Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОПИС

+8
PRVOBOREC
Nebula
defo
zozoti
Luxor
SHARENI
osa
трендафил
12 posters

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Сеп 14 2021, 19:12

Од над половина милион попишани граѓани, до сега 72 се изјасниле како Бугари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Nebula Вто Сеп 14 2021, 21:36

Taman kolku glasacite na Karakacanov. Poveke i nema.

Nebula

Број на мислења : 925
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by defo Сре Сеп 15 2021, 08:41

Абе оти во Центар во Скопје уте ги нема....ги чекам секој ден.......

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3208
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Чет Сеп 16 2021, 19:04

Ако е целта на пописот да се прикаже поголем процент Албанци, како што мислат некои, Центар не е интересен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Нед Окт 03 2021, 14:33

Според некои објави во врска со пописот 10 македонци се пријавиле од т.н. Северна Кореја. Што би рекле 10мина од т.н. Северна Македонија според Уставот сменет по неуспешен референдум, што и сега Уставот не го дозволува, избегале во Северна Кореја според поматените умови на евроатлантската меѓународна банда или Демократска Народна Република Кореја според Уставот на земјата што згрижила наши сограѓани избегани од хибридниот режим на Заев и Ахмети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by osa Нед Окт 03 2021, 15:33

hahaha mnogu interesno ..kako samo ti doteknuvaat vakvi gluposti ,jas toa se chudam

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16215
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Нед Окт 03 2021, 16:20

Се согласувам дека е глупаво што Република Македонија (скратено Македонија) што е единствена држава со тоа име доби додавка, а кај Демократска Народна Република Кореја поради кратење евроатлантската меѓународна банда и нејзините слуги користат северна. Се работи за земји во кои се користи англискиот јазик (и во ЕУ иако во ниту една земја членка или кандидат тој јазик не е официјален по Брегзит), а во англискиот Indians се користи и за Индијци и за Индијанци иако сите знаеме дека тоа е последица на грешка затоа што Колумбо мислел дека стасал во Индија, а не во Америка. Малку над минимумот интелегентен човек по смисолот на реченицата знае за кого станува збор. Лично мислам дека многу глупав човек може да побара промена на знаме или име на една земја, а уште поглупав тоа да го прифати. Ете во нешто да се согласиме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by defo Пет Окт 08 2021, 09:01

Го гледав Симоски кај Васко Ефтов, најидиотска работа, напаѓале попишувачи, кои работат за дневница, дури во Кисела Вода, некој „мангуп“ му скршил рака. Ако има некој против некого лично седните на маса, боксерски ринг и обрачунјате се. Не вака. Неможеш на атот удри по самарот.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3208
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 09:14

Доколку ова е вистина чудно е зошто ваков настан не беше одбележан во ниту еден дневен биланс на МВР или од некој новинар. Не знам ниту каде се случувало тоа. Дали се работи на пример за случај кај што попишувачот не сакал да попише некој што не треба да се попише.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Чет Фед 03 2022, 10:38

Изгледа дека тие што го сакаа пописот по секоја цена, откако се замеша меѓународниот фактор, веќе се спремаат за непосакуваните резултати. Еден е помал број на жители, што значи поголем БДП по глава на жител, но и повеќе починати од ковид, поголем долг и слично. И најголемото (привилегираното малцинство) веќе зборува за задржување на привилегиите и ако е под 20%. Интересно е и тоа што албанските партии се против една парламентарна изборна единица. Ако резултатите од последните избори се пресметаат за една изборна единица би имало три пратеника повеќе од неалбанската груга на партии. Тука треба да се земе во обзир дека ЛПД, ДОМ и ДС се сметаат како дел од коалицијата на СДСМ, исто и помалите партии од коалицијата на ВМРО, но кои не покажуваат тенденции за самостоен настап ни на локално ниво. СДСМ и ВМРО би имале по еден пратеник помалку, Левица 3 повеќе, а и Интегра би имала еден пратеник. Другите би биле горе долу со ист број пратеници. Со овој резултат не е сигурно дали по изборите би ја имале оваа влада. Но треба да се земе во обзир и тоа дека кога се сака да се сруши еден хибриден режим мотивот е поголем. По евентуална поделба се зголемуваат апетитите, па почнуваат политички игри.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Сре Мар 30 2022, 20:35

Ако се споредат резултатите од пописот со изборите многу е чудно што од тоа што се отповикале за пописот не излегуваат на гласањер. Или зошто некој што е одселен на локални избори гласа и во земјата во која се доселил и тука од каде што си заминал. Да видиме дали со измена на законот ќе се овозможи на Статистика да ги дополни податоците што им фалат ( за етничката припадност) на тие што се попишани без средба со попишувач. Интересн е бројот на Бугари, 3.504 мислам дека се, Во Бугарија има повеќе Македонци и покрај сите притисоци. Наводно на Бугарите кај нас им било страв да се изјаснат така. Се претопиле за половина век, а Хунзите не се претопени после 22 и половина векови.
Во Словенија пописот се ажурира на три месеци. Кај нас на 20 години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Чет Мар 31 2022, 09:52

Кога требаше да се брани името со излегување на референдум и гласање против дпне оФците правеа ајвар.

Кога требаше да се брани нацијата со масовно попишување за да се утврди вистинскиот процент на албанци дпне оФците не отвараа врата.

Сега сокријте се во ќош и јадете ајвар зад затворени врати.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6425
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Саб Апр 02 2022, 16:19

Ако Статистика сама по неколку дена од првичното објавување на резултати молкум, без никакво објаснување го смени бројот на атеисти за 25 пати, од 355 на 8.764, не гледам зошто да не се овозможи и на тие што административно се уфрлени во пописот дополнително да ги дадат податоците што ги нема.
Пописот отвора и нови можности. Ако Бугарите со 3.504 припадници бидат вметнати во Уставот, сите што сметаат дека имаа античко македонско потекло да дадат изјава пред нотар и собраните изјави да ги достават до Собранието со некое име (на пример Антички Македонци) да бидат внесени во Уставот. Мислам дека тоа ќе биде најголема етничка група во Македонија. Јасно ми е дека љубителите на свиткана (да не кажам скршена) кичма на Македонија и Македонците тешко ќе го прифатат тоа. Исто и нивните газди од земјите што не се мешаат во внатрешните работи на Македонија, па не им се протеруваат дипломати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пон Апр 04 2022, 20:00

Јас не гледам како можам да проверам дали во базата на Статистика не е направена „грешка“ како што тврди членот на СДСМ кој е директор на Статистика во податоците за мене, како што се „случи“ со безбожниците и христијаните. Ниту зошто на мене ми беше скратено правото да се попишам онлајн како што правеа иселениците. Не знам ниту дали има податоци дали можеби од еден компјутер или ИП адреса не се попишани можеби неколку илјади иселеници и дали таа адреса е можеби во земјата. Ниту дали на активистите на ДУИ не им беа на располагање државните бази на матични броеви и други лични податоци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Вто Апр 05 2022, 19:46

Пописот ваков каков што е покажува дека едно општрество за сите е една обична лага. Работите одат кон двонационалност, Албанци и Македонци што се спремни да прифатат дека предци им се Бугарите. Македонците со целосен идентитет и помалите етнички заедници се бришени на различни начини. Во „успешниот“ попис покрај 132.000 со непознати етнички податоци во земјата фалат и неколку стотици илјади во дијаспората. Не знам каде тоа Еуростат го ппофалил нашиот попис. Така можеби велат од некоја амбасада на која и одговараат ваквите резултати поради некои задни намери.
Кое е решението? По мене секој да може да види што е запишано за него и да се изгласа закон по кој на неколку месеци се ажурираат измении во базите кои ќе се објавуваат онлајн на веб страната на Статистика континуирано. Да не кажам да има дневна состојба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2022, 21:06

Соред пописот на Ахмети, Заев и Ковачевски има
14 712 РОМИ што не знаат РОМСКИ,
12 595 СРБИ што не знаат СРПСКИ,
8238 ТУРЦИ што не знаат ТУРСКИ,
5563 ВЛАСИ што не знаат ВЛАШКИ

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10267
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС - Page 6 Empty Re: ПОПИС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот