Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ

Go down

ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ Empty ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ

Пишување by osa on Чет Фед 14, 2019 11:10 pm

Научниците открија лек против губење на паметењето кај постарите лица
Експерименталниот лек со кој се засилуваат мозочните клетки дава нова надеж за лекување на губење на паметењето и и слични проблеми кај постарите.

Клиничките тестирања би требало да почнат во рок од две години , а доколку се покаже сигурен , на дневна база би го земале лица постари од 55 години. Тестовите направени врз животни покажале дека постарите само по половина час од земање на лекот имале подобра меморија.

По два месеца од примената на лекот кај животните , мозочните клетки кои биле намалени , почнале дас е зголемуваат.

Професорот Етјен Сибил од Центарот за зависности и ментално здравје во Торонто изјави дека лекот не е наменет самоз а обично губење на паметењето , туку и за лекување на лица заболени од депресија , шизофренија и Алцхајмерова болест.

Професорот вели дека доколку почен примената на лекот , треба да го земаат сите лица постари од 55 и 60 години , а кои имаат ризик од конгенитивни потешкотии.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ Empty Re: ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ

Пишување by EVITA on Пон Фед 25, 2019 2:10 pm

Odvaj chekam da dojde lekot vo maloprodazba

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 254
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ Empty Re: ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ

Пишување by EVITA on Чет Мар 28, 2019 3:54 pm

shto mislite dali ke pristigne kaj nas lekot za pametenje?

EVITA

Број на мислења : 254
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ Empty Re: ЛЕК ЗА ПАМЕТЕЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот