Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

+6
Teo
Luxor
PRVOBOREC
osa
nino
defo
10 posters

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 22:23

Тоа е генерализирање, претпоставка дека левичарите се атеисти. Што реално само кажува за твојата вистинска вера и почит кон бог, кој покрај другото ти кажал "не суди да не ти биде судено, зошто со каква мерка мериш со таква ќе ти биде мерено." Обично лажните верници ги обвинуваат другите дека не веруваат, такви како тебе палеле луѓе на клада, сега веројатно полесно ќе разбереш кој е мајмунот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 22:33

Не напишав дека сите левичари се атеисти. Само дека поголемиот дел се. Уште помалку осудив некого ако смета дека потекнува од мајмун. Напротив, напишав дека секој сам најдобро си ги знае предците и дека секој самиот бира. Има право и на грешка и на поправка. На крај Господ му суди, според мене, а веројатно Заев, Бејли и СЈО по некои што го почитуваат евангелието според Џорџ Сорос по кое Заев е црпнат од нива во родното му село Муртино.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 22:35

Не напиша ама сите ги стави во мајмуни, но бидејки си верник повеќе нема да се малтретирам со тебе, бог ќе ти суди за мајмунлаците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Вто Јан 29 2019, 08:48

Генерализирање е и ако сметаш дека сите Македонци се сметаат за Македонци од времето кога тоа ќе го договори Заев со своите пријатели Борисов, Ципрас и Рама. Заборавате дека ниту мнозинството етнички Македонци гласаа за СДССМ, дека Заев ги загуби изборите, ниту референдумот беше успешен, дека пратеници беа ослободувани и директно од затвор доаѓааа во парламент да гласаат без да се видат со своите најблиски.
Без да генерализирам ќе ти поставам директно прашање. Ќе можеш ли да ми го соопштиш (се разбира дека не мораш) твојот идентитет од мајмуните или Адам до денес. Мојот е како што напишав се што се случило на територијата на Македонија и што направиле Македонци во светот е дел од мојот основен етнички идентитет. Не се сметам за Евреин затоа што верувам дека потекнувам од Адам, но не верувам ни дека се сметаат за животни тие што потекнуваат од мајмуни.
Да се вратам на темата. Не сметам дека Албанци, Роми и други, уште помалку Бугари, Грци, повторно Албанци, САД, НАТО, ЕУ и други имаат право да одлучуваат за прашања околу мојот идентитет, односно дека тоа е индивидуално право, а од збир од такви индивидуални права се создаваат колективните. Еве што се случува практично со законот за двојазичност. Албанците третираат дека секој мора според законот да знае и албански, па ако новинар му постави прашање на министер на албански му одговара на тој јазик без превод на македонски. Бидејќи тоа не се санкционира доколку законот не е глупав и навистина предвидува така, тоа ќе стане пракса. Лично мислам дека нема глупави закони, туку глупави законодавци, во случајов тие што го напишаа и изгласаа законот, а се предмет на оваа тема.
https://expres.mk/tragikomedija-ministerot-ademi-gradonachalnikot-kocevski-i-dvojazichnosta-video/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Вто Јан 29 2019, 11:01

Добро бе Трендо, зошто мислиш дека ако папагалски повторуваш Македонија и македонци ќе убедиш некого дека некој ти го загрозува идентитетот? На овие простори не живееле само македонци па ти да ја монополизираш историјата и да ги помакедончуваш сите историски личности. И за кои македонци зборуваш кога велиш се што направиле македонци во светот? За тие што самите се идентификувале како македонци или за тие што ти на база на географско потекло ги присвојуваш? Забораваш дека има документи останати зад добар дел од личностите кои се обидуваш да ги претставиш како етнички македонци во кои тие личности јасно напишале со кој етникум се идентификуваат. Смешни објаснувања за прикривање на манипулациите секогаш и секој ќе измисли ама вистината се докажува со документи и археолошки наоди а не со измислување неубедливи приказни. За воопшто нешто да докажеш прво треба да дадеш докази од кога постојат македонците како народ а не да тресеш глупости дека "сите Македонци се сметаат за Македонци од времето кога тоа ќе го договори Заев со своите пријатели Борисов, Ципрас и Рама".
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Вто Јан 29 2019, 19:35

Мојот идентитет е врз основа на тие што јас ги сметам за Македонци. Не може некој да го злоупотребува тоа што околните народи кои порано добиле држава, наместо да ни помогнат и ние да се ослободиме гледале да зграбат што повеќе од територијата на Македонија и да ги претопат Македонците. Потполно ми е сеедно што е некој етнички ако се борел за Македонија. Гоце Делчев не се борел како дел од ВБРО, туку ВМРО. И без разлика на тоа познавам повечемина што се сметале за Југословени, а сега се Македонци. Не ми е познато дека Грците признаваат бугарско малцинство, ниту дека некој од Бугарија се борел за права на Бугарите во Грција. Нема ни протерани Бугари по граѓанската војна. Но пак ќе ти напишам дека идентитетот е повеќе врзан за легенди отколку за историски факти и ти не можеш да дискутираш за мојот идентитет и јас одлучувам кој ми го загрозува идентитетот. На мојата листа на прекршувачи на моите човекови права во моментов се владата на Република Македонија, поддржувачите на владата вклучувајќи ги пратениците но и ти на форумов, САД, НАТО, ЕУ ....
Те молам да прекинеш со кршење на моите човекови права и да престанеш да ме убедуваш да си го сменам идентитетот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Вто Јан 29 2019, 20:06

Не ти држи вода, едно е идеологија а друго етничка припадност. Грците признаваат бугарско малцинство и го имаат решено тоа прашање вклучително и исплата на репарации за имотите на избеганите во двете светски војни жители на Егејска Македонија во Бугарија што значи твоето тврдење дека нема протерани Бугари е неточно. Признаваат и македонско но под името славомакедонско, тоа верувам јасно ти е дека е заради јазикот кој сакал да признаеш или не е дел од словенската група на јазици. Партијата на македонците во Грција Виножито има и свое радио на македонски јазик во Солун и учествува на изборите дури и за европратеници.

Потполно се согласувам дека јас не можам да дискутирам и да го оспорувам твојот идентитет, но јас и не го правам тоа. Напротив ти давам полна поддршка да се чувствуваш припадник на било која етничка заедница но не на сметка и на штета на оние што размислуваат различно од тебе. Оној момент кога сите тие што не прифатија дпмне да им го креира еничкиот и националниот идентитет вие ги прогласивте за предавници ја отвоиривте пандорита кутија на разединување на македонскиот народ.

И на крајот Гоце Делчев нема никаква врска со ВМРО, таа организација е формирана  после прва светска војна некаде на крајот на 1919 година. Ама има врска со организацијата формирана во Солун во 1893 на почетокот наречена БМОРК а подоцна позната како МРО која престанала да постои во 1909 година.

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Ustavm10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Вто Јан 29 2019, 20:30

Не е ни за мене спорно дека македонскиот јазик, кога се зборовите во прашање, е од групата на јужнословенски јазици. Но граматиката веќе не ни е баш словенска. А сите сме сведоци за прифаќање на зборови и дега, најповеќе од амглискиот јазик. Па викаме компјутер, на пример, но за множина комјутери, не компјутерс.
Кој е според тебе црковно словенскиот јазик. Не е ли македонски, солунски дијалект од тоа време.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Вто Јан 29 2019, 20:40

Не се повикувај на Кирил  и Методиј за тоа прашање. Всушност историските книги јасно зборуваат дека азбуката која ја напишале се базирала на говорот на словените што живееле во околината на Солун. Но исто така не заборавај дека таа азбука,  ја имплементирале во Моравија, што значи дека населението таму имало многу близок говор со населението околу Солун.

И не постои во тоа време никаков македонски јазик, солунски дијалект. Во тоа време бил еден општ словенски јазик се рабира со одредени ралики и дури подоцна со прифаќањето на писменоста и вметнувањето на зборови од дијалектите на одредено подрачје настанале одделните словенски јазици. Во најдобар случај можеме да го наречеме дијалект на словенскиот јазик  на  кој зборувале словените населени во Македонија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Вто Јан 29 2019, 21:08

Не постои ни италијански јазик, туку латински. Само грчкиот јазик постои изгледа од мајмуните и се што е античко е грчко. Мојот идентитет не се согласува со тие гледања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Вто Јан 29 2019, 21:19

Можеш ти да не се согласуваш тоа е твое право и никој не ти го одзема. Проблемот настанува кога името на државата го врзувате со етничкиот идентитет и кога ширите лажни вести дека во науката и останатите сфери на животот македонците или граѓаните на Македонија нема да смеат да се употребуваат грчки зборови. Уште поголема лага е дека некој ќе ти забрани ти да си ја нарекуваш државата како што сакаш. Договорот се однесува на меѓудржавните а не приватниоте односи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Сре Јан 30 2019, 15:17

Името на државата го врзувам со човековите права според кои за него не одлучуваат странци, туку државјаните на Република Македонија. Без уцени и корупција на пратеници и прогласување на пропаднат референдум како успешен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Сре Јан 30 2019, 15:28

Инето на државата не е сопственост на твојата луда секта дпсмне па за човекови праа да ги прогласуваш вашите болни намери за уништување на македонската нација и држава во интерес на вашите лудачки амбиции за власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 16:44

Ти ако те разбирам добро мислиш дека е нормално некој да бара со уцени некоја држава да си го смени името и наместо во земјата да се договара со странци како ќе се вика нашата држава. Тоа доби поддршка од 36% од кои неиндентификуван број на фалсификувани гласови кои не беа утврдувани затоа што во старт референдумот беше неуспешен. Ти сметаш изгледа дека тие од НАТО и ЕУ се луѓе што би ја уништиле македонската нација и држава ако не си го смени името и дека тие со се тебе во кош се нормални. Добро ли те разбрав?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Luxor Пет Фед 01 2019, 16:52

Ако толку го сакавте името се што требаше е да излезете и гласате против бидејки нели вие сте милион и двеста илјади. На таков порој од гласачи никаков фалсификат не би успеал. Вистината е што вие дпсмне-офците одвај чекавте некој да ги реши меѓународните проблеми надевајки се дека со националистичка реторика ќе се вратите на власт и ќе крадете од фондовите кои СДСМ ги обезбеди преземајки одговорност за внесување на државата во евроатлантските институции.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 17:51

Ако зборуваш за демократска земја си во право. Но во земја со која раководат странци преку домашни предавници ова беше посигурен начин затоа што се сомневавме дека ќе ги фалсификувате резултатите. Бараната излезност од 50% и ограничувањата за што смее, а за што не смее да има референдум се донесени или само од вас или со ваше доминантно учество. За неуспешниот референдум лути им се на твоите. Всушност актуелната власт „измисли“ бојкот на референдумот кога имавме референдум за општинските граници и се формира мојата општина Чаир со која од тогаш владее ДУИ, па не гледам некакви резултати. Ти сериозно ли мислиш дека општина Чаир е најдобро место за живеење во Скопје затоа што вие сте на власт без прекин од почетокот на веков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 19:13

Referendumot beshe 100% uspeshen. Site shto izlegoa glasaa ZA. Toa shto vas dpne-predavnicite ne ve interesirashe kako kje se vika zemjata vo koja zhiveete e druga rabota. Tuku kazhi mi kako odednash nema da ispregovarate podobar dogovor? Dobar mu e na Zhmisko i ovoj ako dobie poddrshka od strancite kako negoviot mentor Grujokio?
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 21:31

Лажеш двојно. Ниту беше референдумот успешен затоа што немаше 50% излезност, ниту сите што излегоа на гласање не беа ЗА. Излезноста е 36,89%, а За гласале 91,46% од излезените. На референдумот за територијална поделба 95,06% беа ЗА, односно против сегашните општински граници, но немаше 50% излезност па ги имаме границите што ги договори тогашната (и сегашна) власт односно ДУИ и СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 21:35

Ako 91,46% od izlezenite glasale ZA togash e povekje od uspeshen. I toa blagodarenie na vas dpne-predavnicite koi chekaa nekoj drug da im ja zavrshi rabotata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 21:39

Не се прави будала со сила. Прашањето беше ако 91,46% е успешен, зошто е неуспешен референдумот со 95,06%. Дали мислиш дека гласовите на Албанците вредат повеќе од тие на Македонците?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 21:41

Zatoa shto vtoriot za koj pishuvash beshe obvrzuvachki a ne konsultativen, i se dodeka im odite po pametot na moroni so profesorski diplomi koi nemaat poim od pravo kje si ostanete glupi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 21:53

Уставот на Македонија не подразбира слободно толкување. Референдум е или успешен или неуспешен. Не бадијала сите повикуваа на излезност. И Заев и Меркел, Курц и други функционери од газдите од меѓународната заедница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 21:58

Podrazbira obvrzuvachki i konsultativen, vie nasednavte na glupostite na nesposobni pravnici. A ne me iznenaduva i SDSM sami da go bojkotiraa pa da mora Zhmicko da zhrtvuva del od pratenicite za da ne mozhete posle da kazhete deka ne ste uchestvuvale vo procesot.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by трендафил Саб Фед 02 2019, 11:39

Тоа што на една третина од гласачките ливчиња беше заокружено ЗА, со неутврден број на незаконски заокружените затоа што немаше поништувања на гласањето поради тоа што референдумот не беше успешен, не знам врз основа на која логика го сметаш за успешен референдум и врз основа на таков резултат го поништивте референдумот од 1991 година на кој имаше излезност од 75,72% (и покрај бојкотот на Македонците од албанско и косовско потекло), а ЗА гласаа 96,46%. Без малку 3 пати повеќе отколку на неуспешниов референдум. Само диктаторска власт може по вакви консултативни резултати да си тера што си замислила. Подобро ќе беше да немаше воопшто референдум. Само будала (некои мислат дека тоа е Заев) можеше да помисли дека ваков референдум би поминал. Мнозинството Македонци не сакаа и уште не сакаат влез во ЕУ, а уште помалку во НАТО со сменето име.
Со- констултативен референдум хунтата смени одлука донесена со обврзувачки во 1991 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Teo Саб Фед 02 2019, 18:17

трендафил напиша:Тоа што на една третина од гласачките ливчиња беше заокружено ЗА, со неутврден број на незаконски заокружените затоа што немаше поништувања на гласањето поради тоа што референдумот не беше успешен, не знам врз основа на која логика го сметаш за успешен референдум и врз основа на таков резултат го поништивте референдумот од 1991 година на кој имаше излезност од 75,72% (и покрај бојкотот на Македонците од албанско и косовско потекло), а ЗА гласаа 96,46%. Без малку 3 пати повеќе отколку на неуспешниов референдум. Само диктаторска власт може по вакви консултативни резултати да си тера што си замислила. Подобро ќе беше да немаше воопшто референдум. Само будала (некои мислат дека тоа е Заев) можеше да помисли дека ваков референдум би поминал. Мнозинството Македонци не сакаа и уште не сакаат влез во ЕУ, а уште помалку во НАТО со сменето име.
Со- констултативен референдум хунтата смени одлука донесена со обврзувачки во 1991 година.

Ne bre, so bojkotiranje  konsultativen referendum vie dpne-predavnicite im dadovte pravo na parlamentarcite da odluchuvaat vo vashe ime. Znaevte, jasno vi kazhaa deka referendumot e konsultativen i ako e neuspeshen kje se odluchuva vo parlamentot  ama vie slushavte nepismeni pravnici kako Piranakamisheva i zlostavuvanoto klisarche. Shto napravivte vie od dpne-predavnichka osven shto go bojkotiravte referendumot namesto jasno da kazhete NE i shto namesto da go napushtite parlamentot im obezbedivte dvotretinsko mnozinstvo plus i nekoj pratenik kako dodatok. Toa shto stoeja do zidot ne gi amnestira, stoele ili sedele prisustvuvale i so toa dale legitimitet na glasanjeto.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници - Page 5 Empty Re: СДСМовци, ДУИевци и други Албанци, Амдиевци и други Роми и останати платеници

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот