Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020

+16
zozoti
treta opcija
Bosonoga
Zhane
Dino
трендафил
osa
Albatros
Nebula
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
defo
PRVOBOREC
Teo
20 posters

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Чет Мај 21, 2020 3:25 pm

Не знам каква врска има ова со изборите. Знам дека сакате конфликт на најевроатлантски настроената етничка заедница, Албанците, и полицијата само затоа што таму министерот не е од вашата политичка опција. Не знам каква врска има полицискиот час со изборите. Ниту зошто кога полицијата има добра акција заслужен е директорот на БЈБ, кој е од СДСМ, а кога има нешто лошо одговорен е министерот.
Македонија денес има двојно повеќе новозаболени од корона отколку вчера. Како за тоа не е одговорен министерот за здравство. Словенија која ја поминавме по бројот на починати од корона, денес нема ниту еден новозаболен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Вто Мај 26, 2020 12:33 pm

Што ќе изберете небањати, бојкот или пораз?

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2491

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 26, 2020 7:27 pm

Така најави уште вчера премиерот на Косово Курти. На Албаннските партии (тука го вклучувам и СДСМ) тоа им одговара затоа што во тоа време би требало да има доста гастајбајтери Албанци што се враќаат во земјата во тој период. Работите може да ги расипат работодавачите во странство доколку тие што не оделе на работа поради короната не добијат годишен одмор. Во секој случај не чекаат интересни настани. Од хибриден режим каков што имаме очекувам и да го исполнат „ветувањето“.
Се надевам и дека ова е одлука на македонската власт, а не на газдите од странство, како што беше случај на претходните избори кога тие беа одложени поради бојкот од опозицијата врз основа на лажни обвинувања за непрочистен избирачки список. Реална причина беше тоа што уште не беа купени доволен број на гласови на етничките Албанци за СДСМ.
Заев претпоставувам дека посакува бојкот на опозицијата, па прв пат да победи на парламентарни избори, по двата изборни пораза.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Мај 26, 2020 7:52 pm

Тече низ нигавици од избори нели? Сега ќе видите дека дпне не е и нема да биде народот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 26, 2020 8:30 pm

Што мислиш дека ќе се промени кај народот од јуни до септември на пример? Дали се плашите дека Ромите за тоа време ќе го потрошат поткупот, па може да се свртат на друга страна?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Мај 26, 2020 8:45 pm

Ќе се промени во вашето дпне. Ќе се распаднете конечно. Можеби и побрзо од септември. Затоа нема потреба СДСМ да ви ја продолжува агонијата со одлагање на изборите.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2365
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 26, 2020 9:23 pm

Дали е државата спремна да организира избори за 22 дена. Дали ќе се почитува на пример правото на тие што станале полнолетни после 12 април да се кандидираат за пратеници. Не само да гласаат за некого. Како ќе се организираат митинзи кога некои партии имаат поддржувачи што не можат да бидат сместени на било кој простор во Македонија со држење на безбедносно епидемиско растојание. Дали некоја партија сака да оди од стан во стан за да нуди поткуп во 4 очи?
Според изјавата на Спасовски ако Македонија, не дај Боже, беше окупирана и поради тоа под вонредна состојба еден ден пред избори, по ослободувањето по неколку месеци или години веднаш следниот ден би требало да одржи избори. Не ми личи за многу ментално здраво. Веројатно е последица на пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Мај 28, 2020 8:43 am

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 10082410
PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 10087010
PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 10101110


Почнале глувците да се собираат по дупки. Ај наздравје нека ни е.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Чет Мај 28, 2020 11:27 am

А стаорците (тие од СДСМ) мислиш дека не се собираат. Или т.н. тајни служби ја следат опозицијата. Сите политички партии се формираат за да дојдат на власт. Не за да бидат опозиција. Би требало да одлучува народот врз основа на изборни програми кои после тоа треба да се почитуваат. На пример Заев сега да не дише затоа што пред изборите ветуваше дека додека дише нема да се менува Уставот поради промена на името. Ако дише значи дека лажел и дека не треба да се гласа за него. Можеме да дискутираме кое јавно дадено ветување го исполнил. Дали се купија возила за брза помош со продавање на Мерцедесот или сега владата има уште еден Мерцедес? За приватно ветеното дека ќе и е8е мајката на Македонија и на поедини луѓе се согласувам дека го исполни. Но тоа не беше напишано во програмата на контрачетничката СДСМ.



Еве го и мислењето на газда Палмер за евентуален бојкот на опозицијата. Иако се однесува на Србија. Во Македонија не важеше кога Заев ги бојкотираше изборите во јуни 2016 година, па се одложија за декември. Во секој случај доколку навистина ВМРО ги бојкотира изборите ако не се постигне договор за датум ќе видиме дали Заев е поголем диктатор од Груевски.

https://lider.com.mk/region/palmer-uslovite-za-izbori-vo-srbija-ne-se-idealni-no-bojkotot-ne-e-reshenie/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Мај 28, 2020 12:53 pm

Абе јас нив ти ги покажав, сеа можда има и други глувци.  


П.С
Знаеш како прави кучето
-Ав,ав,ав
А мачето?
-Мјау, мјау, мјау
А магарето
-Избори, избори, избори.

П.П.С Оди друже Трендо на лекар, ме загрижува твојата суицудност.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Чет Мај 28, 2020 12:54 pm

Готово е, вро дпне заминува во историјата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Чет Мај 28, 2020 2:29 pm

Ако СДСМ не замина ви историјата и покрај тоа што од 2002 година нема ниту еднаш победено на парламентарни избори, сигурно е дека ВМРО- ДПМНЕ нема да замине во историјата по евентуалниот прв изборен пораз од 2006 година.
Не гледам што има суицидно некој што сакаше независна Македонија уште од времето кога СДСМ (тогаш уште СКМ-ПДП) се бореше за повампирување на СФРЈ (дури и скратена - без Словенија и Хрватска) , што е против договарање со странци во врска со името на државата, пишувањето на историја, именувањето на јазикот , на кого татко му и дедо му не биле Бугари како што ќе пишува во идната историја ако Заев победи на изборите, да потсетува на лагите на најголемиот лажго во македонската историја. Никогаш не сум криел дека не го сакам СДСМ, а друг избор освен ВМРО до сега немаше. Ќе биде интересно што ќе направи Левица на изборите. Обично најголем дел од тие што не се изјаснуваат на анкетите за кого ќе гласаат, ако излезат на избори гласаат за опозицијата. Лично повеќе посакувам СДСМ да победи на овие корона избори, па да биде на клоци избркан и принуден да оди на предвремени избори откако да загуби. Без разлика дали ВМРО и можеби Левица ќе ги бојкотираат изборите. Лично исто така не ми значи ништо влезот во НАТО (и татко ми бил против влезот на тогашна Југославија во Тројниот пакт), а не гледам дека во некоја дво децениска иднина ќе влеземе во ЕУ. Па за мене бадијала ги применивме Тиранската платформа и договорите со Атина и Софија.
Ти благодарам Дефо што се грижиш за моето ментално здравје. За мене поголема опасност има од короната поради тоа што користам лекови за намалување на имунитетот и сум над 67 години. Па на ваша и радост на амнестираниот криминалец црпнат од нива во село Муртино лично ќе ги бојкотирам изборите од здравствени причини. На што и оди власта.  Зарем сметаш дека во Македонија има диктатура па опозицијата мора да се собира по дупки односно да биде во илегала како во времето на бугарската и албанската фашистичка окупација. СО СДСМ како контрачетници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 28, 2020 3:14 pm

Ајде небањати почнете, ред солзи ред мрсули.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2493

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 28, 2020 4:56 pm

Ќе биде побрзо отколку што мислите небањати. Да бевте нормална опозиција и не шетавте од датум до датум зависи колку сте пореметени дневно ќе се договоревте. Сега работата ќе се заврши и без вас.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2495

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Чет Мај 28, 2020 5:58 pm

Шеесет дена поминаа два пати од распуштањето на парламентот. За жал уставотворците биле слепи за ваква ситуација. СДСМ секогаш го чита од Уставот само тоа што му одговара. Во Уставот пишува и дека секој полнолетен граѓанин има право да биде кандидат за пратеник. И т тие што се станати полнолетни после 12 април. Се работи за специфична ситуација со епидемијата, па ќе мора да се направи некаков компромис помеѓу членовите на Уставот што се судираат еден со друг. Секогаш има и една убава опција. Народот да влезе во Собранието, да воспостави привремена директна демократија преку влада на национален спас (иако за жал има многу малку партиски неконтаминирани интелектуалци, но сепак ги има) кои ќе ја средат државата, да не кажам ќе ја очистат, а по средувањето да распишат избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Чет Мај 28, 2020 8:38 pm

Ц ц ц, колку непријатно за дпне оФците.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2366
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Чет Мај 28, 2020 9:08 pm

Никој не бара техничката влада вечно да трае. Се работи за неколку недели. Претпоставувам дека Заев и Мицковски не се магариња и дека ќе се најде компромис. Посакувам и епидемијата да се намали што повеќе и што побрзо, наместо што постепено се зголемува и изборите да се одвиваат колку толку нормално и покрај болеста што ни дојде преку земји членки на ЕУ и НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 28, 2020 9:16 pm

Ајдеее се пореметија небањатите начисто, од 21 јуни до 13 септември имало само неколку недели. Неколку месеци се тоа небањати, месеци.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Чет Мај 28, 2020 9:41 pm

Ми се чини дека ЕК сфатила дека дпне бега од избори затоа што знае дека ќе ги изгуби и се обидува без потреба да предизвика политичка криза. Ова е најава дека тоа нема да се толерира и дури и да бојкотирате изборите ќе бидат прифатени и оценети како демократски.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Мај 28, 2020 10:07 pm

Вака по ред, јас не сум за ДПМНЕ, никад и не би гласал, за тоа злосторничко здружение, меѓутоа како „совесен“ граѓанин не би отишол да гласам, не би одел на митинзи, не би примал луѓе од акциите на партиите од врата на врата, не подржувам одење во партиските дупки (штабови). Бидејќи мислам дека сеуште проблемот со короната не е надминат. Најголемата грешка на владата и Председателот на државава беше што во старт не дадоа 30 дена продолжување на вонредната сосотојба, меѓутоа тие шо го советувале, и правеле анализа не ги предвиделе некои работи, пример „македонштината“.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Пет Мај 29, 2020 10:25 pm

На секоја тема гледам дека има луѓе кои на крај од денот во кој дознавме дека 5 наши сограѓани починаа, а 52 се новозаболени, некој упорно пишува во врска со тоа дали избори треба во ваква ситуација да имаме по три недели или по 9 недели, иако никој не знае кава ќе биде ситуацијата тогаш. По три недели сигурно нема да биде добра. Останува да се надеваме дека по 9 недели ќе биде, не поради изборите, туку поради сите нас. Се надевам дека 5те починати нема на изборите да гласаат за СДСМ, а им посакувам на тие 52 да оздрават без разлика за кого ќе гласаат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Пет Мај 29, 2020 11:07 pm

Не СДСМ туку народот очекуваше Чулев да ги санкционира недисциплинираните кои ги прекршуваа правилата и ја ширеа заразата. Бидејки сами признавате дека не е способен за тоа тогаш нема повеќе потреба од вонредни состојби и карантини кои никој нема да ги почитува заради неспособноста на вашиот министер да го спроведува законот. Одиме на избори.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Img_2368
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Саб Мај 30, 2020 2:10 pm

Министерството за внатрешни работи доби судска одлука со која за незаконска се прогласува одлуката на владата на чело со слугата на амнестираниот криминалец од село Муртино со која се злоупотреби вонредната состојба и се поништија 88 законски именувања на министерот Чулев на раководни лица во МВР, па таму останаа 88 поддржувачи на хибридната власт со која раководи Зоран Заев.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Culev-dokaz-696x786


https://expres.mk/chulev-dobi-sudski-spor-protiv-vladata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Teo Саб Мај 30, 2020 7:10 pm

Si barash izgovor za koga kje plachesh deka izborite bile nefer posle porazot shto kje go dozhiveete na 5 juli? Druga prichina za ovoj post vo ovaa tema ne gledam.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Саб Мај 30, 2020 9:11 pm

Само одговорив на претходниот пост напишан од модераторот на темава, што би рекле од човек што ги познава правилата на форумов, во кој се обвинува министерот за влошената состојба со короната, па го бранев со тоа дека тој е изолиран на врвот од министерството, а тимот е од СДСМ. Напишав само дека 88 раковиодители во МВР не си заминале од своите места со криминална одлука на владата во која мнозинство има една партија, СДСМ. Три месеци тие узурпираа раководни места во МВР. Некој ќе одговара за непознавањето или намерното кршење на законите. Премиерот пред се.
Лично не гледам директна врска на овој случај со изборна кражба, но ако ти така велиш нема зошто да не ти верувам. Но ако некој гледа вина само во министерот за внатрешни работи кој е изолиран во министерството, а не и во тимот кој е таму од пред неговото доаѓање, а не и во министерот за здравство кој сам си го составил тимот. Ќе излезе дека министерот за внатрешни е одговорен за тоа што владата се задолжи скоро една милијарда евра за неколку дена.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 5 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот