Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

АЛКОХОЛОТ И КАЛОРИИТЕ

Go down

АЛКОХОЛОТ И КАЛОРИИТЕ Empty АЛКОХОЛОТ И КАЛОРИИТЕ

Пишување by osa on Саб Јун 22, 2019 12:04 pm

ЗДРАВЈЕ
Алкохолот во калории – колку навистина дебелеат пивото, виното и жестоките пијалаци?
Објавено на 21 јуни, 2019 во 19 часот и 28 минут
Доколку се борите со вишок килограми, треба да вклучите кочница во пиењето алкохол.

Главната причина зошто треба да се внимава на количината алкохол додека слабееме е што алкохолот содржи голема количина калории. За споредба, мастите содржат 9 kcal/g, додека алкохолот содржи дури 7 kcal/g, а немаат речиси никаква нутритивна вредност. Калориите од алкохолот често се нарекуваат „празни калории“ бидејќи го заземаат местото на калориите од нутритивно вредните намирници. Алкохолот лошо влијае на слабеењето, од причина што отвара и апетит, па ќе јадеме повеќе.
Како би објасниле подобро колку калории содржи одреден пијалак, истражувачите навеле пример кој е еквивалент на изедени кекси (чоколадни кекси богати со влакна) и колку е потребно да пешачите за да ги потрошите наведените калории:
– 0,5 л пиво – калориска вредност 250 kcal што е еквивалентно на 3 изедени чоколадни кекси, а потребни се 53 минути брзо одење како би ги потрошиле наведените калории.
– чаша вино – содржи 178 kcal што е еквивалентно на 2 изедени кекси, а потребни се 38 минути брзо одење за да се потрошат наведените калории.
– водка со сок од портокал – содржи 109 kcal што е еквивалентно на 1 изеден чоколаден кекс, а потребни се 23 минути брзо одење за да се потрошат калориите.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АЛКОХОЛОТ И КАЛОРИИТЕ Empty Re: АЛКОХОЛОТ И КАЛОРИИТЕ

Пишување by Bosonoga on Нед Јун 30, 2019 11:17 pm

moze  li  ova da e vistina
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 866
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот