Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 6 of 35 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next

Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 28, 2015 11:38 pm

Се согласувам дека во Македонија се фрла многу храна. Но тоа не е знак на сиромаштија. Во секој случај, по податоци на Светската банка во Македонија сиромаштијата е намалена за 2,8% во оваа година, а во август индустриското производство е зголемено за фантастични 12%. Црна Гора има резултати приближно исти со нас, а другите земји од регионот доста послаби, па нејасно е како тоа со поголеми странски инвестиции имаат помал раст од нас. Македонија за прв пат со оваа влада почна да ги намалува разликите со другите земји. Претходните влади ги зголемуваа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Сеп 28, 2015 11:45 pm

Ova denes go gledashe na vesti?
Veruj si ti na shtimani brojki...ama od vreme na vreme PROVERUVAJ SI vo stvarnost dali e tocno! BEDOTIJA TRENDOLAKIS, BEDOTIJA NEVIDENA! Zalosno e sto ne te pushtaat po beliot svet da vidish za deset godini kakvi se razlikite...duri i vo Crna Gora i Bugarija pa i Srbija koj se po tebe, zad nas!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 29, 2015 9:31 am

Бидејќи форумов е македонска политичка сцена првенствено споредувам што е направено кај нас до 2006та и после тоа. И кога споредувам со странство не гледам што е направено порано. Нормално е ако некој имал десет куќи со нив да изгради, преку кирии, единаесетта. А за тој што имал две напредок е и ако ги догради со по еден кат. Точно е иначе дека Црна Гора има нешто подобри економски резултати од нас, но тие се одраз на една работи. Имаат море. Па благодарејќи му на тоа море имаат и повеќе странски инвестиции, посебно во областа на туризмот. Ние имаме слични резултати со помали странски инвестиции. И најголем индустриски пораст. А, да потсетам, резултатот од владеењето на СДСМ е негативен. Повеќе наследи од експертската влада на чело со Кљусев, отколку што му остави на Груевски.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Вто Сеп 29, 2015 9:42 am

Teshka laga Trendafile, i ti toa dobro go znaesh...Tvojot pastir nasledi minimalen javen dolg, koj shto toj  go zgolemi za 200%, a so parite gi napolni svoite i dzebovite na familijata...

Јавен долг на државата од две милијарди евра
Дневник / 25.08.2006
Јавниот долг на Македонија на крајот на јуни изнесуваше 1,971 милијарда евра, покажуваат податоците од Министерството за финансии. Надворешниот јавен долг е 1,219 милијарда евра, а домашниот 752,16 милиони евра, јави МИА. На надворешни институции им должат Владата (1,037 милијарда евра), Народната банка (47,82 милиони евра) и јавните претпријатија (134,08 милиони евра). Најголеми кредитори со 743,34 милиони евра се Меѓународната асоцијација за развој, Европската инвестициона банка и Европската банка за обнова и развој. На билатералните кредитори им должиме 143,69 милиони евра, а на приватните 150, 66 милиони. Во однос на просечниот бруто-домашен производ, задолженоста на државата изнесува 41,26 проценти. Во споредба со другите држави во регионот, Македонија е средно задолжена земја. Најмал долг има Романија, 19 отсто од БДП. Задолженоста на Словенија изнесува 28 проценти од БДП, а на Бугарија 38 проценти. Најголем долг имаат Унгарија - 58 проценти, Хрватска - 55 и Турција - 73 отсто од БДП.

http://www.time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=0&dnevnik=1&fulltext=2&timeup=2&show=1&q=%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD%20%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B3%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0%20%D0%BE%D0%B4%20%D0%B4%D0%B2%D0%B5%20%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8%20%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0&read=6bdd9b17e01e549

Се повеќе се задолжуваме: Бруто надворешниот долг порасна над шест милијарди евра

На крајот од третото тримесечје од 2014 година, бруто надворешниот долг изнесува 6.334,8 милиони евра . Доколку се исклучат репо-трансакциите на Централната банка, бруто надворешниот долг изнесува 6.029,9 милиони евра, или 71,3% од БДП, информираат во Народната банка.


http://emagazin.mk/vesti/vest/6154?title=se-povenje-se-zadolzhuvame-bruto-nadvoreshniot-dolg-porasna-nad-shest-milijardi-evra#sthash.olIV2ZVw.dpuf

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 29, 2015 10:05 pm

Очигледно е дека Сорос измислил мошне оригинален начин за пресметување на јавниот долг, односно долгот на државата што ние ќе го плаќаме и дека го применува само во Македонија. Па затоа изгледаат смешни споредбите со другите земји во кои долгот се пресметува нормално. Немам коментар. Тажно е колку се паднати ниско новинарите на некои наши медиуми. За колку малку пари работат против својата земја.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Вто Сеп 29, 2015 10:34 pm

трендафил напиша:Тажно е колку се паднати ниско новинарите на некои наши медиуми. За колку малку пари работат против својата земја.

новинарите работат за малку пари против својата земја???????????????????????????????????????????????????????
а твојот пастир работи за МНОГУ пари против својата земја ....
што мислиш трендафиле кој прави поголем ЗИЈАН ЗА ДРЖАВАТА ?????????:...се знае тој што троши ем многу пари ,ем лошо сработува за државата ....

новинарите малку пари трошат !!!!!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15936
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 9:41 am

Додека пастирот ја рекламира Македонија како земја со најефтина работна рака  во која работодавците од типот на Дрекселмаер ќе можат да се однесуваат како робови со работниците, па дури и да им забрануваат одсење на лекар што во петнаесетина случаи заврши со смртни послчедици по вработените за што никој не беше повикан на одговорност, во Европа се воведува шестчасовно работно време.

Шведска воведува работно време од шест часа

Линус Фелдт, извршниот директор на компанијата од Стокхолм Филимундус вели дека со воведувањето на скратеното работно време не само што продуктивноста останала иста, туку се забележуваат и помал број на конфликти помеѓу персоналот, затоа што луѓето се посреќни и поодморени.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 6:05 pm

Кредитите чукаат на врата, мора да се врати една милијарда евра!

За оваа, како и за наредните две години, вкупните долгови што достасуваат за наплата и кои државата мора да ги врати на домашните и странските кредитори се една милијарда евра!

Според Фискалната стратегија на Република Македонија за 2015-2017 година, за оваа година предвидена е отплата на долгови во висина од 425 милиони евра. Дел од долговите веќе се вратени, а дел, согласно со датумот на достасување, треба да се отплатат до крајот на годината. Во овие вкупни долгови, долговите кон странство се 325,2 милиони евра, а домашните долгови, главно кон комерцијалните банки, се 100,3 милиони евра. Наредната година, Македонија треба да врати 328,8 милиони евра и тоа 227,7 милиони евра на странските кредитори и 101,1 милиони евра на домашните. Во 2017 година треба да се вратат земени кредити за 312,3 милиони евра, при што на странските кредитори треба да им се вратат 146,2 милиони евра, а на домашните -166,1 милиони евра.

Економистите, но и меѓународните монетарци, многу често укажуваат дека е проблематично трошењето на позајмените пари, затоа што со нив треба да се создаде нова вредност, која ќе овозможи развој и отплата на земените пари.

- Од некои инвестиции тешко може да се очекува развој, кој ќе обезбеди отплата на долгови. Тоа го нотираше и Светска банка и даде одлични препораки што власта треба да ги земе предвид. Во изминатиот период можевме да видиме дека се прави ребаланс на буџет, но парите одеа во насока на социјалата. Се знае што може да се очекува од вакви вложувања, или од вложувања во културатa. Секако дека постојат и инвестиции, како оние во патишта, кои се развојни. Сепак, генерално, верувам дека достасаните кредити ќе се вратат, но прашањето е дали тоа ќе се направи со рефинансирање на долговите - вели универзитетскиот професор Зоран Ивановски.

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, пак, смета дека Владата ќе биде во теснец да обезбеди пари за отплата на кредити.

- Во вакви политички околности, тешко е да се најдат кредити на меѓународниот пазар. Досега ММФ и Светска банка даваа поддршка, но прашање е дали сега ќе ја добиеме. Владата најави дека ќе емитува нова еврообврзница, но и ако најде кредитори, во вакви услови, каматата би била многу висока. Но, оваа власт е позната по тоа што во 2009 година плати невидено висока камата за еврообврзница од речиси 10 проценти. Таквитe камати немаат логика. Тоа значи дека кредитот треба да се вложи во инвестиции што ќе обезбедат добивка поголема од 10 проценти за да може да се отплатат - вели Хајредини.

Според Фискалната стратегија за 2014-2017, јавниот долг на Македонија постојано ќе расте. Тој за 2015 година е проектиран на 45,6 проценти, во 2016 треба да изнесува 48,2 проценти, а во 2017 година - 50 проценти.

Вкупните изворни приходи на Буџетот на РМ (централната власт) за периодот 2014-2017 година се планирани во висина од околу 29 проценти од бруто-домашниот производ, а расходите на 32,4 проценти од БДП, пишува во Фискалната стратегија.

Според економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ, постои простор дури и за поголем буџет, но важно е од каде се собираат парите и како се трошат.

- Во развиените европски земји, приходите во Буџетот се движат околу 50 проценти од БДП. Мојот став е и дека кај нас може да растат приходите, но прашањето е: од каде? Односно, дали овие приходи ќе ги обезбедиме со тоа што ќе се земаат пари од кај сиромашните, или пак, од побогатите. Исто така и на страна на расходите, битно е на што се трошат парите влезени во Буџетот. Не е исто дали парите се трошат на пензии, на плати за полицајци, како што е предвидено во 2016 години, или ако се трошат за инфраструктурата. Сумирано, не е во прашање квантитетот на потрошеното, туку квалитетот - вели Јовановиќ.


(Објавено во „Слободен печат“)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 6:17 pm

Dosta be Teo ne plashish na site temi! Krediti pa krediti....
Sega ke dojde Drndolakis Trendafilov i ke ti objasni deka toa voopsto ne sodejstvuva so vistinata! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Окт 01, 2015 7:32 pm

Имаме добиено нов кредит, од 83 милиона евра. За модернизација на патот Ранковце - Крива Паланка. Но и покрај тоа сме ниско задолжена земја. Според сите експерти освен соросовите платеници и зависниците од нив - СДСМ. А колку што гледам Македонија нема проблем со враќање на позајмените пари. И ги има зголемено девизните резерви (што би рекле државната заштеда) за 1 милијарда евра.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 7:51 pm

Teo!!! Sho ti rekov ?! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:40 pm

Uf, kako da si direkten potomok na Nostradamus... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 10:44 pm

Neznam kolku e poznato na javnosta ama Nostradamus bil direktno finansiran od Soros!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:45 pm

Sorosoid, sram da mu e... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2015 8:22 pm

За да не се посрамотуваме, еве јас ќе забележам на темава за економија дека во Велес е отворена нова фабрика со повеќе стотини вработени. Околу 600.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 8:23 pm

Toa spored kuririte ili shitelite??? Ekonomija - Page 6 Smiley-laughing014

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2015 8:40 pm

Тоа според менаџерскиот тим на фабриката.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 8:42 pm

Koja fabrika???Onaa od lagite na pastirot i sonishtata na nebanjatite...Ekonomija - Page 6 Smiley-laughing021

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2015 8:47 pm

Знам дека во вашиот свет ги нема фабриките. Но сепак мнозинството живее на овој свет. А мнозинството одлучува во секоја демократија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 8:49 pm

A bre ajde...Ne znaev deka fantomite i mrtovcite od nepostoechki zgradi i ulici koi glasaat za vas zhiveat na ovoj svet...Ekonomija - Page 6 Smiley-laughing014

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2015 8:53 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 8:56 pm

I kolku pari kje ne chini lagata na pastirot za da se pokazhe deka ima investicii??? Bidejki tie pari shto gi vlozhile kje im gi vratime od budzhetot...A i ne vidov nisto za toa kolku rabotnici imaat vraboteno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2015 9:02 pm

Ако си заинтересиран за работа јави се на [url=javascript:linkTo_UnCryptMailto('ocknvq,lqduBoctswctfv0om');]jobs@marquardt.mk[/url]

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 9:05 pm

Mene povekje me interesira kolku plakjaat za post vo dpmne??? Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 10:30 pm

трендафил напиша:За да не се посрамотуваме, еве јас ќе забележам на темава за економија дека во Велес е отворена нова фабрика со повеќе стотини вработени. Околу 600.

Пак си тресел зелени трендо. Каде бре 600 вработени. Обична најава и лага од Грујошеску.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 6 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 35 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот