светска драмска класика “Ревизор“ од Николај Васиљевич Гогољ ги потрошиле ненаменски за друг, туѓ проект! Ама решиле од нас да бараат одговорност за тоа! И во преписките, типично за нив – кукавички инсинуираат вина врз мене! На ист начин на кој пред осумдесет години оние пред нив – ги обвинија Евреите. Виновни се само затоа што се Евреи! Така и ние: виновни сме затоа што сме тоа што сме. Луѓе кои решиле да бидат слуги на уметноста наместо на глупоста!
Драги мои арлекини, лесна и презрена беше вашата игра со нудење на услови кои беа понижувачки и недостојни за нас ем како за луѓе ем како на уметници: затоа ви рековме дека се согласуваме со сите ваши барања кои беа надвор од умот! И уживавме кога не знаејќи што и како да ни одговорите се повторувате, плеткавте и преглумувавте – “како актер беден кој час-два се препелка на сцена а потоа умира и никој не го гледа!“ – рекол поетот Вилјам Шекспир кој во тој момент кога го пишувал тоа сигурно ве имал вас на ум! Горевме од желба да видиме до каде ќе стасате. Сакавме да знаеме, колку ниско може да паднете шегувајќи се со вашите преписки со нас, па ги определувавме жанровски од вас цитираните форми на надзор, инспекции, одлуки и ревизии според кои вие имате право на се а ние на ништо!
Се според европските демократски стандарди, без правна поука, и без право на жалба!
Ама овие педантни известувања драги мои џелати, тие архивски заверки, уредби, потписи и печати, како и кај архинацистите ќе бидат доказите кои ќе ве издадат и ќе сведочат за тоа како денес уништувате, забранувате и укинувате творци, уметници и нивните дела! Тие во овој момент, само обични бирократски преписки ќе сведочат за вас “ариевците“ и за нас “чифутите“ со кои не сакате да си го валкате Рајхстагот и кабинетите со недостојни, на кои ионака ќе им се пресуди колективно – со ликвидации или бркање од земјата со која среќно ќе владеете Илјада Години!
Епа, драги мои, од Илјадагодишниот Рајх ви останаа уште 998 години! Првите две ги поторошивте.
Сега сме 1935 тата година, според аналогијата на историјата, која ќе ја повторите, овој пат како фарса! Пред вас се четири години до започнувањето на војната и уште пет години долго и мачно војување на многу фронтови. И се така до крајот, кога ќе се затрупате и црвјосате во урнатините кои ќе ги оставите зад себе!
Но во меѓувреме ќе предизвикате егзил од апокалиптични размери, ќе го разделите народот на кила и грамови. Брат на брат ќе крене рака. Син на татко. Мајка и ќерка ќе си плукнат во лице!
И ќе издржам во таа борба само за да ве видам напикани таму каде што сте се родиле, според Свети Августин: во измет и урина!
И пак се прашувам, исто како на почетокот. Да ве наречам Фашисти, праведно ли е? Не знам. Но знам дека првата работа што ја направиле вашите антиподи Национал социјалистите во Германија било на Евреите да им ги одземат работилниците и алатите за работа! И ги пуштиле да живеат! “Живејте“ -им говореле! “Слободни сте да живеете, ама не смеете да работите и да заработувате за живот “!
Ова драги мои го надминува Фашизмот и во историјата е познато како – Нацизам!
Ете така е денес со мене и моите соработници, драги мои егзекутори. Ми го одземате алатот за работа-режијата и работилницата-театарот и ми викате: “слободен си, оди и живеј слободно“!
И пак од почеток, прашувам?! Како да живееме во мир кога е сосема, ама сосема јасно дека од нашата земја правите тиранија на страв во која молчењето или егзилот ќе бидат единствениот избор на уметникот?
И пак?! Како ќе се помириме кога оние кои навистина го запалија Рајхстагот ќе бидат амнестирани и наградени а вината ќе биде фрлена на неколкумина мои колеги уметници кои ќе немаат ниту право на правда ниту право на глас?
Ама така почнува таа работа – со Уметниците а завршува со “Педерите“!
И со молчење!
И, знам дека во вој момент добриот Бертолд Брехт од високо го гледа овој “Eпски театар“ и ми вели: ти О Јани заборави на Постулатите!
Таман работа О Мајсторе, ги знам напамет:
“Да бидам храбар и да ја пишувам Вистината, иако таа се поттиснува насекаде.
Умот мора да ја препознае Вистината, иако таа ќе се прикрива насекаде.
Треба да бидам умен и Вистината да ја употребам како оружје и да ја дадам во рацете на тие што ќе знаат да го употребат.
И да бидам лукав за да ја проширам Вистината меѓу лукавите“!
Штом ви го кажувам ова, сосема е јасно дека не сум лукав! Но, вие О лукави, направете така како што рекол добриот Брехт, оти тој беше лукав.
Претпоставувајќи што ќе се случи, веднаш по доаѓањето на нацистите на власт во Германија Бертолд Брехт заедно со Макс Рајнхард заминува во Америка. Брехт во егзил ги напишал најдобрите пиеси. Рајнхарт во 1943 година умира во сиромаштија! Последно што знаеме за него е огласот во еден њујоршки весник дека “ефтино дава часови по актерство“. Брехт, се враќа во Источен, комунистички Берлин, во 1949 година. Таму го формира прославениот театар “Берлинер ансамбл“.
Сето останатото е историја на Убавото и Возвишеното.
Не грижете се, О драги мои мачители, иако сега панично го бркате, уплашени од тоа што се може да види во тапиите од вашето работење, еден ден ќе влезе “Ревизор“ и во вашата паланка! Е тогаш, како и секој друг лик од водвиљ смешно и невешто ќе се криете во сопствените пазуви, уплашени од историјата да не ве претстави од страната на Грдото и Ниското!
Иако ве има поприлично на број, О не грижете се, мене и да ме нема, секогаш ќе се најде некој Пушкин да ве смисли и некој Гогољ да ве запише. Ама се надевам и некој нов Нирнберг за да ви се суди за сето ова зло денес и целиот оној ужас што допрва ќе го направите! На сите! До еден. Од прв до последен! Е тогаш, ќе се помириме. Можеби?
Ова е писмото до стадата на Ахмети и Заев од режисерот Јани Бојаџи откако е забранет „Ревизор“ од Гогољ во негова режија во велешкиот театар.

https://expres.mk/bojadzhi-do-fashistitena-vlast-pochna-so-umetnicite-zavrshi-so-pederite/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демонкратската хунта забранува одобрен протест Empty Re: Демонкратската хунта забранува одобрен протест

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот