Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР

Go down

МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР  Empty МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР

Пишување by TRAJCHE on Сре Мар 13, 2019 12:57 am

ДСЗИ потврди четири случаи со опасната МРСА во градинка и училиште во Чаир

Четири деца заразени со опасната бактерија ,,МРСА‘‘ во ЧаирЧетири случаи на бактеријата ,,МРСА‘‘ се потврди по контралата направена во градинка и училиште во општината Чаир. Според информациите од ДСЗИ, сите четири случаи се кај деца од кои три од големата група во градинката ,,Снегулка‘‘ и едно дете од второ одделение во учиштето ,,Панајот Гиновски‘‘. Сите дечиња се на домашно лекување, а ќе се вратат во образовните институции откако ќе биде потврдено дека ја немаат бактеријата. Инаку ,,МРСА‘‘ е бактерија од групата на стафилококни бактерии и е отпорна на повеќе антибиотици, тешко се лекува, а кај пациенти со намален имунитет може да предизвика сериозни компликации, па дури и смрт. Случај со бактеријата ,,МРСА‘‘ беше евидентиран во јануари кај вработен техничар на клиниката за стоматологија по што следуваше вонреден надзор од екипи на ДСЗИ на клиниката.

https://sitel.com.mk/chetiri-deca-zarazeni-so-opasnata-bakterija-mrsa-vo-chair
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР  Empty Re: МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР

Пишување by TRAJCHE on Сре Мар 13, 2019 1:02 am

i sega shto chekaat da stigneme do epidemiski razmeri ,neka izleze filipche i neka kaze zadolzitelno site deca da napravat bris od nos i grlo koi posetuvaat gradinka i sekako od uchilishtata i bez negativen rezultat od bris da ne se primaat decata vo gradinka i vo shkolo
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР  Empty Re: МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР

Пишување by трендафил on Сре Мар 13, 2019 1:35 pm

Треба да се утврди и дали имаат децата врска со забниот техничар од стоматолошката клиника во Клиничкиот центар Мајка Тереза кај кој беше најдена иста бактерија во јануари.

https://infomax.mk/wp/ситуацијата-на-стоматологија-се-стаб/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР  Empty Re: МРСА -ОПАСНА СМРТОНОСНА БАКТЕРИЈА ВО ЧАИР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот