Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 41 of 41 Previous  1 ... 22 ... 39, 40, 41

Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Сре Сеп 15, 2021 2:11 pm


Albatros

Број на мислења : 720
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 15, 2021 7:00 pm

Се согласувам но не со бескрајно долг рок на исплата на долгот и треба сепак да се земе во обзир евентуалната инфлација што ја предвидуваат некои економисти со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by zozoti Пет Сеп 17, 2021 4:21 pm

I so ova ke ja userat. Kako sto se slusa ova nema da vazi za kaznenite kamati a tokmu tie gi nabivaat dolgovite pa za 5 plakas 500.

zozoti

Број на мислења : 293
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Сеп 21, 2021 8:15 pm

Просечната плата за јули во однос на јуни е намалена за 204 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Nebula Вто Окт 12, 2021 1:58 pm


Nebula

Број на мислења : 855
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Окт 24, 2021 7:57 pm

Македонија летово продаваше струја по ниска цена, а сега илегално користи европска струја наменета за случаи на хаварија, а не за редовна потрошувачка. До крајот на месецот сметката за октомври се проценува на 15 милиони евра.

МЕПСО: Енергетската криза е реалност, трошиме двојно повеќе од произведеното - Expres.mk

При тоа за РЕК Битола беше распишан неделив тендер и никој не може да обезбеди толкава количина на јаглен за толку кусо време. Ќе имаме ли рестрикции во текот на зимото?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Окт 30, 2021 8:29 pm

Имаме пад на индустриското производство во септември оваа споредено со септември минатата година од 8%. Лани имашр пад од 4,15 во однос на 2019 година. Катастрофално лош резултат.

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2021 (stat.gov.mk)

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2020 (stat.gov.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02, 2021 7:53 am

Македонија со најголем пад на гринфилд инвестиции во регионот. Дури и земји што не се членки на НАТО, кое нели заевистите лажеа дека носи инвестиции, се подобри од нас.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02, 2021 7:55 am

Македонија и понатаму нелегално превзема струја од меѓународната мрежа поради катастрофално малото домаѓно производство по заслуга на СДСМ со коалицијата и ДУИ. Тука се поставува едно логично прашање. Ако сите земји имаат проблеми со струјата, како што ни се продава како муда за бубрези, како тоа има вишок струја во меѓународниот систем, па ги трошиме резервите што другите сакаат да ги сочуваат за случај на хаварија на некоја нивна централа или во случај на елементарна непогода. Ние имаме друг вид елементарна непогода. Зоран Заев и Али Ахмети.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Ное 08, 2021 7:30 pm

Повторно хаварија во РЕК Битола и не работи ниту еден блок. Не знам дали обвинителството ќе започне истрага кој е одговорен за тоа што не е извршен ремонт на ниту еден блок и што не е вршено отстранување на јаловината како припрема за ископ на јаглен. Да повторам уште еднаш дека Сеад Кочан е во затвор, а кога неговата фирма копаше по неколкукратно пониска цена од Вице Заев и компанија сега, секогаш имаше доволно јаглен за трите блока.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 41 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 41 of 41 Previous  1 ... 22 ... 39, 40, 41

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот