Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pretsedatelot Stevo Pendarovski

+6
defo
PRVOBOREC
Luxor
osa
трендафил
OPOZICIONER
10 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил Саб Ное 21, 2020 4:37 pm

Лично немам видено или слушнато за демант од Зечевиќ или Меџити. Да не говорам за тужба за клевета.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил Вто Дек 08, 2020 11:57 am

Претседателот Пендаровски наводно одбил членство во Европската економска заедница. Така вели Нова ТВ, на која мнозинството на форумов и верува.. Таму пишува цитирам иако не се согласувам со насилно променетото име на Македонија:
„Претседателот на Северна Македонија на денешната конференција за Западен Балкан организирана од Пријателите на Европа, обелодени дека македонскиот државен врв добил понуда за членство во Европската економска заедница, понудата била одбиена затоа што нема друга алтернатива од полноправно членство во ЕУ.

-Некои од нас во регионот, можам да зборувам само за Северна Македонија, добивме понуда од многу високи функционери да станеме членка на Европската економска заедница, јас веднаш ја одбив оваа понуда затоа што овој тип на размислување е катастрофален на долг рок, изјави денеска на конференцијата претседателот Стево Пендаровски.“

Еве го одговорот на поранешниот пратеник Илија Димовски кој се надева дека таква глупост не е направена самоволно од претседателот.

„Стево Пендаровски одлучил дека нам ни требало политичка интеграција (во ЕУ), не само економска, како да мора тие две да зависат една од друга, пишува Димовски на ФБ

Ако е ова точно (просто не можам да се начудам и да поверувам во најголемата глупост што можела да се направи) државниот врв под итно да се произнесе и да го информира Собранието на Република Македонија и целата јавност.

„За сите граѓани да бидат подобро информирани добро е да пишеме што е тоа ЕЕЗ или на англиски The European Economic Area (EEA)?
Организација во која членуваат сите членки на ЕУ, плус Норвешка, Исланд и Лихтенштајн, а останува и Обединетото Кралство;

Важат истите правила за внатрешен пазар како и во ЕУ;

Слободен проток на луѓе, стоки, услуги и капитал исто како да сме членка на ЕУ;

Би биле еднакви со сите права за вработување низ Европа како и да сме член на ЕУ;

Бизнисмените би ги имале истите права и заштита како да сме членка на ЕУ;

Студентите би имале право да студираат низ Европа, исто како да сме членка на ЕУ;

Стартапите ќе можат да ги користат истите програми, како да сме членка во ЕУ;

Научниците и уметниците ќе можат да користат илјадници програми низ државите на ЕУ, исто како да сме членки во ЕУ;

Слободна трговија со сите земји членки на ЕЕЗ;

Слобода да се живее и работи низ ЕУ и ЕЕЗ, исто како да сме членка на ЕУ;

Ќе се усогласи голем дел од правото на ЕУ (во делот на слободен проток на луѓе, стоки, услуги и капитал)“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Luxor Вто Дек 08, 2020 4:26 pm

Како и обично дпне оФците агрегатори на лажни вести.

https://360stepeni.mk/video-sluchaj-eea-shto-izjavi-mitskoski-po-liderskata-sredba-na-20-oktomvri-2019-godina/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Bosonoga Вто Дек 08, 2020 6:22 pm

Crepovite dpmneovski se pravat ludi kao pojma nemale eve sega doznale.

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Img_2137
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 933
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил Вто Дек 08, 2020 7:11 pm

ВМРО зборува за Европска економска зона во која членуваат сите земји од ЕУ. Таа не е алтернатива на унијата, туку паралелен дел преку кој во економијата соработуваат и други земји надвор од ЕУ со европската економија. Кога е дискутирано дека нема друга алтернатива не се мисли на европската економска зона, туку на Кина, Русија и други како носители на економски и политички заедници. Не значи дека ќе се откажеме од ОБСЕ, ОН и други политички организации.
Не знам само дали Заев и понатаму е брат со Бојко Борисов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Albatros Вто Дек 08, 2020 7:16 pm

Ne e vazno sto zboruva tuku toa sto Mickoski go poddrzal Pendarovski vo toj pogled. Sega samo se obiduvaat da se isperat i da go odvlecat vnimanieto od nivnoto ucestvo vo odbivanjeto na ponudata. Pendarovski e jasen, Mickoski go poddrzal stavot deka na Makedonija ne i e potrebno clenstvo vo EEZ.

Albatros

Број на мислења : 720
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил Вто Дек 08, 2020 7:38 pm

Не знам, не сум слушнал такво нешто затоа што лидерските средби не се јавни. Лидерска средба е и нешто што не постои во Уставот и законите. За такви одлуки надлежно е Собранието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Albatros Вто Дек 08, 2020 7:48 pm

Oficijalno, jasno i nedvosmisleno. Mickoski po kojznae koj pat dokaza deka e neseriozen i neprincipielen politicar koj svoite greski so lagi i obvinuvanje na drugite se obiduva da gi sokrie.

Во врска со прашањата за изјавата на претседателот Пендаровски за потенцијално членство во , информираме за следново:

Во октомври 2019 година кога отварањето преговори со ЕУ за нашата земја беше одложено заради усвојување на новата методологија, во Брисел, неофицијално циркулираше идејата за алтернативно членство за државите од Западниот Балкан во Европската економска зона, се разбира, откако ќе ги исполнат потребните услови за тоа.

Ставот на претседателот Пендаровски и тогаш и сега беше дека никаква алтернатива на членство не треба да се прифаќа затоа што полноправното членство во ЕУ подразбира да сте дел и од заедничкиот европски пазар.

Меѓутоа, со цел да се оформи заеднички државен став во однос на изнесените идеи во Брисел, председателот Пендаровски, на 20 октомври 2019 година свика средба на претседателите на политичките партии од власта и од опозицијата кои имаат пратеници во Парламентот.

На средбата беше постигнат апсолутен консензус и од страна на сите лидери, вклучително и од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски беше поддржан ставот дека на Република Северна Македонија и ѐ потребно членство во Европската Унија, а не учество во алтернативни облици на соработка со ЕУ, затоа што на земјата покрај економска интеграција и е потребна и политичка интеграција и усвојување на демократските стандарди и вредности– владеење на правото, независно судство и медиуми, човекови слободи и права.

Во таа насока, сите присутни заклучија дека не треба воопшто да се размислува за алтернативи, туку земјата треба да продолжи со засилено темпо за реализирање на стратешката цел – полноправно членство во Европската Унија.

https://pretsedatel.mk/европска-економска-зона/

Albatros

Број на мислења : 720
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил Вто Дек 08, 2020 8:02 pm

Ако добро разбирам одлуката е дека сме вљубени во ЕУ и ако ЕУ не не сака ќе си останеме неоженети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski - Page 2 Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот