Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОПИС

+8
PRVOBOREC
Nebula
defo
zozoti
Luxor
SHARENI
osa
трендафил
12 posters

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Пон Мар 29 2021, 21:10

Ти не разбираш, од дрвата не можеш да ја видиш шумата.

Патем ако уште еднаш модератор квалификуваш како партиски бот ќе одмориш од форумот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Nebula Пон Мар 29 2021, 21:25

Ponapred se stava na javna licitacija. Finansierot mu e vo aut pa mora da bara care. Seedno dali Zaev dali Mickoski.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Пон Мар 29 2021, 21:43

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by defo Пон Мар 29 2021, 23:05

Претпоставува дека ова ќе се деси......уствари се што мислам се дешава, реков дека ДПМНЕ ќе нема вонреден конгрес. И ќе се одложи пописот. И се ќе си остане исто бар до после нова 2022. Ама ајде да не ја трујам темава.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Мар 30 2021, 18:24

А што мислиш за денешната посета на министерот за одбрана на Кина. Дали ако Македонија дозволи спојување ма патот на свилата (Грција, Бугарија и Унгарија веќе имаат прифатено) дали ќе добиеме вакцини од тие што јас сакам да добијам, од класичните со мртов вирус.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Мар 30 2021, 19:52

Привремено опозицијата го стопира пописот. Сега следи главната битка, да се смени законот за попис и да се донесе во нормални рамки според европските и светски стандарди, без форсирање на желбите на едно етничко малцинство што сака насилно да стане мнозинство. Без разлика што говорат бројките.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Albatros Вто Мар 30 2021, 20:52

Pak gi prodavate stapskite finti da pokriete deka od "nema da bideme konstruktivna opozicija" po javuvanjeto na Palmer demek tolku ste silni naredniot den gi ispolnivte site negovi zelbi. Vo zakonot za odlozuvanje nema nikakvo menuvanje na metodologijata. Popisot za dijasporata prodolzuva da tece.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by zozoti Вто Мар 30 2021, 21:03

Ne moze im nikko nista.😁

ПОПИС - Page 5 Img_2061

zozoti

Број на мислења : 346
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Сре Мар 31 2021, 16:21

Чудно никој не спомнува дека еден од уапсените во Грчец во акцијата во која требаше да се уапсат босовите на банди прпродавачи на дрога требало да биде попишувач, односно да ни влегува во домовите. Дали има и други криминалци, бидејќи очигледно не е вршена безбедносна проверка попишувачи. Работите се комплицираат околу одложувањето на пописот. Проблемите ги предизвикува претседателот на Собранието Талат Џафери. Ако не успее одложувањето по редовен пат им предлагам на СДСМ и ВМРО да го одложат пописот на ист начин како што беше Џафери избран за спикер првиот пат, на 27 април.
Тоа што Албанците се против одлагање на пописот јасно кажува во чија полза е правен законот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Albatros Сре Мар 31 2021, 17:53

Nikogas ne se vrsi bezbednosna proverka na popusuvaci. Nitu vo edna zemja. Popisot e statisticka operacija so javno dostapni podatoci a ne spionski triler. Albancite se protiv odlozuvanje na popisot zaradi toa sto najgolemiot del od niv vo dijasporata se popisaa dodeka makedoncite bea vo totalna konfuzija zaradi zloupotrebata na popisot vo politicki celi. Dzaferi kolku sto znam vie od vmro go priznavte za pretsedatel na parlamentot taka sto manipulacii vo toj pravec se beskorisni.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Сре Мар 31 2021, 19:28

Мокаде во светот не се попишува диојаспората, со исклучок на тие што времено се во странство, но во секој случај помалку од 12 месеци. Може да се попише дијаспората, но кај нас тоа е политичка операција, а не статистичка, Не знам зошто би се попишал на пример братучет ми кој е иселен во Австралија пред 60 години и нема да дојде од здравствени причини во матичната земја. Македонија нема што да планира во однос на него ништо. Ни за пензија, ни за старечки дом, ни за болница ... Се му е средено во Австралија. Таму му се родени и живеат неговите деца. Сите таму и се попишуваат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Апр 02 2021, 20:17

Очигледно е дека пописот ќе се одложи. Останува втората фаза, пописот да се доведе во нормала, односно да се попишат само тие што ги исполмуваат условите да бидат попишани. Тие што живеат во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пон Jул 05 2021, 14:48

Го слушам директорот на Статистика дека ако на конкурсот за попишувачи се бара тие да бидат вакцинирани би било дискриминација кон невакцинираните. Кога за упис во градинка или училиште се бара децата да бидат вакцинирани, тоа не е дискриминација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Nebula Пон Jул 05 2021, 16:50

Najdobroto resenie bi bil zakon za zadolzitelna vakcinacija.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пон Jул 05 2021, 20:55

Повеќе земји од ЕУ веќе припремаат такво решение. Секој може да одлучува за своето здравје, но не и да биде опасност да зарази друг.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пон Jул 05 2021, 21:02

Да напишам и дека директорот на Статистика не очекува повеќе од 1,5 милиона жители во Македонија. Тоа значи дека имаме повисок БДП по глава на жител, но и повеќе починати на милион жители.

Статистика ги има првите бројќи, а тие се фpaпантни: Во Македонија нема повеќе од 1,5 милиони жители, секое трето новороденче се раѓа во стpaнство | iNFOMAX.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by alienmk Пон Jул 05 2021, 21:12

Od kriminalcite na vmro i sdsm koi 30 godini se menuvaat na vlast polovina od narodot se iseli.

alienmk

Број на мислења : 356
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Jул 06 2021, 18:05

Списокот треба да се надополни и пред се со ДУИ. Од криминалци нема да не спасат НАТО и ЕУ (Бугарија е очигледен пример за тоа, а контра пример се балтичките земји). За жал народот кај нас не е спремен да се избори за својата слобода, туку се задоволува со ситна корупција што ја прави власта со нашите пари.
Ајде да се осврнам на евентуално повисокиот БДП по глава на жител, ако се дели на 1,5 наместо на над 2 милиона, значи и дека работодавачите во Македонија се поалчни од другите, па платите не се сразмерни на БДПто. И ако не ја земеме во обзир сивата економија, односно колку крадат од буџетот, односно од народните пари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Nebula Вто Jул 06 2021, 22:17

Rabotodavacite gi tretiraat rabotnicite kako robovi veke 30 godini. Del od neisplatenite plati odat i vo partiskite kasi kako donacii. A se donira i za vlasta i za opozicijata pa koj i da pobedi site se nasi.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by PRVOBOREC Сре Jул 07 2021, 12:18

Се молат небањатите да не прават небањати работи.

ПОПИС - Page 5 Img_1081

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2377
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Сре Jул 07 2021, 18:48

Очигледна е намерата на новинарот да прикаже економски напредок, што ќе си помисли човек дека веста ја платила власта. Во секој случај минатата година имаше таков пад што споредување со неа е тажно. Интересно е споредување со 2019 година или со некој балкански или европски просек затоа што пандемија имаше и таму.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Jул 13 2021, 17:14

Гледам дека законот за државјанство усогласен меѓу СДСМ и партиите на Албанците ќе се нос со европско знаменце затоа што мора да се донесе пред пописот. Не верувам дека законот за ДДВ со кој за струја истиот треба да се намали од 18 на 5 проценти ќе се носи со таа брзина. Затоа што додека не се донесе власта ќе лапа по 18%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Nebula Вто Jул 13 2021, 18:47

Vmro go blokira zakonot za namaluvanje na ddv za strujata. Spored toa Mickoski uspesno i pomaga na vlasta da lapa 18% . Na steta na graganite i sopstvena steta.

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Jул 13 2021, 19:21

Како го блокира кога таа точка не е ставена воопшто на дневен ред. Се согласувам дека СДСМ сака да ја продаде таа приказна. Да лапне пари од народот, а за тоа да ја обвини опозицијата. Колку што знам ВМРО предлага ДДВ од 5% да важи и за фирмите и за граѓаните и тука е единствената разлика. Кај нас и за загадувањето, наместо зелен данок да се наплатува од најголемите загадувачи се товарат загадените, односно граѓаните. А за загадувачите власта сакаше да овозможи да користат отпад како гориво. И без дополнителен зелен данок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Jул 13 2021, 19:36

Сега слушам дека овој предлог на владата поминал комисијска расправа, па веќе се чека извесно време Талат Џафери да се смилува оваа точка да се стави на дневен ред во Собранието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 5 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот