Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 9 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пон Окт 29 2018, 08:58

Uste eden Indoneziski avion padna, se znae kade i koga, zaginale 188 luge.

Трагедија во Индонезија: Авион се урна во море, загинаа 188 луѓе

Патнички авион со 188 патници и членови на екипаж ноќеска се урна во море само неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром во Џакарта.

Спасувачите пронашле остатоци од „Лион Ер Боинг 737 Макс 8“ во близина на Караванг во провинцијата Западна Јава, на околу 70 километри источно од Џакарта, изјави шефот на националната агенција за пребарување и спасување на Индонезија, Мухамед Сјауги.

https://novatv.mk/tragedija-vo-indonezija-avion-se-urna-vo-more-zaginaa188-luge/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Вто Окт 30 2018, 10:10

I Nov Zeland pretrpe zemjotres, vo Zakintos uste se trese seizmickata aktivnost vo posledno vreme dosta golema.

Силен земјотрес го стресе Нов Зеланд - земјата испукала, илјадници луѓе бегаат во паника

https://press24.mk/video-silen-zemjotres-go-strese-nov-zeland-zemjata-ispukala-iljadnici-lugje-begaat-vo-panika

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пет Ное 02 2018, 09:23

Planetava ne prestanuva da se trese.

Силен земјотрес во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала ги потресе областите на Арика и Паринаката во северниот дел на Чиле, на границата со Перу и Боливија.

Во градовите Арика и Икике уплашени луѓе излегоа на улиците, но нема информации за разурнување и евентуално човечки жртви.

Потресот е регистриран на длабочина од 97 километри со епицентар 88 километри североисточно од Икеке, соопшти Чилеанската агенција за вонредни состојби. Немало опасност од цунами.

Чиле се наоѓа во т.н. „Огнен прстен“ и е една од најсеизмичките земји во светот. Во 2010 година, земјотрес со јачина од 8,8 степени и цунами предизвикано од потресот загинаа над 525 лица.

https://www.24.mk/silen-zemjotres-vo-chile

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пет Ное 02 2018, 09:33

A klimatskite promeni si go zemaat danokot.

Најмалку 16 жртви во невремето во Италија

Бројот на жртвите во невремето коешто оваа седмица ја погоди Италија, во четвртокот се зголеми на 16 лица, соопштија властите, коригирајќи ја досегашната бројка од 13 смртно настрадани.

https://netpress.com.mk/najmalku-16-zrtvi-vo-nevremeto-vo-italija/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Саб Дек 01 2018, 11:10

Strasen potres na Aljaska vcera.


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пет Дек 07 2018, 11:54

Posle nea verojatni se turbulencii ne samo na germanskata tuku i svetskata politicka scena.

ГЕРМАНСКИТЕ ДЕМОХРИСТИЈАНИ БИРААТ НАСЛЕДНИК НА МЕРКЕЛ

Во Хамбург денеска почнува дводневната Конференција на германската владејачка Христијанско демократска унија (ЦДУ) на која треба да биде избран наследник на канцеларката Ангела Меркел на местото лидер на партијата.

https://lokalno.mk/germanskite-demohristijani-biraat-naslednik-na-merkel/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Саб Дек 08 2018, 13:09

pak zxenska izbraa/>./.,ne akko nas se mamlazi.//.,?
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Саб Дек 08 2018, 17:01

Tocno taka, Anegret Kramp-Karenbauer e izbrana na mestoto na Angela Merkel.

ТВРДАТА „МИНИ МЕРКЕЛ“: Во што се слични, а во што се разликуваат Ангела Меркел и нејзината наследничка

https://faktor.mk/tvrdata-mini-merkel-vo-shto-se-slichni-a-vo-shto-se-razlikuvaat-angela-merkel-i-nejzinata-naslednichka

Vesti od svetot - Page 9 20181208161219

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Вто Дек 25 2018, 16:26


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by SHARENI Нед Мар 10 2019, 21:49

Хорор на летот од Истанбул до Њујорк, слета безбедно, ама од турбуленциите повредени над 30 патници

Авион на Туркиш Ерлајнс безбедно слетал на њујоршкиот аеродром после сериозни турбуленции во кои повеќе од 32 лица се повредени.

Авионот полетал од Истанбул до Њујорк, а турбуленциите почнале 45 минути пред слетувањето на аеродромот „Џон Кенеди“.

Десет повредени патници се префрлени во болница, а на останатите им е пружена помош на аеродромот.

На еден патник му била скршена ногата, а повеќето се здобиле со исеченци и модринки по телото.

https://sitel.com.mk/horor-na-letot-od-istanbul-do-njujork-sleta-bezbedno-ama-od-turbulenciite-povredeni-nad-30-patnici
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by трендафил Саб Мар 16 2019, 19:47

Сите пишуваа за тоа дека терористот што нападна две џамии на Нов Зеланд ги почитувал лидерите на босанските Срби од граѓанската војна при распадот на СФРЈ, но се премолчува дека на неговата пушка било напишано и името на заштитникот на христијанството од Македонија, Ѓорѓија Кастриот - Скендербег (бег Александар).


Vesti od svetot - Page 9 Skenderbeg

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by osa Саб Мар 16 2019, 19:54

nishto ne se premolchuva ...istragata e vo tek ....ama ti ne razbirash ....plus i nema da bidesh interesen ako ne plasirash na forumov lagi i nevistini ,sopstveni crni konstrukcii i slichno ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Bosonoga Пон Мар 18 2019, 22:04

uf prochitav razmisluvanje na SHeshelj deka se podgotvuva ubistvo na Dachich ,zalosno ako ne se trgne
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Bosonoga Чет Мар 21 2019, 23:25

verojatno samo shpekulaciii
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Сре Мар 27 2019, 12:55


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Сре Апр 24 2019, 11:23

Izgleda pregolemata prepotencija na SAD vo pregovorite so Severna Koreja donese kontraproduktivni rezultati. Glupavoto baranje za denuklearizacija so predavanje na nuklearnoto oruzje od strana na Sevarna Koreja na SAD go prinudi Kim da pobara pomos tamu od kade sigurno ke ja dobie.

Самитот во Владивосток со порака до Вашингтон

Рускиот претседател Владимир Путин на 25 април во Владивосток ќе се сретне со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, соопштено е и во Москва и во Пјонгјанг. Со тоа е ставен крај на шпекулациите за тоа кога и каде ќе се случи овој долгочекуван самит.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29900152.html

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пон Мај 20 2019, 19:59

Interesna analiza'


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Вто Мај 28 2019, 18:33

Se izjalovija nadezite na nacionalistite. Glasovite sto gi izgubija desnicarite i socijalistite se prefrlija kaj zelenite i liberalite. Nikakvi potresi vo evropskata politika ke nema kako sto predviduvaa nekoi analiticari.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пон Јун 17 2019, 11:52

Paradoksalno, brojot na nuklearni boevi glavi vo svetot opaga, no opasnosta i razornata mokj se zgolemuva blagodarenie na modernizacijata na nuklearnoto oruzje.

https://365.com.mk/295511/opaga-brojot-na-nuklearni-boevi-glavi-vo-svetot-ama

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Саб Јун 22 2019, 19:46

Kolku ova gi namluva sansite na Boris da bide sledniot Britanski premier?

Поранешниот британски министер за надворешни работи, екс-лондонски градоначалник и поддржувач на Брегзит, Борис Џонсон, добил посета од полицијата поради гласна семејна кавга.

https://m.dw.com/mk/%D0%BD%D0%BE%D1%9C%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%98-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81-%D1%9F%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%BD/a-49306820?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пон Јун 24 2019, 10:19

Britancite imaat seriozna zagrizenost deka vojnata so Iran e realnost. Slucajna vojna ne postoi. Postojat provokavii na koi drugata strana mora da odgovori a tie mozat da dojdat samo od strana na SAD. Tramp ne bil Tramp ako ne zapocne barem edna vojna dokaze deka e so ista ako ne i pogolema mokj od svoite prethodnici koi redovno zapocnuvaa vojni pod prevezot na demokratiziranje na drzavite koi sakaa da gi stavat pod svoja kontrola.

Хант: Загрижени сме да не почне случајна војна

https://opserver.mk/svet/hant-zagrizheni-sme-da-ne-pochne-sluchajna-vojna/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пет Jул 05 2019, 12:29

Pokazuvanje muskuli vo Crno More. Ako na toa se dodade i povlekuvanjeto na Rusija od dogovorot za nesirenje na nuklearnoto oruzje nesto sto prethodno go najavi i SAD, na svetot mu ostanuva da se nadeva deka Tramp i Putin sepak ja znaat granucata od koja nema vrakjanje.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Саб Aвг 03 2019, 21:52

Profilov e potpolno vo pravo. Licemerie na javnosta na delo, ne samo kaj nas tuku vo cel svet.

Vesti od svetot - Page 9 IMG-20190803-214838-567

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Саб Јан 25 2020, 12:37

Se vrtat zemjotresite okolu Balkanot. Stanuva zagrizuvacko posebno ako zememe predvid gradeznata ekspanzija vo Makedonija poslednive petnaesetina godini.

https://novatv.mk/video-razoren-zemjotres-vo-turtsija-najmalku-21-zhrtva-i-nad-1-300-povredeni/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Нед Мар 08 2020, 13:00

Gadovi.

Vesti od svetot - Page 9 Img_2016

14 African Countries are Still Forced Nowadays by France to Pay Colonial Tax for the Benefits of Slavery and Colonization
80% of the 10 countries with the lowest literacy rates in the WORLD among adults are in francophone Africa.

Namely: Benin (40%), Burkina Faso (26%), Chad (34%), Côte d’Ivoire (49%), Guinea (29%), Mali (23%), Niger (29%), and Senegal (42%).

This spectacular result is achieved after over 150 years of French colonization!

During the almost 200 years of French colonization in Africa and Asia, France has built only ONE university in their entire colonies.

It was in Indochina.

After 150 years of French colonization of CAR (Central African Republic) there was only ONE person with a PhD degree when the country became independent in 1960.

However, France continues to collect rent on the colonial buildings they have left in these countries, and 14 African countries are still forced nowadays by France to pay colonial tax for the benefits of slavery and colonization.

Imagine the US still paying RENT to the British for the White House for instance, or Russia to collect rent from the vast public housing they have built through eastern Europe during soviet union occupation.

Now take note of this. When Eastern European countries got their independence in the 90s from the Soviet Union Empire, ALL those countries without exception achieved 100% literacy rate, thousands of well trained engineers, doctors, many universities, etc. and lot of housing, transportation and energy infrastructure,…

Even today, after 20 years of these eastern Europe countries independence, 99% of schools, universities, houses, transportation system, energy infrastructures in those countries are the ones left by the Soviet Union Empire.

Soviet Union occupation of those countries lasted only 50 years. Now, go to Africa, and check what the WEST left after 500 years of occupation and colonization!

http://csglobe.com/14-african-countries-still-pay-colonial-tax-france/?fbclid=IwAR2W4QcSv7vVETwELlWQt3k5dyih89vPCMRnIIbSII1XYibKKHONI8ga7Vs

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 9 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот