Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 41 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next

Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Сре Сеп 15 2021, 14:11


Albatros

Број на мислења : 752
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 15 2021, 19:00

Се согласувам но не со бескрајно долг рок на исплата на долгот и треба сепак да се земе во обзир евентуалната инфлација што ја предвидуваат некои економисти со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by zozoti Пет Сеп 17 2021, 16:21

I so ova ke ja userat. Kako sto se slusa ova nema da vazi za kaznenite kamati a tokmu tie gi nabivaat dolgovite pa za 5 plakas 500.

zozoti

Број на мислења : 316
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Сеп 21 2021, 20:15

Просечната плата за јули во однос на јуни е намалена за 204 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Nebula Вто Окт 12 2021, 13:58


Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Окт 24 2021, 19:57

Македонија летово продаваше струја по ниска цена, а сега илегално користи европска струја наменета за случаи на хаварија, а не за редовна потрошувачка. До крајот на месецот сметката за октомври се проценува на 15 милиони евра.

МЕПСО: Енергетската криза е реалност, трошиме двојно повеќе од произведеното - Expres.mk

При тоа за РЕК Битола беше распишан неделив тендер и никој не може да обезбеди толкава количина на јаглен за толку кусо време. Ќе имаме ли рестрикции во текот на зимото?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Окт 30 2021, 20:29

Имаме пад на индустриското производство во септември оваа споредено со септември минатата година од 8%. Лани имашр пад од 4,15 во однос на 2019 година. Катастрофално лош резултат.

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2021 (stat.gov.mk)

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2020 (stat.gov.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 07:53

Македонија со најголем пад на гринфилд инвестиции во регионот. Дури и земји што не се членки на НАТО, кое нели заевистите лажеа дека носи инвестиции, се подобри од нас.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 07:55

Македонија и понатаму нелегално превзема струја од меѓународната мрежа поради катастрофално малото домаѓно производство по заслуга на СДСМ со коалицијата и ДУИ. Тука се поставува едно логично прашање. Ако сите земји имаат проблеми со струјата, како што ни се продава како муда за бубрези, како тоа има вишок струја во меѓународниот систем, па ги трошиме резервите што другите сакаат да ги сочуваат за случај на хаварија на некоја нивна централа или во случај на елементарна непогода. Ние имаме друг вид елементарна непогода. Зоран Заев и Али Ахмети.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Ное 08 2021, 19:30

Повторно хаварија во РЕК Битола и не работи ниту еден блок. Не знам дали обвинителството ќе започне истрага кој е одговорен за тоа што не е извршен ремонт на ниту еден блок и што не е вршено отстранување на јаловината како припрема за ископ на јаглен. Да повторам уште еднаш дека Сеад Кочан е во затвор, а кога неговата фирма копаше по неколкукратно пониска цена од Вице Заев и компанија сега, секогаш имаше доволно јаглен за трите блока.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Дек 29 2021, 20:36

Ако веста дека целосно ќе се укине ефтината тарифа и струјата се покачи за 10%, на мојата последна сметка тоа е покачување од околу 50%. 

СТРУЈАТА ДА ПОСКАПИ 10,3 ОТСТО И ДА НЕМА ЕВТИНА ТАРИФА Жестока кавга меѓу регулаторите и компаниите – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Дек 30 2021, 19:06

Конечното решение е покачување на струјата за 9,48% во евтината тарифа (ноќе и во недела и во скапата тарифа, но со укинувањето на ефтината тарифа од понеделник до саботе од 14 до 16 часот, во овој термин струјата е покачена за фантастични 218.96%. А укинати се 12 часа неделно или 624 часа годишно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Јан 02 2022, 19:27

Регулаторната комисија, според законот, само ја пресметува цената, а не може да отфрли оправдан трошок на енергетските компании. Затоа не знам што спасиле. Нивна одлука е дали ќе има покачување на струјата или намалување на времетраењето на ефтината тарифа. Не знам дали некој ќе одговара и во овој случај за доцното реагирање што ги чини граѓаните повеќе стотици милиони евра. Да потсетам и дека ако за компензација на струја се трошат буџетски пари, тоа не се пари на власта, туку на граѓаните. Сега лично јас покрај тоа што со зголемена цена на струја што ја трошам ќе мора да плаќам за тоа што некој слепец не видел на време дека треба на време да се набави јаглен и мазут за нашите централи, а уште повеќе што не е на време обезбедена достапност до нашиот јаглен.
Гледам дека хаос има и со новата мерка, недела не работен ден. Проблем е и набавка на основни прехрамбени артикли. Леб на пример. Го немаше два дена по ред.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Фед 13 2022, 18:01

Во моментов нема струја во повеќе ид половина Скопје и во Свети Николе. Nе е позната причината.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Фед 13 2022, 18:25

Дефектот е премостен. Изгледа се работи за пожар во трафостаница на МЕПСО кај Пинтија. Снабдувањето со струја е воспоставено.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Чет Мар 31 2022, 17:19

Ubava vest, taka neka prodolzi.

Според официјалните податоци од Државниот завод за статистика индустриското производство во февруари 2022 година е за 6,3 отсто поголемо во однос на истиот месец од претходната година.

https://centar.mk/blog/2022/03/31/rastot-na-industriskoto-proizvodstvo-od-6-3-otsto-potvrda-za-uspeshnosta-na-ekonomskite-merki-i-politiki-velat-od-sdsm/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 783
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 01 2022, 18:28

Русија ја започна војната за човековите права на своите сонародници во Украина на 24 февруари и не беа воведени санкции, поготову не беа спроведени веднаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Апр 12 2022, 20:50

Изгледа дека скоро сите европски влади одлучија да станат слуги на англосаксонската империја и да работат на своја штета. Таму се проклучивме и ние. Изгледа дека притисокот на САД и Велика Британија е поголем отколку тој на Москва, па од страв од руско ембарги односно неиспорака на руски производи, државите доброволно се одлучија самите да си воведат ембарго на штета на своите економии и граѓани. Светот е веќе сменет со пандемијата, на штета на демократијата и приватната сопственост.
Кај нас министерот за земјоделство не убедува дека има зејтин по продавниците. Веројатно мисли на екстра девствено маслиново масло кое единствено го има и е по безмалку стара цена.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 22 2022, 11:06

Според изјавите на владата, Македонија требаше да подели 400 милиони евра на граѓаните и фирмите за намалување на последиците од економската криза настаната во какимиказе стил со санкциите против Русија (која трпи помалку штета од тие што ја казнуваат вклучувајќи ја тука и Македонија). Се говореше и за задолжување од 600 милиона евра (200 повеќе) за таа намена. Сега Македонија бара една милијарда евра кредит од ММФ. Веќе можам да поставам прашање дали цел на владата на СДСМ и ДУИ е Македонија да банкротира пред тие да заминат на депонијата на историјата?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by alienmk Сре Апр 27 2022, 19:49

Cestito dolznicko ropstvo.

Јавниот долг на 31.12.2021 година изнесува 7,135 милијарди евра или 60,8% од БДП, додека вкупните приходи во Буџетот се проектирани на 3,878 милијарди евра. Ова значи дека секој граѓанин веќе должи 3.567 евра. Со новите задолжувaња, јавниот долг ќе биде двојно поголем од приходите.

https://levica.mk/2022/04/27/so-noviot-rebalans-na-budhetot-javniot-dolg-ke-bide-dvojno-pogolem-od-prihodite-vo-budhetot/

alienmk

Број на мислења : 310
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER Чет Апр 28 2022, 07:37

Nepismeni krajno desni levicari, Apasiev i negovite sledbenici.

– Нормално е владата да се позајми или да ги зглеми даноците што во моментот второтот е невозможно. Ако се задолжи кај домашните банки ќе нема доволно средства за кредити за домаќинствата и компаниите, еврообврзницата е сакапа и токму затоа е одлуката за позајмица од ММФ. Кога дава ММФ пари, тоа носи и поголема контрола за да не дојде до целосен колапс. Но, се знае дека тие пари одат за стриктна намена, за враќање кредити, за доспеани обврски, но никако како кредитни линии за никого, не за плати, не за пензии, објаснува Узунов.

Според него токму во ваква криза покачувањето на минималната плата е добра политика бидејќи се спасија многу семејства да не падната под нивото на границата за сиромаштија со оглед на тоа дека пораснаа трошоците за живот.

https://fokus.mk/uzunov-za-fokus-kredit-od-mmf-e-dobra-optsija-bidejki-ke-kontrolira-za-shto-ke-se-troshat-parite/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Чет Апр 28 2022, 12:54

Македонија се подготвува за евентуално тргување со гасот во рубли. По речиси два месеци, руската рубља е вратена на курсната листа на Народна банка. Со ова се овозможуваат официјалните трансакции во руската рубља, што е особено значајно ако се земе предвид дека е се поголем притисокот од страна на Русија за плаќање на гасот во рубли. Сега 1 рубља се менува за 0,7866 денари и е поскапа од претходно.

https://www.slobodenpecat.mk/ruskata-rublja-se-vrati-na-kursnata-lista-na-narodnata-banka/


Коментарот на ниеден начин не соодветствува  со темата.

Albatros

Број на мислења : 752
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 29 2022, 16:56

Интересно е што рубљата и покрај сите санкции и трошоци за војната расте на сите светски берзи. И европјаните изгледа се освестија дека под диктат на САД си прават штета сами на себе, па размислуваат за конечно отворање на гасоводот Северен тек. Нешто добро и од САД во однос на Македонија. Веќе има размислување за санкции за Бугарија поради малтретирањето на нашата земја, а преку нас и на Албанија со ветото во ЕУ.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Саб Апр 30 2022, 18:28

Neka gi stavat na crna lista bugarskite politicari. Kandidati ima kolku sakaat.

Albatros

Број на мислења : 752
Join date : 2018-08-08

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Мај 10 2022, 20:29

Инфлацијата само за еден месец „изеде“ половина од зголемувањето на минималната плата. Потрошувачкаѕа кошничка во април порасна за 1.337 денари.

https://kurir.mk/makedonija/ekonomija/od-mesec-vo-mesec-drastichno-se-zgolemuvaat-troshocite-za-zivot-za-mesec-april-minimalnata-koshnichka-iznesuva-duri-38-104-denari/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 41 of 42 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот