Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил on Пет Jул 17, 2020 7:58 pm

Уште една нелогичност што смрди на изборен фалсификат, Бројот на важечки ливчиња според ДИК е 910.868, а ако се соберат гласовите на партиите добиваме поголема бројка, односно 911.755.Наместо 910.868, збирот на гласови добиени од страна на сите политички партии поединечно изнесува 911,755 .
Скандал од невидени размери. Да се надеваме дека се работи за неписмени државни службеници, а не за изборен фалсификат од големи размери.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by luxor on Пет Jул 17, 2020 11:18 pm

Помислата на уште четири години лудило во опозиција ве тера во очај да се фаќате за теории на заговор како давеник за сламка.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Img_2411
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by osa on Саб Jул 18, 2020 12:38 am

Nebula напиша:Clen 160, koja li blesa diletantska go pusuvala da mi je znati. Verojatno smotan partiski poltron.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Img_2094

e sega jas li sum kriva shto se oni "dunsteri "

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15936
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил on Саб Jул 18, 2020 11:22 am

Грешката не е во ДИК, туку во општинските изборни комисии, кои не ги бира ДИК. Соопштениот резултат (неофицијален) е само реален математички збир на добиените извештаи. ДИК чека на жалбите на учесниците во изборниот процес и врз основа на нив ќе ги носи своите одлуки во обид да се исправат грешките. Се покажува дека изборниот процес по општините го водат или неписмени државни службеници или политички полтрони кои не знаат ни да крадат. До сега во Македонија не сме имале вакви изборни резултати. Очигледно се работи за уште една НОВА РЕАЛНОСТ што ни ја донесе Заев.
Нејасно е ниту за кој пенис толку СДСМ се брзаше со изборите кога сега неговите лидери си отидоа на двонеделен годишен одмор без намера да се конституира Собранието и да се состави нова влада која нели беше неопходно потребна. Јасно е само дека во наредниот период ќе треба да го спасуваме газот и од короната и од сиромаштијата што ја носи (кај нас двете работи поизразено повеќе отколку во другите земји) и дека очигледно со тоа народот ќе мора да се носи препуштен самиот на себе си.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Bosonoga on Нед Jул 19, 2020 7:16 pm

Profesor po pravo, kutroto crepce.🤣😂🤣

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Img_2103
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo on Пон Jул 20, 2020 8:40 am

Оти прави вака, уше на почеток лошо стартува....а пази неговиот неуспех, ќе е неуспех за сите мали  партии во иднина, нема да сакаат луѓе да гласаат за мали партии.

defo

Број на мислења : 2398
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Nebula on Пон Jул 20, 2020 10:00 am

Blesa nevidena. Nesposobnosta da si ja pravdas po socijalnite mrezi so filibastering vo vreme na pandemija i ekonomska kriza e kraen idiotizam. Nacistce vo obid.

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by zozoti on Пон Jул 20, 2020 10:22 am

Interesni se vmrovci, posle prvata euforija sfatija deka od sto premnogu go bustaa Apasiev po socijalni mrezi toa im odnese 40 iljadi glasovi. Ke bea pobednici i ke mozea da biraat so kogo ke pravat vlada.

zozoti

Број на мислења : 149
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Flora on Пон Jул 20, 2020 10:28 am

Grevceto naucilo oti i pecat treba.
PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Img_2060

Flora

Број на мислења : 372
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by delta on Пон Jул 20, 2020 10:32 am

?(!dzabe mu!!!(
PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Edwxyw10PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Edwxyj10
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija on Пон Jул 20, 2020 4:04 pm

Ете, во Македонија завршија и изборите.
И? Дали сега СДСМ под Заев е среќна и задоволна?
Се постигна нешто, во вештачката "љубов" со албанците со чии гласови се дојде до власт во 2016?
Ако досега Заев приреди такви пикантери на политичката сцена, и ја постави СДСМ како тезга на која се продаваше што било само за да се остане на власт, допрва следат понижувањата.
Ако членството дел заслепено од сјајот на лидерот а дел од интерес, не снајде сила да го евакуира Заев од партијата пред да ги доведе до уште понезгодна ситуација, тогаш вината е и нивна. Никогаш не е доцна но сега, и да го одстапи Заев претседателското место во партијата за да не доживее СДСМ еден Али од мала речица да го лула лидерот на СДСМ на колено, никоја замена за Заев нема да се офајди. Да се тргне заев, Зибери за премиер, е голем удар за СДСМ која има трипати повеќе пратеници од ДУИ. Ако пак Заев сепак остане на чело на СДСМ, Зибери премиер, она интелигенција малку и што останала во СДСМ, слободно може да се преквалификува во келнери и возачи на земјоделски машини.
Траскањето на глупости на Заев кое никако не се контролираше па и дури се аплаудираше на секоја негова изјава за ДУИ во опозиција и други пикантерии против ДУИ и албанските гласачи, му се разбива од глава , но не на Заев, туку на целата партија.
Колку ли само посакуваат сега да не бидат власт. Ќе ги боли ама тоа е. На здравје.
Најверојатно СДСМ се извитопериле до таа мера, да на народот ќе му прераскажува едно општество за сите (? А сега..? ) со трипати повеќе пратеници од ДУИ ќе клекнат пред Ахмети со објаснение дека тоа е добро и тоа била и одлука на СДСМ .

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Nebula on Пон Jул 20, 2020 5:38 pm

Prognozava e katastrofa. Vlada pravat vmro, dui i levica.

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by zozoti on Пон Jул 20, 2020 5:48 pm

Vo takov slucaj levica isceznuva na naredni izbori.

zozoti

Број на мислења : 149
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by alienmk on Пон Jул 20, 2020 6:04 pm

Apasiev e za edna upotreba. A dui skapo ke naplati za spasot na karierata na Micko. Moze vmro nema da se opravi posle katastrofata sto ke ja priredi dui taka pusteni od sindzir.

alienmk

Број на мислења : 131
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Bosonoga on Пон Jул 20, 2020 6:19 pm

Mozna e i siroka koalicija.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил on Пон Jул 20, 2020 8:15 pm

zozoti напиша:Vo takov slucaj levica isceznuva na naredni izbori.
Иако не сум баба Ванѓа и не знам ниту кој ќе состави влада ниту каква ќе биде таа, ваљда резултатите на владеечка партија зависат од резултатите на власта. И резултатите на опозицијата исто така зависат од работата на власта. Барем кога се работи за нормални земји. Македонија сега е понормална, затоа што САД не се мешаат во внатрешната политика како на минатите избори.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by zozoti on Пон Jул 20, 2020 9:15 pm

Neka vlezat u vlada, ke vidis. So bilo kogo.

zozoti

Број на мислења : 149
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Bosonoga on Пон Jул 20, 2020 9:36 pm

Ne bea DIK tie sto kazuvaa koj pobedil na izborite? Ili koga si ocaen ti ne si ti.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Img_2104
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Zhane on Пон Jул 20, 2020 9:50 pm

A pa stom oni ocenile ok togas. Koi se dik da ne se sogladuvaat so ik.😂

Zhane

Број на мислења : 128
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija on Вто Jул 21, 2020 6:03 am

Nebula напиша:Prognozava e katastrofa. Vlada pravat vmro, dui i levica.
Прогноза обично даваат на Weather Forecast . Таму коментирај дали е точна или не,
ова што јас го напипишав е мое лично мислење и коментар.
А токму ти ( влада ќе направат...) се занимаваш со прогнози.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija on Вто Jул 21, 2020 6:22 am

alienmk напиша:Apasiev e za edna upotreba. A dui skapo ke naplati za spasot na karierata na Micko. Moze vmro nema da se opravi posle katastrofata sto ke ja priredi dui taka pusteni od sindzir.
Апасиев не само што не е за една употреба туку е опасна закана за опстанокот на СДСМ.
Како деклариран левичар но со оштар револуционерен вокабулар и најави,
треба да се види како ќе делува, затоа што досега, се виде како ззборува.
Ако постапува, како што најавува, тешко дека СДСМ ќе му одолее. Опасноста во него, ја видоа токму од СДСМ.
Голем дел од СДСМ посакува таков лидер, да е левичар а сепак остар на јазик, учен и прецизен, кој го познава правото и е спротивност од Заев.
Токму таков карактер и интелект му недостига на СДСМ со години!
Затоа побрзаа да го нападнат веднаш чим се појави после избори.За да се анатемиса, веднаш, да не се развие интерес во СДСМ за него.
Тој со Левица најавуваат обнова на револуционерната лева опција, идеологија која бироктатизитаната аристократска СДСМ веќе со децении ја нема, потона во корупција, капитализам, манипулации и монопол на одбрани кадри. Левица ги потсетува старите кадри ( прастарите) на СДСМ на некогашната КПМ, во времето кога „имавме малце ама барем имаше за сите„ ( сите одеа на одмор, сите земаа К15, дечки додаток, работа за сите, синдикати итн.)

Затоа, Апасиев е најголема опасност за СДСМ затоа што е отоворен за сите националности а го интересира , барем декларативно, станува да видиме.. социјалата , социјалниот живот и стандард и правдата на народот, со ставање на нации, националности национализми и вери во втор план.
Сон на секој левичар , социјалист. СДСМ тоа одамна го (с)нема, па затоа гледаат идеолошки ривал од исти сој, но губат затоа што тој е во најава и нема негативно конто зад себе, а тие се веќе видени , и со одамна изгубена идеологија, некаде во раните 90-ти.
Прво, не секој во СДСМ ( старите кадри) гледа на запад како на спас. Најголем дел од СДСМ беа токму против НАТО , задоени со старата југословенска школа, дека можеме и мораме со свои сили, да се развиваме дома и да се одбраниме со своја војска, но сепак да бидеме неутрално. Ја паметите еквидистанцата на Глигоров?
Сите тие пра-СДСНовски постулати се изгорени и изневерени некаде по пат, и СДСМ нема врска со идеологија денес.
Во СДСМ има такви кадри и гласачи сеуште , и токму тие , може да препознаат во Левица нешто одамна изгубено. Тие гласачи никогаш нема да гласаат за ВМРО ДПМНЕ, како стар идеолошки противник. Но се разочарани од извитоперената СДСМ. Левица, може да им биде алтернатива.
Тоа е причината зошто Апасиев се коси уште во старт, се напаѓа агресивно а има само два пратеника.
Како викаат на стравот му се големи очите.

Би бил внимателен на напамет и избрзаните Павлов-ефекти-напади и реакции врз Левица и Апасиев, на невидено , непокажано. Времето ќе покаже ,многу работи.
И Заев на многумина им се гледаше како Месија кој ќе ги исправи сите неправди. Но излезе дека е извонредно корумпиран , криминален, и подготвен на се. Нема никаква идеологија, ниту совест, но има интереси.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo on Вто Jул 21, 2020 9:28 am

Трета опција, значи задоволен од изборот за трета опција во државава. Еве јас сум симпатизер на ЛДП, они немаа сила и храброст од дамна да излезат сами на избори, последно биле 2009 на локални и ништо. Зошто и како на друга тема...не е темата овде. Јас сум ок со нови и свежи партии, јас пример пре би сакал да го видам Попот од Интегра во парламент, него ли овој. Овој не е ни левичар ни десничар, овој е само пролупана будала која во парламент ја внесоа незадоволни ДПМНЕ-овци, по некој кај кои името и „фалш“ патриотизмот е на прво место, и по некое дете до 25 години од оние несфатените, ака Тајзи раперон, незадоволни од општеството му се мочам на општеството...итн.  Инаку нема ништо нелигитимно во тоа да СДСМ и Заев не се власт, нека бидат ДУИ и ДПМНЕ и Левица, Грујо го издржавме  11 години, ќе го издржеме и Мицко и Апасиев и Ахмети, не подолго од 3 години. Пошо Мицковци дирекно и преку Апасиев ако се власт ке тргнат повторно во огромни криминали и одалечување на Македонија од Еу патот, за лични цели. 

Инаку реално уште нема јасна слика кој со кого и како ќе оди.....ќе видиме...јас уште немам јасна слика...Заев и СДСМ се многу мирни, ДПМНЕ се курчат, ДУИ се сили ко петел на буниште..па ќе видиме.

Инаку кажав овие избори беа борба меѓу фрижидерот и телевизорот, таа борба ќе трае уште мин 1 изборен парламентарен циклус.

defo

Број на мислења : 2398
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Nebula on Вто Jул 21, 2020 11:09 am

Ako gi ostavime nastrana partiskite botovi i nivnite zelbi, situacijata e ednostavna. Vmro pravi vlada so dui i levica, makar i so Ziberi premier. Klucni ministerstva bez koi nema da se soglasi se mvr, pravda, finansii, informaticko opstestvo i zemjodelstvo. Za nekolku meseci ja vraka kontrolata nad JO, sudovite, policijata, administracijata i zemjodelcite, predizvikuva politicka kriza i gi praka Ziberi i Ali po gavolite, izleguva na izbori i gazi so okolu 400-450 iljadi glasa. Potoa site znaeme sto sleduva, neogranicena vlast i konecna presmetka so politickite protivnici.

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Albatros on Вто Jул 21, 2020 11:31 am

Zvuci verojatno, prasanjeto e kolku vmro vsusnost ja ima kontrolata nad dvajcata pratenici od levica, iako dovolno e da go kontroliraat samo edniot. Dzoker od rakavot ke im bide Menduh Taci.

Albatros

Број на мислења : 552
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by zozoti on Вто Jул 21, 2020 11:47 am

Bivsi vmro botovi : friendship ended with vmro, levica is my best friend now.

zozoti

Број на мислења : 149
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 13 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот