Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Демолиран МНТ

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Демолиран МНТ Empty Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 2:42 pm

На прославата на денот на албанската азбука организиран од владата на Македонија во Македонскиот Народен Театар од страна на навивачката група на фудбалскиот клуб Шкупи се направени големи штети на инвентарот и објектот воопшто. Се поставуваат повеќе прашања.
- Ако е Македонија демократска земја, како тоа за настанот јавноста да не дознае веднаш туку по неколку дена. Да потсетам, дивеењето се случило на 22 ноември, а средствата за јавно информирање прв пат за него објавуваат на 25 ноември. Кој криел се знае, тоа е власта, но зошто го криела настанот кога се знае дека ниту една вистина не може да се сокрие?
- Ако во првиот дел од прославата се славеше албанската азбука, како во вториот дел е шпроектиран документарен филм за навивачката група шверцери. Дали и таа прослава е платена од даночните обврзници, кои веројатно на крај ќе ја платат и штетата затоа што владата не произведува пари туку ги троши народните.
- Ако власта не е организатор на вториот настан, туку само на првиот на кој се обрати и премиерот Заев, кој и како ги шверцувал Шверцерите во МНТ?
- Ако тоа е Артим Груби, дали ќе сноси политички и правни последици?
-Дали воопшто некој ќе одговара за овој настан или како што власта се обидуваше да го сокрие и ќе го остави на времето да се заборави?
- Дали МНТ претставите ќе ги одржува на стадионот на Шкупи во Чаир ако е потребно време за поправка на штетите?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 3:01 pm

Ајде да напишам и дека, ајде да користам премиерски речник, односот кон оваа тема ќе биде педерски (како карактер) и дека ќе гледате да замине во заборав без дискусија. Или да има одговори во стилот на веројатно главниот одговорен за настанот, Артан Груби, дека вандализам е 27 април (кога имаше бунт според шведскиот суд, и кога според сите сознанија беше избран преседател на Собрание без потребниот број на гласови), а не тој на 22 ноември.
Најново Диктатурата не им дозволува на новинарите да ја снимат штетата.
https://expres.mk/novinarite-ne-smeat-da-ja-snimat-shtetata-vo-mnt-video/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 3:33 pm

Радио Слободна Европа (под контрола на Џорџ Сорос) објавува изјава од Шверцерите дека тие не го демолирале театарот. Таа информација претпоставувам ќе ја пренесат сите медиуми од евроатлантската меѓународна банда.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/30291083.html

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Пон Ное 25, 2019 3:53 pm

Кога тоа било објавено првпат? Тогаш кога ти си излажал по наредба од штабот? Ќе почнам да мислам и јас дека сте глупави, да заборавиш дека записи на интернет за објавувањто има и да чекаш понеделник да објавиш, тоа се однесува на вашите куртон медиуми за да ја обвиниш владате дека криела е навистина тешка глупост.

Демолиран МНТ Img_2127
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 4:23 pm

Гледам дека е според приложеното дека е објавено не со три, туку со само два и половина дена доцнење, а јас сум дознал денес наутро затоа што сум спиел и ноќе не сум следел интернет. Срам да ми е.
Да објавам и дека сепак по извесно доцнење ТВ екипите беа пуштени да снимаат во МНТ. Тоа е подобро и за власта. Вистината е помалку опасна од шпекулациите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Пон Ное 25, 2019 4:46 pm

Има и порано ама и ова е доволно за да ја докажам твојата патолошка склоност кон лажење.

СДСМ со осуда за инцидентот. Браво за СДСМ.

Демолиран МНТ Img_2129
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 7:46 pm

Во осудата не се споменува зошто на владина, што би рекле државна прослава единствено знаме според видеата во второто (шверцерското) полувреме е знамето на соседна Република Албанија. Никаде нема државно знаме. Од власта не очекуваме вербална осуда, туку казна за сторителите и наплата од нив на сторената штета. И се очекува осуда веднаш, без обид за негово прикривање.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Пон Ное 25, 2019 8:32 pm

Што бара државно знаме на прослава на некаква навивачка група? Според кој закон навивачките групи кои во сопствена режија слават некаков јубелеј мора да го имаат истакнато државното знаме?
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пон Ное 25, 2019 9:30 pm

Законот за знамиња предвидува знаме на етничка заедница да не може да се користи без истовремено истакнување и на државното знаме. Прославата не беше во режија на навивачка група, туку на власта. Провери си во штабот да видиш дека Шкупи нема договор за закуп на просториите на МНТ, туку владата на нашата држава. Всушност тоа го потврди и директорката на МНТ во својата изјава.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Пон Ное 25, 2019 11:12 pm

Страшно, ама сепак соземи се. Ако се навивачка група на фудбалски клуб не значи дека клубот треба да ја организира прославата. Владата можеби била организатор на прославата на Денот на албанската азбука но нема никаква одговорност за случувањата по завршувањето на прославата. Џабе спиновите и патолошките лаги.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Вто Ное 26, 2019 9:49 am

Четврти ден по настанот уште не е познато кој е виновникот, односно дали, како што изгледа, некој ги Шверцувал шверцерите на прославата во МНТ. Бидејќи ова е форум , а не суд, без докази, ќе напишам дека тоа е најверојатно Артан Груби, па бидејќи е од ДУИ веројатно нема да има политичка одговорност. Сигурно е дека одговорност поради тоа што не се спротивставила на веројатно политичкиот притисок, но и да нема никаква правна вина треба да одговара и директорката на МНТ од морални причини. Да направи нешто како Дац или Павле Богоевски. Немам информации дали некој од МНТ го пријавил настанот во МВР, односно дали некој од 150 специјалци и 30 Алфи бил присутен во салата (а би морало да биде) затоа што Шверцери настанот го имаат објавено на Фејсбук. Кога тоа го правеа Комити на отворено секогаш имаше полиција, дури и полициско насилство. Од политичка гледна точка најсрамно е криењето на настанот од јавноста, па во зависност од тоа кој од власта го правел тоа треба да одговара. Нај повеќе ако некој истото го наредил. Шверцери очигледно сметаат дека Заев ја избришал македонската историја, па кога викаа немате историја мислеа само на Македонците, а не на сите државјани на т.н. С. Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Вто Ное 26, 2019 11:39 am

Веќе докажавме дека никој ништо не криел а твоето папагалско повторување на таа лага само докажува дека си патолошки лажго.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Вто Ное 26, 2019 4:08 pm

Најмалку двојно подолго време помина до објавувањето за дивјаштвото во МНТ отколку за убиството на Мартин Нешковски. За убиството веднаш имаше истрага, обдукцијата беше завршена следното утро, за МНТ не знаеме уште дали има истрага или обвинителството чека Заев да го пријави случајот како за Рекет. Што би рекле да даде инструкции кој да се гони, а кој да биде ослободен. Најверојатно ќе настрада најситниот во хиерархијата, претпоставувам директорката на МНТ, а одговорен во никој случај не може да биде Артан Груби или било кој друг Албанец..
Еве еден интересен статус на Мирјана Најчевска.
„Не знам дали разбираат Албанците колку е ова понижувачко за сите нив кои имаат два грама мозок.
На ден кога се одбележува создавањето на албанската азбука како симбол на културата и образованието и развојот, ти да донесеш банда примитивци да дивеат во театар е исто како да им плукнеш во фаца на сите албански просветители и интелектуалци и уметници и наставници и професори“, пишува професорката Мирјана Најчевска во статус што го сподели вчера на Фејсбук.
„Ако на ова не реагира интелектуалната албанска заедница тогаш навистина докажуваат или дека се дел од овој примитивизам (во што навистина не сакам да поверувам) или пак дека се толку уплашени што не смеат глава да дигнат под стегата на мафијата која ги навасала (што е неверојатно жално ако е вистина).
И не, театарот не е на ниту една политичка партија, и да тој е изграден со парите на граѓаните, со многу конкретна намена, која Артан Груби не може да ја разбере бидејки таа ги надминува неговите сознајни капацитети.


https://expres.mk/najchevska-gi-prozva-albancite-koi-imaat-2-grama-mozok/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Вто Ное 26, 2019 4:34 pm

Дали јас не сум налетал на осуда на настанот од ниту еден етнички Албанец од било која партија од власта или опозицијата или независен интелектуалец или тоа е вистина. Ако е така дали не им пречи демолирање на театарот затоа што е македонски и дали навистина сметаат дека театарот е во етничка Албанија и дека Заев ни ја избришал, па немаме историја како што скандираа штитениците на Артан Груби.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Сре Ное 27, 2019 11:25 am

Што власт имаме. Уште не може да најде кој има политичка одговорност од организаторите на настанот, ниту кривична одговорност за сторителите. Изгледа чекаат настанот да се заборави.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by PRVOBOREC on Сре Ное 27, 2019 11:35 am

Да власта нема друга работа па сите сили ќе ги впрегне во тоа што на небањатите им одговара. Комисија е формирана и ќе ја заврши работата а небањатите демагози вака или онака ќе продолжат да ги шират штапските памфлети.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1284
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Сре Ное 27, 2019 8:34 pm

Штом е формирана комисија нема да има виновник најверојатно. Прашање е кој е организатор на настанот и дали МВР и обвинителството имаат повикано на разговор некој од сторителите на вандалскиот чин. Политичката одговорност веќе и не е важна. Ќе си дојде на 12 април.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by Teo on Сре Ное 27, 2019 8:40 pm

Zatoa li kvichite po Grujo i bratot Putin, zatoa shtobznaete deka na 12 konechno kje potonete.


Демолиран МНТ Ekzcr411
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Чет Ное 28, 2019 5:31 pm

Штетата во МНТ е проценета на околу 4 илјади евра и комисијата на владата бара нејзино надополнување, без кривична одговорност за сторителите. За говорот на омраза очигледно нема ни збор за некаква одговорност. ' илјади евра, ако се споредат со платата и надоместоците на обвинителите од СЈО е мала сума. Но ако се спореди со штетата во општина Центар е стотина пати поголема. За општина Центар со години се води масовно судење со десетици обвинети. Чудна правда од која се очекува мир.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by luxor on Чет Ное 28, 2019 5:43 pm

Напад на градоначалник од опозиција по наредба на премиер и дивеење на навивачи е неспоредливо.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by PRVOBOREC on Пет Ное 29, 2019 7:46 am

Се знае одговорниот, небањатите уште еднаш насамарени и разоткриени во лага.

Познато кој ќе си ја плати штетата во МНТ

Премиерот Заев на пратеничко прашање денес во парламентот рече дека на настанот во МНТ е направена не само материјална штета туку и духовна. Рече дека веќе е направен записник од работната група во кое се наведува дека се откорнати тапацири на потпирачи на столици, на ногарки на столици, орнаменти, скршени светилки како и други штети.
За ова се обративме до МНТ од каде за ТВ21 велат дека на 22 овој месец беа одржани два настани од кои првиот поминал во најдобар ред а во организација на Министерството за политички систем додека за вториот настан било најавено дека организатор е пратеникот на ДУИ Артан Груби.
https://balkan.mk/2019/11/29/poznato-koj-ke-si-ja-plati-shtetata-vo-mnt/

PRVOBOREC

Број на мислења : 1284
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пет Ное 29, 2019 2:07 pm

luxor напиша:Напад на градоначалник од опозиција по наредба на премиер и дивеење на навивачи е неспоредливо.
А кој градоначалник тоа бил нападнат. Ако во разговорот градоначалникот беше опцуен ќе имаше ли обвинение дека е нарачано силување? И дали разговорот е оригинален или монтиран? На суд не е поднесен оригинално снимен разговор како доказ. Вие изгледа кога ќе почнете да лажете сами верувате во лагите. Дали оваа лага ви беше тренинг за да верувате дека сме добиле датум за преговори со ЕУ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by Teo on Пет Ное 29, 2019 4:09 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by трендафил on Пет Ное 29, 2019 8:16 pm

Тоа што некој прифатил условна казна за да не се малтретира по режимски судови не мора да значи ништо. Ниту еден од двајцата што не можеле да го издржат малтретирањето и признале вина не беше обвинет за напад врз градоначалникот. Ако пресуда значи и вина, да потсетам дека за аферата со прислушување има осудено на ефективна казна затвор еден од прислушувачите што призна дека добивал пари за да ги предаде материјалите на Верушевски кој наводно ги предавал на странци. Осуденикот излезе од затвор по амнестијата на Претседателот Иванов и за него амнестијата важи. Не се врати во затвор по нејзиното поништување од страна на Собранието.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by Teo on Пет Ное 29, 2019 8:58 pm

C c c, i sam znaesh kolku ti e glup odgovorot neli? Toa vi e edinstvenoto opravduvanje koga kje vi se dokazhe kriminalot, ve maltretiral rezhim koj ne postoi. A vie od dpsmne kako vistinski kukavici i predavnici hrabro si go priznavate kriminalot, molite za amnestija, menuvate ime i prodavate istorija na sopstveniot narod samo da ne gi otsluzhite kaznite za kriminalot shto go pravevte.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Демолиран МНТ Empty Re: Демолиран МНТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот