Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020

+16
zozoti
treta opcija
Bosonoga
Zhane
Dino
трендафил
osa
Albatros
Nebula
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
defo
PRVOBOREC
Teo
20 posters

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by alienmk Вто Jул 21, 2020 12:01 pm

Najsmesno e sto ne se svesni deka tocno nim im odzemaat glasovi.

alienmk

Број на мислења : 239
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Вто Jул 21, 2020 1:47 pm

Па реално да, тоа се нивни гласови. И тоа сакав да кажам..СДСМ многу слаб се покажа..пак реално.....Од едноставна математичка причина, која вика вака левица 47000 гласа, 1/2 се ДПМНЕ гласови, другата се оние несфатените шо ги викам. Оние 10.000 на Интегра во други услови би биле ДПМНЕ гласови. Другите се статистичка грешка. Друго СДСМ и коалиционите партнери не придобија некој глас плус. Се е минимално во однос на она што би го имало ДПМНЕ, во други услови.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Nebula Вто Jул 21, 2020 2:07 pm

Sdsm nikogas i nemal poveke od 200 iljadi sigurni glasovi. Ostanatite se neopredeleni. Apasiev me pobiva, dali sfatil deka propasta mu e neizbezna ako vleze vo vlasta, dali ocekuva neuspeh vo formiranjeto vlada no izgleda se bilda kaj neopredelenite za brzi izbori. Sepak i ponatamu stojam na mislenje deka radikaliziranje so baranja na povlekuvanje na priznavanje na Kosovo pa duri i Izrael, priznavanje na Katalonija i Palestina, povlekuvanje na Makedonija od nato i poslednovo, zabrana na koristenje na vmro nema da mu donese ekstra glasovi od neopredelenite a ke mu gi odnese glasovite od nezadovolnite vmrovci.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Img_2095

Nebula

Број на мислења : 867
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Jул 21, 2020 2:22 pm

Значи за да направат влада дпне и дуи, едните треба да го сменат името а другите да признаат дека Косово е Србија. Ако останатите албански партии се додржат на ставот дека коалиција со дуи не е можна Аљи наеднаш не е клучниот фактор а позицијата на Заев нагло се подобрува.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by cvetka Вто Jул 21, 2020 2:45 pm

Levica kreacija na sdsm? Ottamu Zaev siguren i relaksiran?

cvetka

Број на мислења : 224
Join date : 2019-05-30

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Dino Вто Jул 21, 2020 2:52 pm

Neke da e toa, nesto drugo se kroi i moze Apasiev znae nesto pa udira i levo i desno.

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Albatros Вто Jул 21, 2020 3:03 pm

Mozno e da se krcka siroka koalicija. Vlijanieto na eu i sad ne e za potcenuvanje. Ako e taka levica ostanuva na marginite i zatoa se obiduva da go iskoristi prazniot prostor na krajno levata i krajno desnata opcija. Ako uspee da napravi sinteza od tie dve sprotivnosti a mi se cini deka baranjata sto gi isporacuva se tokmu vo toj pravec, uste dolgo ke opstoi na politickata scena.

Albatros

Број на мислења : 723
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Zhane Вто Jул 21, 2020 3:09 pm

Levi ili desni vo osnova radikalite imaat ist mentalen sklop. Mozen e spoj.

Zhane

Број на мислења : 158
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by zozoti Вто Jул 21, 2020 3:25 pm

Kraen nacionalizam i kraen komunizam znaete sto davaat neli?

zozoti

Број на мислења : 293
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by alienmk Вто Jул 21, 2020 3:38 pm

Trebalo da pises socijalizam pojasmo ke bese.

alienmk

Број на мислења : 239
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija Вто Jул 21, 2020 4:21 pm

Чудесно како се разви дискусија. Блага насмевка е реакцијата.Само мал краткотраен потсмев, повеќе во себе.
Но нема да коментирам по горенаведеново.
Она што навистина е чудесно е опседнатоста на приврзаниците на Заев , со Апасиев. Колку ли енергија се троши за фокусирање на Апасиев а следи изјава на Бојан 13 за Рекет, следат понижувачки моменти кои ќе ги приреди Заев на партијата, и други пикантерии.
На реалните и свесни членови на СДСМ кои се самодистанцираа од оваа матрица на реакции ( а не расмислувања) совршено јасно им е дека партијата се претворила во автоматска лансирна рампа за напад врз секој кој не е од иста раса како нив. Една од причините е тоа што се свесни дека на Заев не му се пишува добро од првиот момент кога ќе стане од фотеља. Не само од политичките противници туку и одвнатре во самата партија.


treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Вто Jул 21, 2020 4:30 pm

хаха, ам ак не Бранко да го вратиме за лидер на партија.....некако така те сфаќам.  Абе за ругањето, кога сме, па попон од Интегра, беше најруган, а е 5 пати понормален од некои луѓе од ДПМНЕ, а 15 од Левица, т.е Апасиев. Апасиев ќе е македонскиот Иван Пернар.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija Вто Jул 21, 2020 5:03 pm

"Defo: Еве јас сум симпатизер на ЛДП"
Сигурен си во ова?
Зошто би еден ЛДПовец, враќал или менувал лидери на друга политичка партија? Бранко, чинам, ни Заев не биле ни кафекувари во ЛДП а не пак лидери на ЛДП- кога веќе за тебе е јасно , дека си за ЛДП.
Затоа можеби и не ти држи муабет.


treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Сре Jул 22, 2020 9:06 am

Ај да ја исправам грешката....ам ак не Бранко да го вратиме, за премиер или прецедник на држава.....не го сфаќам поривот на ДПМНЕ да менува лидери и идеологии на други партии. Мене ми е најако кога ДПМНЕ-овец, стечаец, исбркан во време на Бранко од раб, да ми го фали Бранко, тука имам блек оут.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija Чет Jул 23, 2020 12:00 am

defo напиша:Ај да ја исправам грешката....ам ак не Бранко да го вратиме, за премиер или прецедник на држава.....не го сфаќам поривот на ДПМНЕ да менува лидери и идеологии на други партии. Мене ми е најако кога ДПМНЕ-овец, стечаец, исбркан во време на Бранко од раб, да ми го фали Бранко, тука имам блек оут.

како ќе исправаш грешки , кога ги повторуваш?

да те потсетам
- Бранко не бил лидер на ЛДП никогаш. Како симпатизер на ЛДП ти би можел да размислуваш за Стојан Андов. Или евентуално Ристо Пенов.
Црвенковски е, од друга партија, да те потсетам.

a за останатото, потполно си нејасен: порив , ДПМНЕ, стечај? проштевај, но верувам за помрачувањето.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Jул 23, 2020 12:54 am

Моментално ЛДП е во коалиција со СДСМ и други партии под превезот на заедничка борба против злото наречено Груевизам, и со тоа до негде сум ок, ама неможе таа борба да трае вечно, веќе треба да почне да се размислува на други теми. Она што го зборувам за битката меѓу телевизорот и фрижидерот, треба да сфатиме дека розевиот поглед од телевизорот, не се пресликува во фрижидерот во Македонија од дамна. За мене е патриотизам кога ќе донесам дома плата и чоколада за малото. Тоа е патриотизам во денешно време. За другото сакав да ти кажам, ме чуди кога очаен подржувач на ДПМНЕ, ќе ми рече, абе Бранко беше друг човек, беше за политичар, беше „државник", и тука се гасам, и почнувам да си свирам. А пази типов има некој 65,6  години од својата 40 е стечаец, кој едвај врзува крај со крај, а стечаец го направи токму Бранко со некаков закон за ликвидација на загубарите. Едвај зеде мизерна пензија, Грујо му даде 500 му зеде 800 денари, и он навива за ДПМНЕ и вика Бранко бил политичар. хехех, ми се смее, а би плачел.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija Чет Jул 23, 2020 2:55 am

defo напиша:Моментално ЛДП е во коалиција со СДСМ и други партии под превезот на заедничка борба против злото наречено Груевизам, и со тоа до негде сум ок, ама неможе таа борба да трае вечно, веќе треба да почне да се размислува на други теми. Она што го зборувам за битката меѓу телевизорот и фрижидерот, треба да сфатиме дека розевиот поглед од телевизорот, не се пресликува во фрижидерот во Македонија од дамна. За мене е патриотизам кога ќе донесам дома плата и чоколада за малото. Тоа е патриотизам во денешно време. За другото сакав да ти кажам, ме чуди кога очаен подржувач на ДПМНЕ, ќе ми рече, абе Бранко беше друг човек, беше за политичар, беше „државник", и тука се гасам, и почнувам да си свирам. А пази типов има некој 65,6  години од својата 40 е стечаец, кој едвај врзува крај со крај, а стечаец го направи токму Бранко со некаков закон за ликвидација на загубарите. Едвај зеде мизерна пензија, Грујо му даде 500 му зеде 800 денари, и он навива за ДПМНЕ и вика Бранко бил политичар. хехех, ми се смее, а би плачел.

Моментално, не е само ЛДП во коалиција со СДСМ туку и десетици. И не е само ВМРО ДПМНЕ во „обновата„ туку и други ( Гром, србите итн..)
Јурисдикциите се во рамките на својот двор и никој не преминува граница. Да ти помогнам- прво се чисти својот двор а потоа се гледа во туѓиот. Затоа малце ( повеќе ) ти е апсурден ставот, и затоа ти напоменав дека не ја исправаш грешката повторувајќи ја. Бранко во партија може да си го бараат од СДСМ а не од некоја друга партија. ЛДП си има лидер.

Битката за фрижидерот и телевизорот?
во ред, ја сваќам. сакаш да имаш повеќе, да имап воопшто. А тоа е во овој случај, алегоричниот фрижидер.
да се јаде, да си има олн фрижидер, основен човечки инстинкт,да се задоволат страстите потребите .
нема ништо спорно во ова и се согласувам.
Но оваа алитерација со „фрижидерот„ не е веќе соодветен термин за компарација.
Фрижидерот одамна постои. Сега веќе се бира каков ќе е , голем ,мал , зелен, модерен..
Но додека основните човечки потреби се задоволуваа(т) а масите среќни од полниот алегоричен фрижидер,
покрај таа ситуација на примопредавање на фрижидери на гладните ни маси,
се лизнаа еден куп криминални дејанија на кланот Заеви и останати. Тоа на веќе ситите маси, не им смета, затоа што се - сити, нели.
Токму како во твојата приказна, имам леб и чоколадо, имам игри , и весел сум. Друго не ме интересира.
сосема легално до овој момент,

Но има и други хоризонти освен задоволување со - фрижидерот.
А тоа е владеење на правото, кое треба да е во нашево општество антитеза на се што се случува, а и по дефиниција и е.
Нека има криминалци, но правото мора да се спроведува. Но не е така.полека луѓето, сека веќе најадени пред отвотените фрижидери, креваат глава и гледаат дека некој не се задоволил само со фрижидерот. Флоскулата правда и мир ( нема правда и мир) за прејадените и љубопитни Заеви, ја оксиморонизираа , форма на слепа правда и вештачки урнебесен мир. Се разоткрија најпрво порозните дефектните и незаконските моменти во самата Партија, многумина замолкнаа, многумина не молчиме. Потоа растечкото незадоволство се прелеа и во јавност, излегоа и некои други моменти со кои јавноста се запозна.

Основата на меѓупартиска соработка и надворешна политика која несмасниот Заев ја постави е интерес, отстапки, тотален недостиг на интегритет ( личен пред се) , манипулации.
На тие основи, партијата нема да може да води барем приближно чесна политика и економија. Последниве избори народот токму тоа го покажа , дека не е заинтересиран за СДСМ со Заев на чело. Опозивијата не сакам ни да ја коментирам.

А сега да ти објаснам некои работи за Бранко, но не преку призмата на вмровец кој го вметнуваш во приказнава а не е поканет, ниту споменат некаде освен тенденциозно од тебе.
Просечен или не , стечаец, итн, тие, таа категорија на граѓани, кои ги преживеаја стечајните ( бранкови ) години , ги погоди сите, не само симпатизери на ВМРО ДПМНЕ. сите страдаа од таа ситуација, мал дел искористија некои и се збогатија.
Но во време на Бранко, се покрена решителна акција во западна Македонија , во 1997 против иредентата и провокациите од албанска националност.
Исто така, не се преговараше за националниот идентитет и историјата , напротив, во СДСМ во тоа време имаше солидна научна фела која се грижеше за контонуитетот на македонската култура, јазик и литература, додека токму ВМРО ДПМНЕ имаше недостаток од такви кадри и иницијативи.
Но каде е СДСМ денес? посебно, во очите не само на стечајниот вмровец, као ти милуваш, туку и на секој граѓамим а посебни на чесните симпатизери на СДСМ?
тотално кадровски извитоперена, анационална, рамнодушна кон криминални индиции, партија.
Споредувајќи го она време и ставот према државата кој СДСМ го имаше, просечниот сега веќе пост-стечаен вмровец, знае да направи разлика помеѓу Бранко и Заев, ако тоа ти беше поентата на разговоров.
Според мене и според ова погоре, не знам и не сум сигурен дека треба да плачеш и дали би бил во право и искрен во плачењето.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Jул 23, 2020 11:49 am

Ама си ми некоја трета опција, со душа и срце ги браниш ДПМНЕ-оските флоскули на ало началниче, Бранко е добар, Грујо е душа од чоек, абе памук, шо да ти кажам. Пази само луд човек во 21 век во услови на светска глобализација зборува за затворање во гето. Да точно натаму се стремеше Грујо а и Мицко, Мицко дури оди и чекор напред, уште појака да не скара внатрешно со Албанци, Роми итн. Значи едно е да презмеш мерки да се почитува законот сегде во државава, друго е потпалување страсти, кое ДПМНЕ-овците константно го прават.  Вас трето опцијашите, телевизорот ви е помил, помило ви е некаква розова агенда за зачувување на Македонија(тотално донкихотска игра), отколку дома да однесете нешто повеќе од леб и млеко.

А резултатите од изборите се такви, пошо големите играчи избраа такви преставници. Пошто не се обидоа да стапнат здраво на криминалот. наредниот пат ако вака продолжиме ќе имаме уште плус албански пратеници.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by treta opcija Чет Jул 23, 2020 6:27 pm

Би те замолил да не се насанкаш (повеќе) на изборот за псевдоним. Тоа е само псевдоним.
Но одиш веќе во развивање на теории на заговор, развиваш еднострана монолог анализа врз основа на автосугестија дека псевдонимот треба да ми значи нешто . Односно треба да сватам дека јас сум за трета опција затоа што така некој одлучил, да дијагностицира. и да си постави дијагноза, но според лични емоции и потреби.
За жал, половина од коментарот ти е непотребно потрошена енергија и труд.
Во математематикава која ја практицираме овде внесуваш многу непознати. Се оградувам од непотребни нафрлени и , небитни, елементи во дискусијава. Строго се фокусирам на она што сакам да го коментирам, и воглавно субјект на интерес ми е Заев , да бидам попрецизен, критики. Веќе е образложено зошто.
Како и од флагрантното и репетиционо во континуитет инсинуирање дека сензорот за не-ваши пишти и блеска сјајно дека открил " вмровски бот". Не реагирав , мислев ќе преовладее разумот или едноставно ако нема реакција , ќе се уморите и ќе заборавите на програмираните етикетирања.
Сензорот добро реагира , очигледно, брз е.
Така е програмиран, на две вредности 1 и 0. Да и не. Наши и не-наши.
Само што ви свири како за железо , а пред него има вода . Малце ви е поместен.
Не, не сум и не сум се изјаснил дека сум нечик бот или симпатозер на опозоциската ВМРО ДПМНЕ.
Засега само ти се изјасни дека си за ЛДП, иако досега ништо либерал демократско не прочитав од тебе, драг дефо. Од се што ми остави впечаток, прости амо грешам
но, од срж ги мразиш вмроците а би дал душа за Заев. Но, со ЛДП.
Прости можеби грешам, само впечаток е, не е обвинување. Прифаќам и јас туѓи впечатоци за мене, веќе се искажани но за жал мојата ориентација Ви е промашена, не ми се десничарите блиски.
За третиот дел перцепциите ни се исти. Се согласувам. Диригентите се од редовите на големите играчи.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by defo Чет Jул 23, 2020 7:02 pm

Ок, природно е да ти е и нормално е Заев во моментов да е во  сфера на интерес на политички форум, пошо едноставно власта е секогаш сфера на интерес, кај нас се извитоперија работите, па почнавме повеќе да се занимаваме со опозицијата него ли со власта. Тоа не е на арно. Тоа е една од работите која ние како луѓе кои ето се „замараат" со политика треба да ја сфатиме, и секако најбитната точка која ја зборев за време на борбата против режимот на Груески, и она што кај Груески многу ме нервираше беше викајте ми браво, браво му се вика на магаре кога ќе помине мост.  Истото важи и сега, не е сменато кај мене. 
Друго јас немрзам некого, сем можда некоја бивша девојка,....пошо ако мразиш имаш чуство према некого, имаш слабост...јас последно нешто што сакам да имам е чуство према ДПМНЕ, или па било која политичка партија.  Јас влегов и станав симпатизер на ЛДП во моментот, кога одлучив дека сакам да се разликувам од сивата аморфна маса ДПМНЕ-овци(и по некој трето опцијаш), кој главата ја користи само за внес на храна, и кимање. Не дека вакви нема и кај актуелната власт ги има и тоа на кубици, ама не до толку изразито, не ми навлегуваат толку внатре во сршта на постоењето, и не ми го нарушуваат комодитетот, со безсмилени приказни за постоење на алхемијата.


П.С Само има една разлика измеѓу мене и трето опцијашите, кога се работи за напад врз Заев, јас го напаѓам и критикувам врз основа на мои лични заклучоци и погледи на светот, а  трето опцијашите,  т.н неутровамарани нападите ги прават, врз основа на испратените инструкции од стана на некој од таборите во акционерското друштво ДПМНЕ, без разлика дали од кујната на Мијалков, Грујо, Мицко. Се е тоа исто ѓубре.


П.П.С Темава е за избори, и мислам дека треба да се придржуваме на истата.Нема смисла да труеме со филозофија.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Nebula Пет Jул 24, 2020 6:05 pm

Gotovo e, upraven zavrsi so rabota, nitu edna tuzba ne e prifatena. Ostanuva dik da gi soopsti konecnite rezultati pa da se svika parlamentot. Ako ne gresam Dzaferi e vo bolnica pa ke vidime sto predviduva zakonot vo takva situacija.

Nebula

Број на мислења : 867
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by alienmk Пет Jул 24, 2020 9:21 pm

treta opcija напиша:

alienmk напиша:Apasiev e za edna upotreba. A dui skapo ke naplati za spasot na karierata na Micko. Moze vmro nema da se opravi posle katastrofata sto ke ja priredi dui taka pusteni od sindzir.
Апасиев не само што не е за една употреба туку е опасна закана за опстанокот на СДСМ.
Како деклариран левичар но со оштар револуционерен вокабулар и најави,
треба да се види како ќе делува, затоа што досега, се виде како ззборува.
Ако постапува, како што најавува, тешко дека СДСМ ќе му одолее. Опасноста во него, ја видоа токму од СДСМ.
Голем дел од СДСМ посакува таков лидер, да е левичар а сепак остар на јазик, учен и прецизен, кој го познава правото и е спротивност од Заев.
Токму таков карактер и интелект му недостига на СДСМ со години!
Затоа побрзаа да го нападнат веднаш чим се појави после избори.За да се анатемиса, веднаш, да не се развие интерес во СДСМ за него.
Тој со Левица најавуваат обнова на револуционерната лева опција, идеологија која бироктатизитаната аристократска СДСМ веќе со децении ја нема, потона во корупција, капитализам, манипулации и монопол на одбрани кадри. Левица ги потсетува старите кадри ( прастарите) на СДСМ на некогашната КПМ, во  времето кога „имавме малце ама барем имаше за сите„ ( сите одеа на одмор, сите земаа К15, дечки додаток, работа за сите, синдикати итн.)

Затоа, Апасиев е најголема опасност за СДСМ затоа што  е отоворен за сите националности а го интересира , барем декларативно, станува да видиме.. социјалата , социјалниот живот и стандард и правдата на народот, со ставање на нации, националности национализми и вери во втор план.
Сон на секој левичар , социјалист. СДСМ тоа одамна го (с)нема, па затоа гледаат идеолошки ривал од исти сој, но губат затоа што тој е во најава и нема негативно конто зад себе, а тие се веќе видени , и со одамна изгубена идеологија, некаде во раните 90-ти.
Прво, не секој во СДСМ ( старите кадри) гледа на запад како на спас. Најголем дел од СДСМ беа токму против НАТО , задоени со старата југословенска школа, дека можеме и мораме со свои сили, да се развиваме дома и да се одбраниме со своја војска, но сепак да бидеме неутрално. Ја паметите еквидистанцата на Глигоров?
Сите тие пра-СДСНовски постулати се изгорени и изневерени некаде по пат, и СДСМ нема врска со идеологија денес.
Во СДСМ има такви кадри и гласачи сеуште , и токму тие , може да препознаат во Левица нешто одамна изгубено. Тие гласачи никогаш нема да гласаат за ВМРО ДПМНЕ, како стар идеолошки противник. Но се разочарани од извитоперената СДСМ. Левица, може да им биде алтернатива.
Тоа е причината зошто Апасиев се коси уште во старт, се напаѓа агресивно а има само два пратеника.
Како викаат на стравот му се големи очите.

Би бил внимателен на напамет и избрзаните Павлов-ефекти-напади и реакции врз Левица и Апасиев, на невидено , непокажано. Времето ќе покаже ,многу работи.
И Заев на многумина им се гледаше како Месија кој ќе ги исправи сите неправди. Но излезе дека е извонредно корумпиран , криминален, и подготвен на се. Нема никаква идеологија, ниту совест, но има интереси.


Eve sega site sdsmovci ke pocnat da go obozavaat i glasaat za platenikot na vmro za edna upotreba. I pazi sega nesto vazno, drug pat bidi vnimatelen koga refleksno ke pocnes da si go branis gazdata. On moze da zvoni na zvonceto ama i cinijata moze da ti ostane prazna.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Img_2028

alienmk

Број на мислења : 239
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Пет Jул 24, 2020 9:29 pm

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Ab784310
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Пет Jул 24, 2020 9:45 pm

Како и секој небањат лиже кај што плукал. Не мислел он "џабе ни се лижете ќе ве стреламе" туку "џабе ќе лижеме не не стрелајте" оти нема после кој да им раскажува на внуците "мене прв ме стрелаа".

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Edtj8n10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1961
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Пет Jул 24, 2020 9:54 pm

Во ред, готово е. Изборите поминаа, резултатите се конечни. За Левица и Апасиев имате друга тема. Оваа оди под клуч.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 14 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот