Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Go down

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ .... Empty МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Пишување by osa on Нед Мар 03, 2019 11:18 pm

Манчевски најави модел со кој ќе се спречат злоупотребите со правичната застапеност во администрацијата

Министерството за информатичко општество најавува измените на корпусот закони поврзани со администрацијата, објави телевизија Алсат М. Со нив се очекува да се отстрани таканаречениот балансер кој ја одредува правичната и соодветната застапеност, за што постојат низа докази дека е предмет на злоупотреба. Последниот случај беше оној со Билјана Зефиќ, која се претставила како Албанка за да добие место во Управата за извршување санкции.

Комисијата за проценка нема да има проширени надлежности, но кандидатите во текот на интервјуто ќе имаат подетален распит, отстранувајќи ја можноста да се злоупотреби законскиот простор за декларирање со друг етникум, со цел да се добие работното место.
Случаи како Билјана Зефиќ има многу. Овој феномен на лажно декларирање на етничката припадност министерството и Агенцијата за администрација нема да ги истражуваат, бидејќи за ваква манипулација тие немаат законска можност да реагираат.

https://fokus.mk/manchevski-najavi-model-so-koj-ke-se-sprechat-zloupotrebite-so-pravichnata-zastapenost-vo-administratsijata/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15877
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ .... Empty Re: МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Пишување by SHARENI on Пон Мар 04, 2019 6:39 am

Koga se saka se se moze
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 672
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ .... Empty Re: МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Пишување by трендафил on Пон Мар 04, 2019 7:51 pm

Ако на работа се примаше најдобриот кандидат без етничка дискриминација или привилегија, овој проблем ќе го немаше.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6464
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ .... Empty Re: МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Пишување by osa on Чет Ное 14, 2019 1:54 pm

Ke si prodolzat vrabotuvanjata ....na ispraznetite rabotni mesta mora da se primaat novi rabotnici ,logichki

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15877
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ .... Empty Re: МАНЧЕВСКИ НАЈАВИ ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот