Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поврат на ДДВ

Go down

Поврат на ДДВ Empty Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Сре Мар 06, 2019 10:12 am

Не знам зошто прво би се собирало цело ДДВ, па после би се враќал дел на граѓаните со релативно големи трошоци, прво за електронски картички, потоа за систем кој вклучува луѓе и опрема кој би ги обработувал податоците за да се врши поврат на трансакциска сметка што исто така чини пари. Не е ли поедноставно да се намали процентот на ДДВ, па ако треба да се вратат 15% ДДВто наместо 18% да се намали на 15,3%, а од 5% на 4,25%. Ова доколку не се воведува систем со кој наводно ќе ни се враќа 15%, а со разни манипулации тој процент ќе биде далеку помал. И за кој пенис се зголеми ДДВ на лекови од 5 на 18% ако има вишик пари во буџетот. Сега веќе сите знаеме дека народот ќе ја плати цената на овој проект во кој ќе се вработат прилично партиски војници на ДУИ и СДСМ пред се, при што бројот на Албанци ќе биде праведен во смисол колкав процент се прикажува дека се од населението, а не од сумата на пари што ја уплаќаат во буџетот (или како ДДВ). Дали на пластичарска улица еднаш ќе се спроведе легална работа со фискални сметки, на пример.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by Bosonoga on Сре Мар 06, 2019 10:57 pm

abe ti mislish ova e tunguzija
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 908
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Пет Мар 08, 2019 8:43 am

Мислам дека би било добро да сме Тунгузија. Полошо е. Не сум слушнал дека Тунгузија менувала име или кастрирала најголем дел од историјата и идентитетот.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Вто Мар 19, 2019 10:08 am

На лековите хунтата го зголеми ДДВто од 5 на 18%, што би рекле на 1.000 денари за 130 денари. Сега ќе ни враќа на 1.000 денари по 27 денари. !03 денари ќе си поделат СДСМ и ДУИ. На храна ДДВто е 5%, па ќе се враќаат по 7,5 денари на 1000 потрошени денари. Плус граѓаните ќе имаат трошок за да ги пријават сметките, а ќе треба да ги платат и вработените во државната администрација што ова ќе го работат. На комуналните сметки, струја, телефони, интернет, вода, ѓубретарина и друго нема да се враќа ДДВ затоа што не се издаваат фискални сметки. Исто и за стоката купена на пазар. Што би рекле една голема галама од која обичните граѓани нема да видат ништо.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by defo on Вто Мар 19, 2019 8:05 pm

трендафил напиша: Исто и за стоката купена на пазар. Што би рекле една голема галама од која обичните граѓани нема да видат ништо.

Чекај мајсторе стој!!! За ова во црвеново, сериозен ли си.......Па ти беше прв кој врискаше како заклан на форумов против новиот закон за Пазарџиите. Јас реков дека законот е недоработен, меѓутоа е добра основа за подобар закон за пазари, со кои ќе се скине сивата економија. ЈАс за пазарите јадев бурек уше пред 5 години, не од сега. Јас пример, не одам на пазар, пазарам од пиљара. И тие пари шо ќе ми ги вратат тамам че се ко да сум купувал од пазар.
Инаку се слагам да законов е популистички и не е вреден за дискусија.

defo

Број на мислења : 2518
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Вто Мар 19, 2019 9:03 pm

Тука се согласувам дека се работи за предизборна популистичка мерка која веројатно нема да се исполни.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by Nebula on Вто Мар 19, 2019 11:13 pm

poleka neka pochne pa ke pobarame izmeni za podobro

Nebula

Број на мислења : 698
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Вто Мар 26, 2019 6:29 pm

И без да почне јасно е дека ова е само уште еден обид на власта да отвори нови работни места за своите членови. Не разбирам зошто мора прво да ми ги земат парите, па да ми ги вратат. И онака парите се цело време мои - и кога се во буџетот. Јас и сите други граѓани го полниме буџетот. Не се тоа пари што ги уплатиле сега СДСМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by PRVOBOREC on Вто Мар 26, 2019 6:36 pm

Аман бре небањати кога вие ќе разберете нешто? Всушност ова е реторичко прашање, одговорот е јасен. Сеуште кај вас небањатите се чувствуваат последиците од зафатите во жолтата куќа.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1489
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Нед Мар 31, 2019 11:05 am

Една паметна одлука на владата доколку стане реалност. Намалување на ДДВ на гасот од 18 на 5%.

https://www.libertas.mk/zaev-go-namaluvame-ddv-to-za-gasot-od-18-na-5/03.31.2019

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by Teo on Вто Апр 02, 2019 11:27 am

Bravo za vladata na mnogupochituvaniot gospodin premier Zoran Zaev koja pokraj toa shto na gragjanite im ovozmozhuva da koristat eftin energens so shto im go podobruva standardot voedno i ja shtiti zhivotnata sredina i im go podobruva i zdravjeto.
Teo
Teo

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by трендафил on Вто Апр 02, 2019 2:20 pm

Уште се надевам дека и ова не е лага поврзана со претседателските избори. Во секој случај идејата е добра.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7571
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Поврат на ДДВ Empty Re: Поврат на ДДВ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот