Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Албанизација

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Албанизација Empty Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 9:14 am

Еве како во пракса изгледа законот за јазици. Во Велес министерот за образование на прашање поставено на албански одговара исто така на овој јазик на едно малцинство кој заевистите (предавниците) го прогласија за службен на целата територија на земјата и нема превод. Затоа што албанскиот го направивте службен и во Велес, општина во која според последниот попис има 0,21% Албанци. Градоначалникот на Велес, од редовите на предавничката СДССМ реагираше. Треба ли да очекуваме дека ќе биде казнет од оваа антимакедонска хунта. Ова е пример дека ниту сите во СДССМ не се поддржувачи на окупацијата на Македонија. Изгледа не сметаат нас Македонците за животни кои од мајмуните до Заев немаат историја, па ова е обид за дресирање со кое ќе прифатиме изедначување на малцински јазик како службен.


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Сре Јан 30, 2019 9:43 am

Бидејки градоначалникот Коцевски интервенирал а министерот после интервенцијата го сменил однесувањето јасно е дека законот не е таков каков што вие дпсмне-офците се обидувате да го прикажете. Во случајов министерот всушност го злоупотребил и прекршил законот обидувајки се да собере некој политички поен. Честитки за градоначалникот и СДСМ за спречувањето на злоупотребата на законот и силното инсистирање тој да се спроведува така како што гласи а не како што будалите од дуи и дпсмне замислуваат.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 2:19 pm

Не знам од каде ти е информацијата дека министерот го преведе одговорот и на македонски. Јас немам таква информација. На прашање на новинар поставено на македонски одговори на службениот јазик. Албанскиот по Уставот не е службен јазик во Велес, туку само македонскиот. Со противуставниот закон ни се случува ова. И во Републичкиот судски совет член на советот Албанец побара да зборува на албански. Му беше одговорено дека законот предвидува преоден рок во кој ќе се вработи преведувач. Колку институции и јавни претпријатија има во државата и кој ќе ги плати сите преведувачи што таму ќе треба да се вработат? Законот не предвидува такви финансиски последици. Денес гледав на три телевизии јавувања на граѓаните. Ниту еден не го поддржа ова однесување на власта. Дали песната Море сокол пие вода на Вардарот ќе ја менувате во Двоглав орел пие вода на Вардарот само за да останете уште некој месец на власт. Оваа влада, за жал тешко дека ќе си замине пред истек на мандатот со избори, а доколку не си замине што поскоро ќе направи огромна штета. Не само финансиска.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Сре Јан 30, 2019 3:23 pm

Ти ги немаш само оние информации што ги имаш ама се правиш глуп за да ги одбраниш лагите што ги пласираш од штапските депеши. Среќа е што само писмените знаат да читаат и да ја сфатат омразата која блика од тебе кон се што е македонско. Колку изопачен од омраза кон македонците ум треба да имаш па да ги нарекуваш северџани, да лажеш и измислуваш погрдни називи за македонското народно творештво. И се со една лудачка цел, да дојдете на власт и да ја уништите македонската нација и држава. Среќа што само вие лудаците од дпсне останавте болни во мозокот и заробени од синдромот на самоуништување. Мнозинството македонци за среќа се нормални и на крај памет не им паѓа да го навредуваат а уште помалку уништуваат сопствениот народ.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 3:54 pm

luxor напиша:Ти ги немаш само оние информации што ги имаш ама се правиш глуп за да ги одбраниш лагите што ги пласираш од штапските депеши. Среќа е што само писмените знаат да читаат и да ја сфатат омразата која блика од тебе кон се што е македонско. Колку изопачен од омраза кон македонците ум треба да имаш па да ги нарекуваш северџани, да лажеш и измислуваш погрдни називи за македонското народно творештво. И се со една лудачка цел, да дојдете на власт и да ја уништите македонската нација и држава. Среќа што само вие лудаците од дпсне останавте болни во мозокот и заробени од синдромот на самоуништување. Мнозинството македонци за среќа се нормални и на крај памет не им паѓа да го навредуваат а уште помалку уништуваат сопствениот народ.
Не сум јас тој што ве нарекува северџани. Ишни си ја мувата од капата. Можеби во афект некојпат сум го напишал тоа. Го користам името што ни го наметнувате со купување и уцени на пратеници, северно македонци, кои немаат врска со Македонците во Грција или Бугарија на пример. Но оваа тема не е во врска со кршење на моите човекови права со вашето бришење на македонската историја од мајмуните до 1944 година, кога македонските партизани го победија фашизмот што се обидувате да го возобновите. Можеби и до црпнувањето на Заев од нива во Муртино. Уште се нема договорено со другар му Борисов колку историја ќе се обидете да ни избришете. Се би било во ред ако си го смените името, а не да го користите нашето име македонци, на тие што најмалку партизаните, илинденците, цар Самоил, многу голем број и античките Македонци ги сметаат како дел од македонскиот идентитет.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Сре Јан 30, 2019 4:08 pm

Лудило на максимум, сега името македонци стана сопственост и ексклузивно право сектага дпсне. Подобар доказ дека соседиге оправдано протестираат дека им ја крадете историјата нема. Тоа што сакате на два милиони народ да да им забраните да го користат сопственото национално име македонци е сигурен доказ дека итно ви треба помош во специјализирана установа до која ќе бидете транспортирани со жолто комбе.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 4:33 pm

Темата е албанизацијата на Македонија, односно дали Двоглав орел пие вода на Вардарот и дали едната глава е на Али Ахмети, а другата на Зоран Заев. Не знам зошто ма секоја тема се обидуваш да ги кршиш моите човекови права и мојот идентитет обвинувајќи ме за кражба. По тебе веројатно американци се само Индијанците.
Еве линк дека и во судскиот совет сте изгласале двојазичност која нема да биде платена праведно, односно 25% до наредниот попис од страна на нашите соживотни - Албанците.

https://www.sitel.com.mk/ademi-pobara-primena-na-albanskiot-jazik-i-preveduvach-vo-sudski-sovet_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by Bosonoga on Сре Јан 30, 2019 5:26 pm

Albanizacijata e samo vo glavite na crepovite sto ni degrujovizacijata ne im pomaga.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 6:07 pm

Се што добија албанците со овој закон веќе го имаа. Сегашната паника е крената од дпмне и дуи кои се плашат од предвремени избори и оркестрирано дејствуваат со цел соборување на рејтингот на СДСМ кој ако се одлучи на предвремени ке добие убедливо најмногу пратеници и ќе можа да состави стабилно парламентарно мнозинство без да биде уценуван од дуи и дпмне за имплементирањето на реформите кои се неопходни за почеток на преговорите со ЕУ.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 8:40 pm

За кој пенис тогаш се носеше нов закон за јазици. За да тврдиш дека е препис од стариот. Дискутирај со податоци наместо да ни ги раскажуваш твоите соништа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 9:06 pm

Двоглав орел пие вода на Вардарот и дали едната глава е на Али Ахмети, а другата на Зоран Заев

Небањат ова се за тебе факти? Беше ли гола вода кога се разбуди?

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 9:20 pm

Темата е албанизацијата на Македонија, односно дали Двоглав орел пие вода на Вардарот и дали едната глава е на Али Ахмети, а другата на Зоран Заев е целата реченица од која си избањал еден дел. Јас не се однесував така кон твоето лажно тврдење дека во општини во кои нема ниту еден Албанец и по претходниот закон морал да се користи малцинскиот албански јазик и дека биле предвидени драконски казни за негово непочитување како што е предвидено сега. Дали ни опишуваш свои соништа или не си прочитал двата закона, па пишуваш со верба во човекот што се колнеше во децата дека нема да се смени името на Република Македонија. Сега Северна.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 9:26 pm

Се што имаат сега им е дадено и претходно, единствена разлика е што сега вие небањатите и вашите ортаци во криминалчот од дуи го злоупотребувате законмот да му наштетите на СДСМ надевајки се дека со тоа ке ја претставите државата како нестабилна па како порано ќе ве донесат и одржуваат на власт заради избегнување мегуетнички конфлкт. Заборавате дека Македонија е веќе де факто членка на НАТО и вашиот лажен меѓуетнички соживот повеќе не му е потребен никому.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 10:02 pm

Очигледно немаш појма за делувањето на НАТО. И Турција, на пример, е членка на НАТО па со децении е во војна со турските Курди. Но сето тоа нема врска со албанизацијата на Македонија што ја направивте, иако очигледно појма немаш за новиот закон за употреба на јазиците, што на криминален начин беше објавен во Службен весник.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 11:11 pm

Војна против курдите? Од кога небањат Турција нема контрола над својата територија и води граѓанска војна? Да не мислеше дека во таа област држи повеќе воени сили за да се пресмета со курдските терористи кои не се никаква воена сила за да се дефинираат акциите на турската држава како војна?

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Чет Јан 31, 2019 9:00 pm

И кај нас 2001 година не се третира како војна, а си го сменивме Уставот, што веќе преоѓа во навика.
Денеска имавме протест, кога ги спомна Турците, против Заев и финансирањето од страна на владата на терористичката организација што се обиде да изврши државен удар против Ердоган

https://infomax.mk/wp/протести-пред-амбасадата-на-турција-т/

Дали Заев сака да испровоцира турско вето за влез на Македонија во НАТО.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 9:22 am

Турција нема да го блокира влезот во НАТО, ЗАМАН се откажа од донацијата а ионака Ердоган само се прави силен, истиот момент кога НАТО би се повлекол од Турција Ердоган знае дека ќе стане само фигура во рацете на Путин.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 4:08 pm

Да не беше Путин Ердоган ќе беше насилно урнат од власт и ќе беше донесен некој како Заев што ќе беше само фигура во рацете на некого. Да те потсетам дека Русија го понесе најголемиот товар за рушење на фашизмот на средината на минатиот век. Тие што ја следат наместо да ја бришат како црпнатиот од Муртино и неговото стадо знаат дека историјата се повторува.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 4:48 pm

Тешка глупост е дека Путин го спаси Ердоган од лажираниот обид за државен удар со кој Ердоган сакаше да воведе апсолутна власт во што и успеа.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 4:54 pm

Немам што да дискутирам со некој што појма нема за фактите. Се надевам дека Трамп, кој и самиот има проблеми со т.н. Длабока држава ќе го испорача вашиот сојузник (муслимански Сорос) Фетула Ѓулен на Турција и дека ќе имаш можност да го следиш судењето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 4:56 pm

Единствениот контакт со фактите кај тебе се депешите од штабот на дпсмне на кои слепо им веруваш.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 5:20 pm

Не сакаш да разбереш дека не се сите исти како тебе. Ќе поминеш ли еднаш на дискусија по темите наместо што си се фатил за мене како слеп за стап, како што вели една народна поговорка. Ти одиш по логиката дека фудбалот може да помине, ама играчот не. Не можеш ли да одговориш на тоа што сум го напишал во врска со темата, наместо што бегаш на дискусија во врска со мене или нешто друго во стилот Груевски крадел, па затоа Заев стана велепредавник. На тоа секогаш ќе одговорам дека ќе поддржам власт што ќе ги гони сите криминалци. На пример ако Дурловски не е терорист, да одговараат судиите и обвинителите што го малтретираат со месеци. И наредбодавецот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 5:24 pm

Па ти всушност ништо и не пишуваш по темата освен што пласираш "вистини" продуцирани во штабот на дпсмне. Тоа што јас ги разобличувам тие лаги не треба да го сфаќаш лично.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 5:34 pm

Ајде ќе се обидам да дискутирам на полесен начин. Зошто мислиш дека е нормално во Берово да се вработат 20тина или повеќе Албанци и подрачните единици и државните претпријатија да плаќаат драконски казни ако не успеат да најдат Албанци или луѓе што го познаваат јазикот затоа што во наредните 10 години може да дојде еден или ниеден Албанец за да побара некоја услуга. Колку Албанци не завршиле работа во Берово поради непознавање на јазикот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 7:34 pm

Dovolen e eden preveduvach i ne mora da bide albanec. Sepak i da e taka kako shto pishuvash (iako ne e) zoshto se grizhish, eve sega kje ima izbori, pobeduvate i go ukinuvate zakonot za jazici, dogovorot so Bugarija i se razbira dogovorot so Grcija, ili takvo neshto ne mozhe da se ochekuva od dpne-predavnichka?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација Empty Re: Албанизација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот