Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020

+16
zozoti
treta opcija
Bosonoga
Zhane
Dino
трендафил
osa
Albatros
Nebula
TRAJCHE
OPOZICIONER
SHARENI
Luxor
defo
PRVOBOREC
Teo
20 posters

Страна 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Мај 12, 2020 3:58 pm

Ако вие дпне оФците сте луди и неписмени народот не е.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2353
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 12, 2020 5:21 pm

Не си прочитал што напишав или мозокот ти е на бај пас кон мозокот на Заев. И јас напишав дека референтната стапка што е спомената е 60 дена и запрашав зошто во Македонија би била двојно помала. Ако Заев не оди на изборна кражба, односно избори без контрола од ОБСЕ во најголемиот дел од предизборните активности, не гледам друга причина зошто би брзал. И така ја има власта во свои раце. Барем би требало да ја има затоа што повеќе од половина министри во сегашната влада се од СДСМ, а се одлучува со просто мнозинство со уредби со сила на закон. Или нема контрола каква што сака врз министрите или сака нерегуларни избори. Избор 1 до 3 месеци подоцна се добро решение ако со тоа се спасат 10 или повеќе животи на гласачи или членови на изборни комисии со избори со незавршена епидемија.
Не знам, но има ли некоја земја во Европа и регионот во која изборите не се одложени. А Македонија е со најмногу починати на милион жители во пандемијата. Да видиме прво што ќе покажат помасовните тестови, ако Филипче воопшто ги започне. Се надевам дека 2 илјади теста на негувателките во градинките ќе бидат само почеток кој ќе даде некои насоки дали може или не да има избори наскоро, без опасност по граѓаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Мај 12, 2020 5:34 pm

Ајде во опозициското лудило што те зафатило објасни како уставот на Грузија е референтна стапка. Или наведи доказ каде комисијата има одреден рок кога смеат да се одржуваат избори по истекот на вонредна состојба?


PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2355
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 12, 2020 6:18 pm

За нас референтен е нашиот Устав. Се согласувам во потполност. Во него пишува дека сите полнолетни граѓани имаат право и да гласаат и да бидат кандидати. Кај нас тие што станале полнолетни после 12 април немаа можност да се најдат на листите за изборите. Сега го имаат тоа право, па треба да се направат нови листи. Формално треба да се почне од почеток. А од распишувањето на изборите до избори и кај нас требаат повеќе од еден месец. Најмалку 70, а нај повеќе 90 дена според член 12 од Изборниот законик. Не коментираш ништо ни за фактот дека во владата има само половина од министрите што треба да ги има според законот. Еден министер место двојца. Не може да ги гледаш работите само така што му одговараат на амнестираниот криминалец црпнат според негова сопствена изјава од нива во Муртино. Човек што веројатно не дише, затоа што нели вети дека додека дише нема да се менува Уставот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Вто Мај 12, 2020 6:27 pm

Изборите се веќе распишани, роковите ќе продолжат кај што застанале. Тоа е според македонскиот устав.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2356
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty ..

Пишување by трендафил Вто Мај 12, 2020 6:35 pm

Ако изборите продолжуваат таму кај што биле прекинати, тогаш не е потребно ажурирање на списоците, туку треба да се гласа по стариот список. Јас пишувам за право на секој полнолетен да биде на листа и да се гласа за него. Тоа право, ако се продолжи таму кај што е застанато им се ускратува на сите што станале полнолетни по 12 април. Доколку Заев не им нареди на министрите во владата да изгласаат уредба со сила на закон дека денот на кој ќе се одржат изборите се прогласува за 12 април. Демократија до посерување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Dino Пет Мај 15, 2020 7:51 pm

Pratenickite listi se gotova rabota ama izgleda procenile pobeda na sdsm i besa pa barem nekoe direktorce po negde da imat.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2060

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Саб Мај 16, 2020 8:33 am

Ако добро те разбирам борбата не е за Македонија, дури ни т.н. Северна, туку за директорски места. А зошто не и за лиценца за производство на марихуана. Луѓето можеби и така го произведуваат, па тоа би му дошло како некаков вид легализација на дивоградба.
Кога ја споменав марихуаната и Претседателот Пендаровски прашува како тоа синот на Боро Марлборо добил лиценца.

https://24.mk/details/pendarovski-za-tv-24-vladata-da-dade-odgovor-zoshto-se-dava-licenca-na-lu-e-osudeni-za-shverc

Еве и интересен ФБ статус.

Здравиот човек има многу желби.
Болниот ум само една- избори во време на пандемија, по секоја цена.

Фејсбук статус
Проф. Дарија Андовска, композитор

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Teo Саб Мај 16, 2020 11:10 am

Trendafile citatot koj shto si go postiral i komu mu se voshituvash ne e za voshit tuku za zhalenje i plachenje. Dokazhuva deka intelektualniot kapacitet na akademskite gragjani nakloneti kon tvojata politichka opcija e tolku mal shto moraat da kradat tugji misli. Se razbira toa ne e nikakvo iznenaduvanje ako znaeme deka lider im e chovek koj se proslavi so kradenje tugji misli no strashno e shto tie kvazi intelektualci gi obrazuvaat mladite pokolenija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Саб Мај 16, 2020 5:59 pm

За цитатот напишав само дека е интересен и очигледно е така и по твојата реакција затоа што пишуваш само за него и си заборавил дека на почеток на постот пишувам за изјава на Претседателот Пендаровски која тотално си ја заборавил кога си го прочитал цитираниот ФБ статус.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Teo Саб Мај 16, 2020 11:32 pm

Tebe ti e interesno shto kvazi intelektualci koi kradat tugji misli gi obrazovaat mladite generacii i mojata konstatacija deka toa e strashno ti e dokaz za interesnosta na kradeniot i izvrten citat a ne za tragedijata od obrazoven sistem shto gi osakatuva idnite generacii na makedonci. Bravo Trendafile.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Нед Мај 17, 2020 4:41 pm

Секој има право на свое мислење. На пример дали е Заев паметен затоа што во време кога бројот на новозаболени е поголем од бројот на оздравени и кога бројот на починати стана троцифрен или се работи за болен ум.
Дали се точни шпекулациите дека токму сега се поставува бетонска ограда на средина на главната улица во Чаир, после Бит Пазар кон север, а протестите се припремаат за вечерва, после полицискиот час? Само за да се обвини министерот за внатрешни работи дека не апси затоа што СДСМ сака избори без набљудувачи и без министри од опозицијата!? Повторно ќе биде прескокната одговорноста на локалните началници на полицијата и директорот на БЈБ. Дај Боже шпекулациите да се покажат неточни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Пон Мај 18, 2020 9:10 am

Добро утро небањати нека ви е среќен почетокот на крајот.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2474

https://iportal.mk/makedonija/eftov-menuvanjeto-na-janushev-kazhuva-deka-neshto-se-sluchuva-vo-vrvot-na-vmro-dpmne/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Пон Мај 18, 2020 4:07 pm

Во ситуација кога има денес 25 новозаболени, 3 мртви и само 8 оздравени, тешко е да се зборува за нормални услови за предизборни активности и гласање. Подобра беше состојбата кога се воведе вонредната состојба и се одложија изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Пон Мај 18, 2020 5:09 pm

PRVOBOREC напиша:Добро утро небањати нека ви е среќен почетокот на крајот.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2474

https://iportal.mk/makedonija/eftov-menuvanjeto-na-janushev-kazhuva-deka-neshto-se-sluchuva-vo-vrvot-na-vmro-dpmne/
Не е мое да се мепшам во внатрепартиски работи на ВМРО, но денешниот статус на ФБ на Игор Јанушев ми личи дека нема врска со претпоставките на Ефтов и желбите на симпатизерите на амнестираниот криминалец, црпнат од нива во Муртино на која веројатно сега се одгледува марихуана.

https://www.facebook.com/i.janusev/posts/584546878933650

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Вто Мај 19, 2020 6:28 pm

Страв од избори во срцата и коските на небањатите.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2477PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2478

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 19, 2020 8:04 pm

Во ситуација кога бројот на новозаболени лица е еднаков, дури и поголем од тој на почетокот на воведувањето на вонредна состојба е несериозно да се оди на избори. Исто така на избори без набљудувачи од ОБСЕ. Забораваш дека Мицковски е претседател на партијата што победи на последните парламентарни избори и не може Заев да го игнорира неговото мислење. Сепак иако станавме т.н. северна не сме Кореја, па еден човек сам да одлучува за изборите. Сега зад него не стојат корумпираните и (или) уценети пратеници.
Пред да се одлучи за датумот на избори треба и да се подели помошта за загрозените граѓани и фирми поради пандемијата. Во време на предизборие секоја вонредна исплата е кривично дело бидејќи се смета за изборен поткуп.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Вто Мај 19, 2020 8:41 pm

Плачете небањати, плачете, ве чека најтешкиот пораз и бришење од политичката сцена.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2480

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Вто Мај 19, 2020 9:32 pm

https://a1on.mk/macedonia/najmalku-18-zemji-go-izbraa-juni-za-odrzhuvanje-na-izborite-odlozheni-poradi-koronavirusot/
Во текстот нема 18 земји што ќе одржат избори во јуни. Франција денес нема ниту еден починат. Во Хрватска има два пати помалку починати отколку кај нас, а е двојно побројна. Има и повеќе од двојно помалку починати на милион жители. Србија веќе размислува за второ одлагање на изборите иако има скоро двојно помалку починати на милион жители.  Шри Ланка има смртност од 0,4 за разлика од нашите 51 на милион жители. Нема други државни избори во јуни. Бомбастичен наслов што нема потврда во текстот на веста.
Со вакви ли портали Заев планира он лајн кампања без митинзи?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by TRAJCHE Вто Мај 19, 2020 9:41 pm

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2165
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Luxor Сре Мај 20, 2020 1:43 pm

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Ezgif.com-video-to-gif9aafa76689b9cc55
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Сре Мај 20, 2020 3:51 pm

Не знам дали некој нормален може да го воздигнува Филипче. Македонија има најлоши резултати кога е здравството во прашање со корона вирусот. Словенија, која граничи со жариштето од кое започна епидемијата во Европа, Италија имаше голема смртност до втората половина на март. Македонија сега, во мај ја помина и по бројот на заболени и по бројот на починати. Се работи за две земји со приближно ист број на жители (со тоа што Словенците не бегаат во странство како ние). Македонија во моментов има втор бран на короната.
Не знам зошто не кажете дека освен Заев и неговиот коалиционен партнер Касами, ниту еден друг лидер не е за избори во јуни. За анкетите сум го кажал своето мислење. Во тие наводни 18 земји што ги споменувате има ли барем една во која само една партија е за избори, а другите се против. Штом мислите дека СДСМ извонредно добро се бори со коронат (и покрај тоа што бројките не велат така) зошто не продолжите со тој успех и во август да го згазнете ВМРО. Или ви е цел да се исполни бојкотот на опозицијата, па после да јадете фекалии дека таа е виновна што нема датум за преговори со ЕУ. Датумот кој според тој што инсистира на избори го добивме пред две години.
Што после такви избори. Дали ќе има брзи предвремени или народот ќе треба да направи револуција? Очигледно е дека сите не се како вас, односно сите не го прифаќаат Заев како единствен лидер, да не кажам диктатор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by PRVOBOREC Сре Мај 20, 2020 4:32 pm

Ај се виде оти избори ќе има, доста плачење да ги избегнете преминете на втора фаза почнете да плачете нешто као нефер, недемократски, и среќно нови 4 опозициски години.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by трендафил Сре Мај 20, 2020 4:41 pm

Така зборувавте и на двата последни изборни циклуси под водство на Заев, па ги изгубивте. Се согласувам дека единствена шанса на црпнатиот од Муртино да добие избори е ако ВМРО не учествува на нив. Пишувам за Заев, не за СДСМ ако избере нормален лидер.
Кога сме кај короната јасно е дека во последните две недели бројот на активни случаи стагнира. Бројот на тестирани не се зголемува и половина од тестираните не одат на работа веќе два месеци (вработените во градинките) што создава лажна слика за помалку заболени. ( https://www.worldometers.info/coronavirus/country/macedonia/ )
Трагикомично е кога СДСМ сака да ги продолжи изборите таму кај што беа прекинати, односно тие што после 12 април станаа полнолетни да немаат право ниту да бираат ниту да бидат бирани. Бајаги црпната демократија. Да не кажам диктатура. Од петоколонаши, да не кажам контра четници и не очекувам демократско размислување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by SHARENI Чет Мај 21, 2020 12:41 pm

Eve kolku se zagrizeni za zdravjeto na narodot. Go koristat kako izgovor da izbegaat od izbori.

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Img_2207
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 763
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

PARLAMENTARNI IZBORI 2020 - Page 4 Empty Re: PARLAMENTARNI IZBORI 2020

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот