Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ .....

2 posters

Go down

 ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ..... Empty ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ .....

Пишување by osa Пон Јан 20 2020, 18:29

Знаете ли што се Алтшмерц, Егзуланса, Гносиана: Можеби ги имате


 •  20 Јануари, 2020


 ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ..... 20200120095533
Share


Дали некогаш ви се случило да водите разговор со некој замилен лик, или уживавте во чувството да бидете безбедни кога надвор има грмежи? Можеби не сте знаеле дека овие, како и многу други чувства што ни е тешко да ги објасниме, уште имаат имиња. Еве само неколку.
Елипсизам - Чувство на беспомошност што го имате кога сфаќате дека никогаш не можете да знаете како ќе испаднат работите.
Егзуланса- Тенденција да се откажете да зборувате за некои ваши искуства, затоа што луѓето не се во можност да се поврзат со вас, или затоа што ви завидуваат или затоа што едноставно не ве разбираат.
Гносиена- моментот кога ќе сфатите дека некој што го познавате со години, сепак има мистериозен дел од животот што никогаш не можете да го разберете.
Кенопсија - Гадна атмосфера на место кое обично е преполно со луѓе, но сега е напуштено и тивко. На пример, училишните дворови доцна во ноќта или празни канцеларии за време на викендите.
Јуска - Разговори за кои постојано си замислувате, а никогаш не се случуваат. Замислени дискусии, аргументи, подготовка за она што ќе го каже „другата страна“.
Каиросклероза - во моментот кога ќе сфатите дека не секогаш ќе бидат среќни како што бевте тогаш, па почнувате да ја преиспитуватевашата моментална среќа. Набрзо,  и тој момент на среќа ви поминува.
Опија - Чувство кога гледате некого во очи и во исто време сте ранливи и се однесувате агресивно.
Кризализам - Тивко седење во затворен простор за време на грмежи кога ќе ги слушнете капките од дождовите како тропаат на прозорецот.
Алтшмерц - Нервоза затоа што постојано ги имате истите проблеми што не можете да ги решите.
Нодус Толенс - Сфаќајќи дека протокот на вашиот живот повеќе нема смисла за себе, иако ви се чинело дека ги држите конците во ваши раце.
Окиолизмот - Мислата дека никогаш не можете да извлечете голем заклучок за животот, затоа што сè гледате од мала перспектива.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ..... Empty Re: ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ .....

Пишување by osa Пон Јан 20 2020, 18:36

interesni iminja za interesni chustva

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ..... Empty Re: ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ .....

Пишување by misterija Вто Јан 21 2020, 22:50

Od kaj gi izvadija iminjava??
Sea uste nekoj neka mi kaze da gi povtoram..hahhahahahahah...
Bitno e deka doznav kako mi se vika cuvstvoto ili zosnanieto za nekoj luge za koi mislev deka gi poznavam, ama ne bilo taka..GNOSIENA... Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

 ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ ..... Empty Re: ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО СЕ .....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот