Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАСТАРЕ ДЕЛОТО ТРАЕКТОРИЈА

Go down

ЗАСТАРЕ ДЕЛОТО ТРАЕКТОРИЈА  Empty ЗАСТАРЕ ДЕЛОТО ТРАЕКТОРИЈА

Пишување by osa Чет Ное 14 2019, 05:52

[size=31]Ристова: Да се измени Кривичниот законик, за кривичните дела сторени од функционери да не застаруваат[/size]

По денешната одлука на Кривичниот суд, обвинението за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Траекторија“ да биде прогласено за застарено, судијката Оља Ристова за порталот „Фокус“ вели дека треба треба да се размислува за промени во Кривичниот законик. Таа го посочува хрватскиот модел.
„Со измените би се направило кривичните дела сторени од функционери да биде речиси невозможно да застарат. Некаде во 2012 година присуствуав на предавање кое го држеше Марин Мрчела, судија во Врховниот суд на Хрватска, денес претседател на ГРЕКО. Во своето предавање истакна дека во тогашните измени во Кривичниот законик на Хрватска е внесено дека, доколку функционер стори кривично дело за време на вршење на својата функција, застареноста се прекинува, односно истата почнува да тече од моментот на престанокот на функцијата.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот