Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

+5
Luxor
Teo
трендафил
SHARENI
osa
9 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пет Мар 01 2019, 20:43

Стево Пендаровски заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател на нашата убава земја. Дали компензација ќе биде гувернер на Народната банка на нашата убава земја да биде од ДУИ?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Саб Мар 02 2019, 08:36

Ме чуди како ДУИ се согласи Стево Пендаровски да биде и нивни кандидат, затоа што тој за лидерот на партијата на Албанците и косоварите во Македонија мисли дека е ист како Груевски, што за актуелната власт е најлошиот човек во Македонија. Да не кажам најголем непријател на Северна.
https://twitter.com/MartianFromMKD/status/1101518825483354112/photo/1

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Саб Мар 02 2019, 10:41

Ексклузивна вест. Анди Бајрам се повлекува од претседателската трка и ќе го поддржи кандидатот на ДУИ и СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Мар 03 2019, 08:20

Не знам дали Пендаровски е сончоглед. Ако не е би требало да има слични ставови како мене., односно да смета дека Северна Македонија е насилно променето име на нашата татковина после неуспешен референдум.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Мар 03 2019, 15:00

Насилно влезено во изборните штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Ранковце и Чучер-Сандево. Да претпоставиме дека криминалците се нивните политички противници.

https://www.press24.mk/vandalizirani-shtabovite-na-vmro-dpmne-vo-rankovce-i-chucher-sandevo

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Мар 03 2019, 18:09

Ајде да одбележам и дека Стево Пендаровски е избран на конгресот на СДСМ без гласање, со акламација за кандидат за претседател на ДУИ и СДСМ. Откако е Заев лидер на СДСМ кандидат за претседател на оваа партија бил секогаш без исклучок овој политичар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Bosonoga Нед Мар 03 2019, 22:28

oj bre trendafile nishto nemash stokmeno od kujnata na dpmne pa treses gluposti ,kolku da te informiram 712 delegati go poddrzale Pendarovski kako kandidat za slednite predsedatelski izbori
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Bosonoga Нед Мар 03 2019, 22:30

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by OPOZICIONER Нед Мар 03 2019, 22:36

Ne mi prai keif kandidatot ,ama sigurno ke glasam protiv babana
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Kalinda Нед Мар 03 2019, 22:46

Ова со Пендаровски
кај мене го викаме
“еднаш будала ,цел
живот будала“
Која тежина има
овој избор ?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 488
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Мар 04 2019, 09:41

Bosonoga напиша:uf zaboraviv na link za da si prochitas trendafile

https://telma.com.mk/712-delegati-na-sdsm-dadoa-poddrshka-za-stevo-pendarovski/
Верувам дека делегатите се бирани така да нема гласови против, но гласање со акламација не е гласање. На Конгресот се пријавени 712 делегати, но од толку луѓе можеби некој во моментов на гласањето бил во тоалет, на пример. На гласање со акламација тоа не може да се утврди. Затоа тајното гласање што го има кај ВМРО на пример е подемократско и поточно. Така се гласа секаде во демократските земји во светот. Може некој и да отиде во тоалет и да гласа. Ваков тип на гласање беше карактеристичен за времето кога СКМ беше единствена партија, а денес се применува во Северна Кореја, на пример.
Пендаровски на минатите избори голем дел од македонскиот народ го нарече стока.
Што се однесува до „бабана“ како што се обидува опозиционер да ја нарече кандидатката на опозицијата, вообичаено во светот е баби и дедовци да бидат претседатели. Гордана Силјановска е родена на 11 мај 1955 година. Доналд Трамп, лидерот на евроатлантската заедница е роден на 14 јуни 1946 година, Владимир Путин на 7 октомври 1952 година, претседателот на Австрија Александар ван дер Белен 18 јануари 1944 година (премиерот Курц е млад, но со претседателот имаат добар просек). Тоа што по социјалните мрежи го пишуваат пубертетлии не е светска пракса. Млад претседател има во Северна Кореја, па изгледа од тука е желбата кај поддржувачите на привременото име на нашата држава и кај нас да има релативно млад претседател.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Мар 04 2019, 11:24

Еве дополнување на биографијата на Стево Пендаровски.
Кога ја читате биографијата на Стево Пендаровски, има празна дупка до 1998-99 година, пишува дека е вработен во МВР 93-та година, меѓутоа до 98-ма, 99-та година нема ништо, изјави вечерва новинарот Васко Ефтов во својата емисија „Во центар“, каде гостин му беше Љупчо Палевски.
-И татко му е МВР, цела фамилија се полицајци. Татко му заедно со Силјан Аврамовски, денешниот заменик директор во УБК работат долго време заедно во Управата за слушање во комунизам, вели Палевски.
На ова, Ефтов додава:
-Тоа се шпекулации дека Силјан Аврамовски е клучниот играч на ЦИА изминатите 20-25 години во структурите на МВР. Целата фамилија на Стево Пендаровски си има полициски бекграундс.
-Па кажувам, татко му на Стево Пендаровски е висок полицаец во Управата за слушање и детево порасна во МВР. Овде имаме полицаец кој ќе стане претседател, вели Палевски.
Коментирајќи ја „дупката“ во биографијата на Пендаровски, Ефтов вечерва откри дека од 1993 до 1998-ма година, Пендаровски бил шеф на кабинет на Диме Ѓурев, тогаше прв човек на јавната безбедност.
-Од 93-та до 98 година, Стево Пендаровски што работел во МВР? Бил шеф на кабинет на Диме Ѓурев. Нашата јавност, очигледно има заборавено кој беше Диме Ѓурев. Тој беше на чело на јавна безбедност, 95-та година кога се случува атентатот врз Киро Глигоров. Значи Стево Пендаровски тогаш е шеф на кабинет на Диме Ѓурев, рече Ефтов.
Прашан од Ефтов дали Ѓурев бил вклучен во тие трговија со нафта, санкции… итн., Палевски вели:
-Па како не, не може да не биде вклучен кога е директор на јавна безбедност, денеска е тоа БЈБ, тогаш беше секретарско место. Потсекретар беше функцијата, каде што ја контролираше тогаш јавната безбедност. Стево е дете на УДБА и КОС…

Да потсетам дека во тој период беа настаните во Гостивар, па ме чуди зошто македонците со албанско етничко потекло забораваат на тој немил настан, доколку немаат поголеми цели од типот на кантонизација или дел од Македонија да премине во т.н. голема Албанија. Сопред некои анкети Македонците без додавка имаат предност од 20% пред Македонците со додавка. СДСМ пак има еднаков рејтинг со ДУИ кај Албанците. Веројатно поради ова и имаме т.н. консензуален кандидат. Со гласовите на македонските Албанци и РОМИ во полза на Пендаровски изборите стануваат неизвесни. Никола Димитров му пожелува среќа на кандидатот избран со акламација. Што ќе му среќа ако има голема предност, нели? Кога го споменав Димитров, да напишам дека татко му е според Преспанската капитулација Грк. Роден е во село Цакони (не знам како се вика на новиот македонски јазик, односно кое е сменетото име на ова порано македонско село) , во Воденско.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Bosonoga Сре Мар 06 2019, 23:06

super kombinacija eftov -palevski ,i na ovie ke im se veruva na zbor,sramota
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Nebula Чет Мар 07 2019, 20:51

ako sme veke kaj favoriti ,moj e reka

Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пет Мар 08 2019, 14:41

Интересен твит на Артим Зеколи во врска со .

Заев вели дека Зиадин "чекал долго време да стане власт и сега никако не станува". Пендаровски очекува да Зиадин му ги даде гласовите во втор круг. Наравоучение: или Заев намерно го саботира Пендаровски или пак дечкото од Муртино и стрикото му од Зајас имаат јака мака со Река.

Професорот Блерим Река изјави и дека ако не се пласира во вториот круг нема да ги повика своите гласачи за кого ќе гласаат. За двојцата против кандидати рече со Стево Пендаровски се разликува по однос на неговиот концепт „општетство за сите“, наспроти она што самиот го застапува „држава за сите“.
“Државата е форма, а општеството е содржина, ние нема потреба да лансираме пароли општество за сите оти ние сме општетсво за сите. Но сé уште и во 2019 ние не успеавме да изградиме држава за сите и тоа ќе биде мојата поента Македонија како мултиетничка република, која нема да биде заробена како што беше 11 година и приватна држава како што беше со актуелниот претседател“, вели Река.
За кандидатурата на професорката Гордана Силјановска рече дека не се согласува со нејзиното противење за Преспанскиот договор, кој го смета за вин – вин ситуација – Грција го сочува античкото минато, а Македонија доби европската иднина.

https://www.signal.mk/reka-makedonija-e-drzhava-no-ne-e-republika/

Јас лично не можам да разберам зошто Македонија да нема право како и секоја друга земја и на минато и на иднина, иако тоа е реална ситуација поради менталното пореметување што го имаат некои наши соседи, но и лидерите на НАТО и ЕУ, па не знам што бараме во заедница со народски кажано лудаци.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 - Page 5 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот