Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by osa on Саб Мај 18, 2019 2:02 am


[size=38]Вработени од времето на ВМРО ДПМНЕ и прават саботажа на новата владејачка гарнитура во зградата на ВладатаАко.мк
 -
јули 7, 2017

[/size]

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Vlada_amb_g_57

Прес службата на Влада на РМ, објави информација според која дел од вработените во времето на ВМРО ДПМНЕ, прават саботажа и шират лажни информации дека им бил оневозможен пристап до некои медиуми, кои не се по ќеифот на оваа владејачка гарнитура.  Ова е саботажа од некои од вработените што ги затекнавме, реагира Владата предводена од СДСМ.
Во соопштението се вели:

,,Информацијата дека во зградата на Владата на Република Македонија се блокирани одделни медиуми е објавена без соодветно и неопходно објаснување. Најточната интерпретација на привремениот прекин до пристап до одделни интернет страници, е дека станува збор за интервенција, за која постојат сериозни индиции дека се работи за намерна саботажа за да се создаде слика дека новата Влада не е транспарентна и отворена за критики.
Утврдено е дека блокирањето на пристапот е само кај дел од персоналните компјутери во Владата, но не и во целиот систем, што јасно укажува дека е направена блокадата во оној дел каде што некој имал пристап.
Набргу по утврдувањето на состојбата, Секретаријатот на Владата презеде соодветна постапка и интернет комуникацијата во зградата на Владата е вратена во редовна состојба каква што е постојано. Тоа само ги потврди сомневањата дека некој од затекнатите вработени во владините служби преземаат чекори со намера да ја компромитираат работата на новата Влада.
Сите надлежни служби вршат соодветни проверки за случајот и за утврдената одговорност јавноста ќе биде информирана.
Сакаме да ја увериме јавноста дека Владата на Република Македонија никогаш нема да отстапи од декларираниот принцип за целосна транспарентност, одговорност, отчетност и отвореност.
Феномените каков што е овој, блокирање и пропагандистичка хајка, беа секојдневие на претходната влада. Промените што настанаа и што ги спроведува оваа Влада се креирани овие појави да бидат само сеќавање дека биле редовна пракса за време на претходната власт.“

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by osa on Саб Мај 18, 2019 2:06 am

seushte go ima ovoj fenomen vo site institucii ...i posle dve godini od objavenava vest ,moze da konstatirame deka seushte postojat blokadi i zatoa nemoze da ima dovolen uspeh vladeenjeto na novava vlas ...odtamu i revoltot na mnogumina koi jasno go iskazaa na predsedatelskite izbori ....zatoa ne glasaa mnogumina za g-din Stevo Pendarovski.....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by osa on Саб Мај 18, 2019 8:25 pm

[size=28]Градот Скопје, анализа за спроведување на „метлата“
Alsat2019-05-18T20:05:50+02:00
[/size]
Отпуштањето од работа на функционерите на институциите под надлежност на Градот Скопје кои ќе бидат на мета на операцијата позната како „Метла“, е само прашање на време. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов изјави дека се во фаза на анализирање на работата на директорите на јавните претпријатија и останатите функционери. Шилегов не прецизираше кога и од кои функционери ќе започнат, но истакна дека одлуките ќе се донесат врз основа на резултатите кои тие ги покажале на работа.


 Од ВМРО ДПМНЕ велат дека оваа операција таканаречената „Метла“ е измислена од власта за да ја сокрие корупцијата и мрзливоста на нивните функционери. Според опозициската партија, оваа чистка нема да се случи, туку само ќе се направат ротации на функционерите од една позиција на друга. Портпаролот на опозициската партија, Наум Стоилковски за Алсат изјави дека со ништо не може да се скријат злоупотребите на тендерите кои се направени и во Град Скопје.
„Метлата е уште една голема лага и обид за манипулирање на јавноста од корумпираниот клан на власта. Криминал има на сите полиња, почнувајќи од раководството на СДСМ па се до Град Скопје. Граѓаните не можат да се измамат ниту од лагите на Зоран, ниту од тие на Петре”, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 Според најавите на премиерот Зоран Заев, на почетокот на јуни ќе се знаат кадровските измени во владиниот кабинет. Самиот премиер рече дека во текот на овој месец се прават проценки на работата на министри, заменик министри, директори и други функционери во општините, кои се под надлежност на Владата. Заев најави дека измените ќе се случат и во партијата со која тој управува, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.
Аднан Чаили

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by TRAJCHE on Нед Мај 19, 2019 2:46 pm

ja se nadam ke smeti premierot sve shto e shkart dpmneovsko ,tie nezasluzuvaat shansa ,toj nikogash nema da glasa za sdsm bez ogled shto znae i e svesen deka e dobro i deka taka treba(opshto za bilo koja rabota pishuvam)
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by трендафил on Нед Мај 19, 2019 7:35 pm

Да беше резултатот од изборите по друг, посебно во првиот круг кога опозицијата победи, власта немаше ни да помисли на метла. Со овие резултати СДСМ знаќително ќе заостануваше зад ВМРО ако изборите беа парламентарни. Што би рекле премиерот и владата не живеат во овој свет, туку во некој виртуелен во кој тече мед и млеко. Реално за нив веројатно и течат мед и млеко во облик на евра.
Повеќе пати го поставувам прашањето (сега проширено. Ако „режимот“ „крадеше“ по 500 милиони евра годишно, плус сега со зголемувања на акцизите и даноците приливот во буџетот е за 260 милиони евра зголемен, што прави власта со тие 760 милиони евра. Старата власт и градеше, без разлика дали тоа му се допаѓаше на некој или не.
Не разбирам зошто цел шкарт да не биде пометен и тој од СДСМ и ДУИ и премиерот ако е шкарт, туку само тие од ВМРО. Ваљда за состојбата во државата е одговорна власта, а не опозицијата. Не се Заев и Ахмети малолетни па Мицковски да одговара за нив. Ако рибата смрди од главата, прв што треба да замине е Зоран Заев. Ако не добиеме датум за преговори со ЕУ во јуни треба да се набрка веднаш заедно со тимот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by osa on Нед Мај 19, 2019 7:47 pm

rezultatot beshe takov zoshto ne zaigra metlata vednash koga dojde sdsm na vlast  ...ama podobro nekogash otkolku nikogash

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕУШТЕ БЛОКАДИ Empty Re: СЕУШТЕ БЛОКАДИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот