Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МАЖИТЕ КОИ ...

Go down

МАЖИТЕ КОИ ... Empty МАЖИТЕ КОИ ...

Пишување by osa Вто Јан 07 2020, 17:36

[size=52]Мажите кои финансиски зависат од жените се под голем стрес
7. ЈАНУАРИ 2020 - 13:19 | Б.С.Б.[/size]


МАЖИТЕ КОИ ... Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=13&loc=https%3A%2F%2Fkajgana


Мажите чии сопруги имаат 40 проценти поголем приход од нив се под голем стрес, особено ако финансиски зависат од понежната половина, покажува истражување во Велика Британија.
МАЖИТЕ КОИ ... Kgn-img-491485
Експертите сметаат дека ваквите резултати говорат дека и понатаму постои традиционално уверување дека мажите мораат да заработуваат повеќе од нивните жени, но и дека тоа може да се одрази на нивното здравје.
„Стресот од споменатата причина може да предизвика сериозни физички, ментални, емоционални и социјални проблеми“, смета економистот Џоун Сирда.
МАЖИТЕ КОИ ... Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=43&loc=https%3A%2F%2Fkajgana

Во истражувањето учествувале 6.000 парови, а резултатите покажале дека во браковите во кои жените остваруваат поголем приход по глава во семејството, растат процентите на неверства и разводи.
Истражувањето покажало дека на мажите пред да стапат во брак не им сметало тоа што партнерката заработува повеќе, но поради општествените норми очигледно стануваат поранливи по венчавката.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот